افشای دست داشتن یک کشیش در بمبگذاری ایرلند شمالی

چزنی
Image caption گفته شده جیم چزنی، در ارتش سری جمهوریخواه ایرلند پست مهمی داشت

تحقیقات رسمی در ایرلند شمالی نشان می دهد که یک کشیش کاتولیک در بمبگذاری ارتش سری جمهوریخواه ایرلند در دهکده کلودی (Claudy) در سال 1972، نقشی اساسی داشته است.

از این تحقیقات چنین برمی آید که پلیس بریتانیا نیز از این موضوع با خبر بوده ولی آن را پنهان کرده بود.

در این بمبگذاری 9 نفر از جمله یک کودک و دو نوجوان کشته شدند.

در گزارشی که بازرس ویژه پلیس ایرلند شمالی تهیه کرده گفته شده که پلیس بریتانیا از این که جیم چزنی، یک کشیش کاتولیک این بمبگذاری را هدایت کرده و در چند حمله دیگر نیز دست داشته، باخبر بوده است.

پلیس بریتانیا همچنین آگاهی داشته که او در ارتش سری جمهوریخواه ایرلند، دارای پست مهمی است.

در این گزارش فاش شده که به دلیل توافق پنهانی دولت بریتانیا باکلیسای کاتولیک، پلیس، جیم چزنی را دستگیر نکرد.

هیچ اقدامی علیه جیم چزنی که در سال 1980 فوت کرد به عمل نیامد و تنها به این اکتفا شد که وی از ایرلند شمالی به کلیسایی در جمهوری ایرلند منتقل شد.

مارک سیمپسون، خبرنگار بی بی سی در ایرلند شمالی می گوید: "با توجه به این که سال 1972 یک دوره پر تلاطم در ایرلند شمالی بود و با کشته شدن حدود پانصد نفر در آن سال، ایرلند شمالی در آستانه یک جنگ فرقه ای قرار گرفته بود، این احتمال وجود دارد که مقامات مسئول فکر می کردند افشای دست داشتن یک کشیش در بمبگذاری می تواند وضعیت را وخیم تر کند و به این نیتجه رسیدند که خطر پنهان نگاهداشتن آن کمتر از افشای آن است."

آل هاچینسون، بازرس ویژه، تحقیقات جدید در باره این موضوع را در سال 2002 شروع کرد و نتیجه تحقیقات خود را امروز 24 اوت، به صورت گزارشی منتشر کرد.

وی این گزارش را با دسترسی به پرونده های خصوصی کلیسا و نیز دولت بریتانیا از اوایل دهه 1970، تهیه کرده است.

کاردینال شون برادی، رهبر کلیسای کاتولیک در ایرلند، در واکنش به این گزارش گفت کلیسای کاتولیک در پنهانکاری نقش جیم چزنی در بمبگذاری های ارتش سری جمهوریخواه ایرلند، نقشی نداشته است.

مطالب مرتبط