تاکید دوباره بر 'خودکشی دیوید کلی'

دکتر دیوید کلی
Image caption یک پزشک متخصص می گوید مرگ دکتر کلی نمونه بارز خودکشی بوده است

پزشک متخصصی که جسد دیوید کلی، کارشناس تسلیحاتی وزارت دفاع بریتانیا، را کالبد شکافی کرده بود، گفته است که مرگ وی نمونه بارز یک خودکشی بوده و تمام ویژگی های آن را دارد.

گروهی از پزشکان نسبت به نتیجه تحقیقات نیکلاس هانت در سال ۲۰۰۴ در مورد مرگ دیوید کلی، ابراز تردید کرده و خواهان تحقیقاتی دیگر در این باره شده اند.

اما نیکلاس هانت می گوید که مرگ این دانشمند، که پس از برملا شدن هویت او به عنوان منبع یکی از خبرهای بی بی سی درباره تسلیحات کشتار جمعی عراق، صورت گرفت "نمونه بارزی از آسیب رساندن یک فرد به خودش بود".

اما آقای هانت در مصاحبه ای با هفته نامه ساندی تایمز لندن گفت که از انجام یک تحقیقات کامل در این زمینه استقبال می کند.

در سال ۲۰۰۳ اسم دیوید کلی به عنوان فردی فاش شد که اطلاعاتی در اختیار رسانه ها قرار داده بود که ادعای دولت بریتانیا در مورد توانایی نظامی عراق را زیر سئوال می برد. در آن زمان دولت بریتانیا ادعا می کرد که عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است که در عرض ۴۵ دقیقه می تواند آنها را بکار بگیرد.

کمی پس از برملا شدن نام دکتر کلی، جسد او در بیشه ای در نزدیکی خانه اش در آکسفوردشایر پیدا شد.

در آن زمان تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، به جای آنکه دستور بدهد پزشکی قانونی در مورد مرگ دیوید کلی تحقیق کند، از لرد هاتن خواست که این تحقیقات را انجام بدهد. نتیجه این تحقیقات نشان داد که دکتر کلی به دلیل خون ریزی زیاد پس از بریدن رگ مچ دستش با یک چاقوی کند آشپزخانه، جان سپرده است.

نمونه بارز خودکشی

بر اساس حکمی که در رابطه با نتیجه کالبد شکافی صادر شده است، جزئیات این تحقیقات به مدت ۷۰ سال محرمانه باقی خواهد ماند و این اولین بار است که نیکلاس هانت، که قبلا هم به عنوان شاهد در تحقیقات هاتن شرکت کرده بود، علنا به دفاع از یافته های خود پرداخته است.

آقای هانت به ساندی تایمز گفته است که در جریان هشت ساعت تحقیقش در باره مرگ دیوید کلی به هیچگونه نشانه ای برنخورده بود که حاکی از به قتل رسیدن او باشد.

آقای هانت گفت: "این یک نمونه بارز خودکشی بود. می شد از آن به عنوان نمونه در کتاب های درسی استفاده کرد."

بازگشائی پرونده

تاکنون چند تقاضا برای بازگشایی پرونده مرگ دکتر کلی مطرح شده است از جمله اخیرا هشت پزشک ادعا کردند که نتیجه گیری لرد هاتن در تحقیقاتش قابل اعتماد نیست، زیرا جراحت روی مچ دست او به شدتی نبوده که خونریزی شدید و مرگ او را در پی داشته باشد، مگر آنکه خون دکتر کلی در آن هنگام رقیق بوده باشد.

به نظر می آید کارآگاهی هم که جسد دکتر کلی را پیدا کرده بود دیدگاهی مشابه دارد.

این هشت پزشک خواهان آن شده اند که اطلاعاتی که در جریان کالبد شکافی به دست آمده، در اختیار آنها قرار بگیرد، و لرد هاتون هم گفته است که مخالفتی با این کار ندارد.

لرد هاتون در ماه ژانویه، یعنی حدود هشت ماه پیش گفته بود که علت محرمانه اعلام شدن جزئیات پرونده، ممانعت از آزردگی خاطر خانواده دکتر کلی بوده است.

مطالب مرتبط