بایدن: در مورد نفوذ ایران در عراق اغراق شده

Image caption جو بایدن: احزاب عراقی به زودی دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که در مورد نفوذ ایران در عراق اغراق شده است.

معاون باراک اوباما دوشنبه (۲۳ اوت) طی نطقی در جمع شماری از نظامیان بازنشسته آمریکایی در ایالت ایندیانا این نظر که ایران در عراق از نفوذ گسترده ای برخوردار است را رد کرد.

او گفت: "دولت ایران بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خرج کرد که بر انتخابات ملی (عراق) اعمال نفوذ کند، اما شکست خورد."

آقای بایدن ادامه داد: "مردم عراق به کاندیداهای مورد نظر خود رای دادند، نه آنهایی که ایرانی ها می خواستند به آنان رای داده شود."

مقام های جمهوری اسلامی بارها هرگونه دخالت در امور داخلی عراق را رد کرده اند.

آنها همواره حضور نظامی آمریکا را علت اصلی بی ثباتی عراق دانسته اند.

آخرین یگان های 'رزمی' ارتش آمریکا اخیرا از طریق کویت عراق را ترک کردند، اما آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ هزار نیرو در نقش مشاور و برای آموزش ارتش و پلیس عراق در این کشور خواهد داشت.

جو بایدن همچنین گفت اطمینان دارد که احزاب عراقی "به زودی" دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد.

او از سیاستمدارن عراق خواست که دولت آتی را به نحوی تشکیل دهند که منعکس کننده "اراده مردم" این کشور باشد.

آقای بایدن که از دوره جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا تاکنون ۱۳ بار از عراق دیدار کرده، چند سال پیش در اوج درگیری های قومی-مذهبی در عراق خواهان تفکیک این کشور به سه منطقه نیمه خودمختار شیعه، سنی و کرد شده بود که توسط دولت جورج بوش رد شد.

او از سوی باراک اوباما به نظارت بر اوضاع عراق گماشته شده است.

جو بایدن اولین مقام آمریکایی نیست که از "ناکامی" ایران در عراق سخن می گوید.

یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا اخیرا گفته بود که ایران با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده و از"سرمایه گذاری های سیاسی" خود در آنجا سود نبرده است.

پونیت تلوار چهارشنبه (۱۱ اوت) در پاسخ به سوال بی بی سی در واشنگتن گفت: "به خصوص در مورد ایران فکر می کنم شاهد بوده ایم که ایران سعی داشته است سرمایه گذاری سنگینی (در عراق) انجام دهد اما سود قابل توجهی از بابت این سرمایه گذاری نبرده است."

به گفته او: "طی یک سال و نیم اخیر نامزدهایی که آنها (ایرانی ها) از آنها در انتخابات محلی و ملی حمایت کرده اند خیلی موفق نبوده اند."

وی افزود: "آنها سعی کردند در مورد همه پرسی مربوط به توافق امنیتی (با آمریکا) فشار وارد کنند که ناکام ماند، سعی کردند پیش از انتخابات شیعه ها را در یک ائتلاف جمع کنند که شکست خورد. بلافاصله بعد از انتخابات بعضی ها را به تهران احضار کردند تا بار دیگر سعی کنند دو ائتلاف شیعه را یکی کنند و معامله ای در مورد تشکیل دولت عراق جوش بدهند که ناکام ماند."

به گفته او، ایران به دلایل جغرافیایی و تاریخی تا حدودی درعراق نفوذ خواهد داشت، ولی با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده است.

ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق اواخر ماه گذشته ادعا کرد که "کتائب حزب الله"، "اصائب اهل الحق" و "لشکر روز موعود" سه گروه تندروی شیعه در عراق که سعی داشته اند به پایگاه های آمریکایی حمله کنند از حمایت ایران برخوردارند.

ژنرال اودیرنو گفت که مقام های آمریکایی معتقدند که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در آموزش و تامین مالی این گروه ها نقش دارد.

ایران در واکنش به اتهامات آمریکا ضمن رد آنها گفته است که کشوری که از آنسوی جهان به پشت مرزهای ایران نیرو آورده است نمی تواند در مورد دخالت در امور عراق به دیگران ایراد بگیرد.

مطالب مرتبط