بلاتکلیفی سیاسی در استرالیا ادامه دارد

جولیا گیلارد
Image caption نخست وزیر استرالیا گفت با نمایندگان مستقل پارلمان در حال گفتگو است

در حالی که رقابت میان حزب حاکم کارگر و حزب محافظه کار استرالیا در انتخابات پارلمانی تنگاتنگ بوده، جولیا گیلارد، نخست وزیر این کشور، روز یکشنبه (22 اوت)، گفت با نمایندگان مستقل پارلمان گفتگوهایی را برای تشکیل دولت داشته است.

خانم گیلارد گفته است که می خواهد همچون دولت کارگر قبلی، دولتی را تشکیل دهد که با ثبات و موثر است اما در عین حال اذعان کرد که او و رقبایش نتوانسته اند در انتخابات اخیر اکثریت آرا را کسب کنند.

تونی ابوت، رهبر حزب لیبرال-ملی گرا و رقیب نخست وزیر استرالیا در انتخابات پارلمانی، گفت او نیز در حال گفتگو با چهار نماینده مستقل پارلمان است که جلب آرای آنها باعث می شود تا این حزب به اکثریت لازم برای تشکیل دولت جدید برسد.

تشکیل دولت در استرالیا به برخورداری از حداقل ۷۶ کرسی پارلمانی نیاز دارد.

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا که تنها برای دو ماه عهده دار این سمت بوده است، می گوید به مبارزه برای حفظ سمتش ادامه خواهد داد.

اما تونی ابوت، رهبر مخالفان، می گوید حزب کارگر به رهبری خانم گیلارد اکثریت و مشروعیت خود را از دست داده است.

این نخستین بار در ۷۰ سال گذشته است که انتخابات پارلمانی استرالیا بدون پیروزی قطعی یک حزب یا گروه مشخصی برگزار شده است.

انتخابات پارلمانی دو ماه پس از آن برگزار می شود که خانم گیلارد در رقابت برای رهبری حزب کارگر، بر کوین راد رهبر سابق این حزب چیره شد و به عنوان رهبر و نخست وزیر جدید جای او را گرفت.

خبرنگاران می گویند اقدام خانم گیلارد در دست گیری رهبری حزب کارگر که منجر به برکناری نخست وزیر وقت از قدرت شد، واکنشهای منفی را در افکار عمومی علیه او برانگیخت.

مطالب مرتبط