بیماری‌های واگیردار سیل‌‌‌‌‌‌‌‌زدگان پاکستان را تهدید می‌کند

Image caption سازمان ملل می گوید با وجود آن که هفتاد درصد از پول مورد نیاز برای کمک به سیل زدگان را تامین کرده، بسیاری از آنان هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده اند

در حالیکه مقام های پاکستانی در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای کمک به سیل‌زدگان هستند، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر این کشور در اجلاسی شرکت کرده که هدف از برگزاری آن، بررسی راه های مقابله با شیوع بیماری های واگیردار در میان سیل‌زدگان است.

میلیون ها نفر از آوارگان در معرض ابتلا به بیماری های واگیردار هستند. نبود بهداشت و کمبود آب آشامیدنی باعث ناراحتی های پوستی و اسهال به ویژه در میان کودکان شده است.

مقام های پاکستانی در حالی با مقام های صندوق بین المللی پول در واشنگتن مذاکره می کنند که این کشور با یکی از شدیدترین فجایع انسانی قرن مواجه است.

قبل از سیل ویرانگر اخیر، قرار بود این مذاکرات در مورد قسط های نهایی یک وام کوتاه مدت باشد، اما به گفته خبرنگاران، حالا پاکستان ممکن است تقاضای یک وام اضطراری بکند.

مقام های کمیته رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان می گویند آب رودخانه سند در خارج از حیدرآباد و واقع در ایالت سند پاکستان به بالاترین سطح خود در بیش از پنجاه سال اخیر رسیده است.

پیش بینی می شود که امروز، سه شنبه، سطح آب این رودخانه بالاتر برود.

سازمان ملل می گوید با وجود آن که هفتاد درصد از پول مورد نیاز برای کمک به سیل زدگان را تامین کرده، بسیاری از آنان هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده اند.

Image caption حدود هفده میلیون نفر یعنی یک نفر از هر ده پاکستانی از سیل اخیر صدمه دیده اند

دولت پاکستان برآورد کرده که بازسازی این کشور حدود پانزده میلیارد دلار هزینه بردارد. حدود هفده میلیون نفر، یعنی یک نفر از هر ده پاکستانی از سیل اخیر صدمه دیده اند.

پیشتر، لوئی-ژرژ آرنولت، مدیر عملیات اضطراری یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، از کوتاهی جامعه بین المللی در ارسال کمک برای سیل‌زدگان پاکستان ابراز شگفتی کرده بود.

وی هشدار داده بود که بحران انسانی ناشی از سیل پاکستان بزرگ ترین فاجعه دهه های اخیر است.

سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام می گوید سیل پاکستان دارای ابعاد سونامی آسیا، ویرانگری زلزله هائیتی و پیچیدگی بحران خاورمیانه است.

واکنش دولت پاکستان به سیل اخیر و نحوه کمک رسانی با انتقادهایی همراه بوده است. یکی از خبرنگاران بی بی سی در اسلام آباد می گوید که دولت می خواهد ابتکار عمل را در دست بگیرد تا بیش از این متهم به بی کفایتی نشود.

بانک جهانی نیز تاثیر سیل اخیر در وضعیت اقتصادی پاکستان را فاجعه آمیز خوانده و گفته است این سیل سبب شده که معادل یک میلیارد دلار به محصولات کشاورزی این کشور خسارت وارد شود.

مطالب مرتبط