فرار بیش از بیست زندانی از 'کمیته امنیت ملی' تاجیکستان

Image caption فراریان توانسته اند اسلحه ماموران زندان را به دست آورند

کمیته امنیت ملّی دولت تاجیکستان گفته است که شماری از زندانیان از بازداشتگاه این کمیته در شهر دوشنبه، پایتخت این کشور گریخته اند.

در بیانیه رسمی کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان آمده است که ساعت ده و ده دقیقه شامگاه یکشنبه، ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) بیست و پنج زندانی بازداشتگاه رقم یک شهر دوشنبه، "با استفاده از بی ‌مسئولیتی مأموران بازداشتگاه، به آنها حمله کرده و اسلحه آنها را ضبط کرده‌اند." که در جریان این حمله، یکی از نگهبانان کشته شد.

بر اساس این خبر، در حدود ساعت یک و نیم بامداد روز دوشنبه اول شهریور (۲۳ اوت)، زندانیان "با تغییر لباس" به پاسگاه بازداشتگاه هم حمله کرده و در یک درگیری مسلّحانه چهار مأمور دیگر بازداشتگاه نیز به دست "مهاجمان" کشته شدند.

بیانیه کمیته امنیت می ا‌فزاید که این زندانیان به وسیله خودرو به مکان نا معلومی فرار کرده اند.

به گفته کمیته امنیت ملی تاجیکستان، در پی وقوع این حادثه، نیروهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان به حالت آماده ‌باش درآمده اند و عملیات جستجو برای یافتن زندانیان فراری جریان دارد.

همچنین، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، دستور تشکیل ستاد ویژه عملیات سریع جستجو و بازداشت فراریان را به ریاست عبدالرّحیم قهّار، وزیر امور داخله، صادر کرده است.

گفته می شود حفاظت مرزهای تاجیکستان با کشورهای همسایه تقویت شده است.

قبل از انتشار این بیانیه، یک منبع امنیتی گفته بود که زندانیان فراری به شرق تاجیکستان گریخته اند ولی در کلیه مناطق کشور آمادگی برای عملیات بازداشت آنها شروع شده است.

درخواست از روسیه و افغانستان

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان از همتایان خود در روسیه و افغانستان خواسته است در بازداشت زندانیان فراری مساعدت کنند.

به گفته قاسم غفّاراف، جانشین اول رئیس کمیته امنیت ملی تاجیکستان، چند شهروند روسیه و افغانستان هم در میان بیست و پنج نفر فراری از زندان کمیته امنیت ملی بوده اند.

به احتمال زیاد پرونده فراریان به درگیری های سال گذشته در منطقه "طویلدره" ارتباط دارد که در میان متهمان آن پرونده، شش شهروند روسیه و چند تبعه افغانستان هم دیده می شدند.

دادگاه عالی تاجیکستان هفته گذشته این افراد را به دوره ‌های طولانی زندان محکوم کرد.

آقای رحمان برای بررسی حادثه فرار زندانیان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی با مقامات امنیتی و انتظامی تاجیکستان جلسه تشکیل داده است.

به گزارش مرکز مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری، زندانیان فراری به جرم "اعمال تروریستی، قاچاق مواد مخدر و توطئه برای کودتا" به زندان محکوم شده بودند و مقامات تاجیکستان این افراد را پیکارجویان اسلامی توصیف کرده اند.

در همین حال، از شرق تاجیکستان خبر می‌ رسد که افراد مسلح ناشناس به سوی پاسگاه های پلیس در نواحی فیض‌‌آباد و نور‌‌آباد تیراندازی کرده اند.

فرار محکومان به حبس های طولانی

خبرهای رسماً تأیید نشده حاکی از آن است که اکثر فراریان از جانبداران "میرزا ضیایف" هستند که در اواخر هفته گذشته از سوی دادگاه عالی به دوره های طولانی زندان محکوم شدند.

گفته می شود که پسران میرزا ضیایف که ماه قبل به ۲۸ و ۳۰ سال زندان محکوم شدند، از جمله فراریان بوده اند.

همچنین، برادران نعمت عزیزاوف، شش شهروند روسیه و چهار شهروند افغانستان، که روز جمعه گذشته دادگاه عالی تاجیکستان آنان را به دوره های طولانی حبس محکوم کرد از جمله فراریان گزارش شده اند.

گفته می ‌شود که عبدالرسول میرزایف، برادر غفّار میرزایف هم که اخیراً از سوی دادگاه به سی سال زندان محکوم شده بود نیز فرار کرده است، هر چند هویت زندانیان فراری رسما اعلام نشده است.

یک مقام پلیس به طور غیررسمی گفته است که هرچند نیروهای دولتی برای بازداشت فراریان در کلّیه مناطق تاجیکستان در آماده باش به سر می برند، ولی تمرکز بیشتر نیروها در منطقه رشت دیده شده است که منطقه ای که است که از زمان جنگ داخلی تحت کنترل مخالفان بوده است.

به ماموران انتظامی دستور داده شده است که در صورت یافتن فراریان، چنانچه لازم باشد به طرف آنها تیر اندازی کنند.

نیروهای مرزبانی تاجیکستان از تشدید حفاظت از مرزهای این کشور خبر می ‌دهند، زیرا به اعتقاد کارشناسان احتمال زیاد دارد این گروه بیست و پنج نفری بکوشد با عبور از مرز، وارد پاکستان شود.

در همین حال، منابع وزارت دفاع از انتقال نیرو به شرق تاجیکستان خبر داده اما گفته اند این نقل و انتقال عادی است و به حادثه فرار زندانیان ارتباط ندارد.

فرار حدود بیست زندانی از بازداشتگاهی در تاجیکستان حادثه ای بی ‌سابقه است.

در گذشته خبرهایی از فرار یک یا دو زندانی گزارش شده اما نهادهای انتظامی آنها را خیلی زود بازداشت کرده بودند.

بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان، که در مرکز پایتخت کشور و نزدیک اقامتگاه رئیس جمهور تاجیکستان واقع است، در زمان شوروی ساخته شده است و دولت تصمیم گرفته بود مکان آن را به محلی بیرون از شهر انتقال بدهد که به دلیل کمبود بودجه، اجرای این طرح تا کنون آغاز نشده است.

در حال حاضر، در این بازداشتگاه غفّار میرزایف، فرمانده سابق گارد ملّی که به حبس ابد محکوم شده است و یعقوب سلیماف، وزیر پیشین کشور که محکومیت پانزده سال زندان گرفته، در این محل محبوس هستند.

منابع انتظامی گفته اند که این دو نفر از جمله افرادی نیستند که یکشنبه شب از این زندان گریخته اند.