کشف چهار خودرو "مربوط به" زندانیان فراری در تاجیکستان

Image caption نظام امنیتی در بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان بغایت شدید توصیف می شود

مأموران انتظامی تاجیکستان چهار خودرو را در دره رامیت پیدا کرده‌اند که احتمال می‌رود زندانیان فراری از آنها استفاده کرده باشند.

ولی به گفته منابع امنیتی، تا کنون هیچ نشان دیگری از محل بود و باش فراریان به دست نیامده است.

منابع امنیتی تاجیکستان تأیید کرده‌اند که در میان فراریان عبدالرسول میرزایف، برادر غفار میرزایف، فرمانده سابق گارد ریاست جمهوری تاجیکستان نیز بوده است.

عبدالرسول میرزایف 20 ژوئیه سال جاری به اتهام تلاش برای کودیتا به 30 سال زندان محکوم شده بود.

در میان فراریان در کنار اتباع تاجیکستان و روسیه و افغانستان همچنین دو شهروند ازبکستان نیز بوده‌اند. برخی منابع گفته‌اند که سهراب لنگری یف، برادر یکی از فرماندهان هوادار دولت در زمان جنگ داخلی نیز در میان زندانیان فراری بوده، ولی این خبر تأیید نشده است.

در تحولی دیگر، مأموران انتظامی در منزلی در نزدیکی بازداشتگاه کمیته امنیت ملی، محل فرار زندانیان، مقداری سلاح و مهمات جنگی پیدا کرده‌اند، ولی گفته می‌شود این مهمات با حادثه فرار زندانیان هیچ ارتباطی ندارد.

یک منبع امنیتی نیز گفته است صبح امروز یک چچن تبار که با خود تپانچه حمل می‌کرد، در یکی از محلات شهر دوشنبه بازداشت شده، ولی ارتباط وی با زندانیان معلوم نیست.

از سویی دیگر، شاهدان عینی در منطقه رشت می‌گویند، که تعداد زیادی از نیروهای دولتی با سلاح و مهمات بسیار، از جمله چرخبال و تانک و زره پوشها، به منطقه اعزام شده‌اند. از جمله، صبح روز دوشنبه سه چرخبال به منطقه نیرو برده و امروز نیز چرخبالی در منطقه در حال پرواز بود.

پخش تصاویر فراریان

شام گذشته تلویزیونهای دولتی تاجیکستان عکسهای 14 نفر از زندانیان فراری را با ذکر اسامی آنان پخش کردند. در میان آنها 5 شهروند روسیه، چهار شهروند افغانستان و یک شهروند ازبکستان بودند.

دلیل به نمایش نگذاشتن عکس فراریان دیگر روشن نیست. ولی منابع کمیته دولتی امنیت ملی می‌گویند که شام امروز عکس افراد باقیمانده نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

یک منبع امنیتی که از بردن نامش خودداری کرد، گفت که تلاشهای نهادهای امنیتی و انتظامی تاجیکستان برای بازداشت زندانیان فراری تا حال نتیجه‌ای نداده است.

گفته می‌شود که مأموران دولتی بخش اعظمی از قلمرو ناحیه‌های وحدت و فیض اباد را تحقیق کرده، ولی نشانی از فراریان را پیدا نکرده‌اند.

ولی در منطقه رامیت، در 45 کیلومتری شرق تاجیکستان چهار خودرو کشف شده است که به گفته منابع امنیتی، فراریان از آنها استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری "Asia-plus" از قول "یک منبع معتمد امنیتی" آورده است که در این خودروها اثراتی از پنجه‌های زندانیان فراری آشکار شده است. گذشته از این، این منبع ادعا کرده که این خودروها فراریان را در شب حادثه در کنار بازداشتگاه منتظر بوده‌اند.

این خبر حدس برخی از کارشناسان را که می‌گفتند فرار زندانیان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان عملی طرح ریزی شده است، تأیید می‌کند.

در همین حال، به گفته شاهدان عینی، مأموران پلیس در برخی محلات شهر دوشنبه از مردم خواسته‌اند که در صورت دیدن افراد مشکوک پلیس را بزودی خبردار کنند.

گفته می‌شود که برخی از زندانیان فراری ممکن است در داخل دوشنبه باقی مانده باشند.

امنیت زندانها

حادثه فرار زندانیان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی که در فاصله‌ای نزدیک به محل اقامت رئیس جمهور تاجیکستان واقع است، حادثه بی‌سابقه بوده است.

شب 22 اوت یک گروه 25 نفری از زندانیان که بیشتر آنها روز جمعه گذشته از سوی دادگاه عالی به اتهام کوشش کودتا، مشارکت در گروههای غیرقانونی نظامی، قتل و قاچاق مواد مخدر برای دوره‌های طولانی به زندان محکوم شده بودند، از بازداشتگاه فرار کردند.

به گفته قاسمجان غفاراف، معاوین اول رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، این افراد شب‌هنگام پنج مأمور زندان را "وهشیانه" به قتل رسانده‌اند.

منابع انتظامی تاجیکستان معتقد‌اند زندانیان فراری که برخی از آنها زاده منطقه طویلدره، در شرق کشور، هستند، تلاش خواهند کرد به این ناحیه کوهستانی پناه ببرند و یا از مرز به افغانستان عبور کنند.

به این دلیل، نیروهای امنیتی، انتظامی و مرزبانی تاجیکستان به حالت آماده‌باش درآورده شده‌اند.

فرار گروه 25 نفری زندانیان از بازداشتگاه شهر دوشنبه به یک خبر داغ جهانی تبدیل شد. کلیه یه راسنه‌های گروهی منطقه و جهان در این باره گزارشهایی پخش کردند.

صاحب‌نظران می‌گویند، که این حادثه کارآمدی سیستم امنیت زندانها در تاجیکستان را زیر سؤال برده است. نظام پاسبانی در بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی این کشور بغایت شدید بوده و فرار زندانیان از این جا غیر قابل تصور به نظر می‌رسید.

مطالب مرتبط