افزایش نوزادان سرراهی باعث نگرانی سیاسی در مالزی شد

Image caption در میان مسلمانان مالزی بچه دار شدن بدون ازدواج امری شرم آور تلقی می شود

اخیرا شمار نوزادانی که در مالزی بدون سرپرست رها می‌شوند به حدی افزایش یافته که سیاستمداران و گروه های غیر دولتی این کشور امروز (یکشنبه، 22 اوت)، برای یافتن راه حلی برای این مشکل، ملاقات کرده اند.

از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون شصت و پنج نوزاد بدون سرپرست پیدا شده اند که بسیاری مرده بودند.

دولت مالزی بیم دارد شمار نوزادان سرراهی از آمار سال های گذشته بالاتر رود - هر سال به طور میانگین صد نوزاد در مالزی بدون سرپرست رها می شوند.

مددکاران اجتماعی می گویند برخی از زنان مالزی نوزاد خود را در بدو تولد رها می کنند چون حاصل رابطه جنسی با مردی بوده که همسرشان نیست، امری که در مالزی شرم آور تلقی می شود.

نوزادان رها شده، معمولا در سطل های آشغال، در مقابل منازل و کنار خیابان ها پیدا می شوند. آنها را اغلب در یک حوله و یا یک تکه پارچه پیچیده و در یک ساک دستی گذاشته اند.

دولت مالزی درصدد است مجازات سر راه گذاشتن نوزادان را افزایش دهد.

دولت محلی ایالت مالاکا، در جنوب مالزی، به دولت مرکزی پیشنهاد کرده است که قانونی وضع کند که اجازه دهد دختران مسلمان کمتر از شانزده سال نیز ازدواج کنند تا این مشکل حل شود.

جنیفر پک، گزارشگر بی بی سی در کوآلالامپور، می گوید بسیاری در مالزی، معتقدند بدسرپرستی فرزندان از سوی والدین، دسترسی به پورنو گرافی در اینترنت و تهاجم فرهنگی کشورهای غربی باعث افزایش شمار نوزادان سر راهی در این کشور شده است.

اما این پدیده همچنین بحث و گفتگو در باره لزوم آموزش بهداشت روابط جنسی به دانش آموزان مدرسه را احیا کرده است. در حال حاضر در مدارس مالزی به دانش آموزان در باره پرهیزکاری جنسی آموزش داده می شود.

مددکاران اجتماعی در مالزی می گویند این نگرش باعث می شود زنان مستاصل، نوزادان خود را بدون سرپرست رها کنند.