به روز شده:  13:10 گرينويچ - چهارشنبه 25 اوت 2010 - 03 شهریور 1389

عراق

دهها نفر در حمله به مراکز امنیتی عراق کشته و زخمی شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بمب گذاری و حملات مسلحانه به پاسگاه ها و ماموران امنیتی در نقاط مختلف عراق دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

انفجارهای امروز چهارشنبه، 3 شهریور (25 اوت)، عراق ناشی از خودروهای بمب گذاری شده و بمب های کنار جاده ای بوده که عمدتا نیروهای امنیتی را هدف قرار داده است.

در یکی از این انفجارها، راننده یک اتومبیل بمب گذاری شده این اتومبیل را در پارکینگ مجاور پاسگاه پلیس یکی از محله ها حومه شمال بغداد منفجر کرد که در نتیجه آن، دست کم پانزده نفر کشته و بیش از بیست نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته منابع بیمارستانی در بغداد، تعدادی از کشته و زخمی شدگان این حمله انتحاری از ماموران پلیس و تعدادی نیز از غیرنظامیان بوده اند.

شاهدان عینی گفته اند که شدت انفجار باعث ایجاد حفره بزرگی در محل شده و به تعدادی از ساختمان های اطراف آسیب رسانده است.

کوتاه مدتی پس از این انفجار، یک اتومبیل دیگر بمب گذاری شده در نزدیکی فرودگاه بغداد منفجر شد و دو غیرنظامی را کشت و چند نفر دیگر را زخمی کرد.

همچنین، گزارش شده است که یک مامور پلیس در بغداد هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفته و جان خود را از دست داده است.

روز چهارشنبه، در نزدیکی پاسگاه پلیس شهر کوت، واقع در حدود یکصد و پنجاه کیلومتری جنوب شرق بغداد هم انفجار شدیدی روی داد که دست کم پانزده نفر را کشت و تعداد نامعلومی را زخمی کرد.

پلیس بغداد

ماموران امنیتی عراق مسئولیت حفظ امنیت را بر عهده گرفته اند

همزمان، در شهر کرکوک، در شمال عراق، انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده یک مامور پلیس را کشت و چند نفر دیگر را زخمی کرد.

ساعاتی بعد، در شهر کربلا انفجار اتومبیل های حامل مواد منفجره در نزدیکی در ورودی یک پاسگاه پلیس باعث زخمی شدن سی نفر شد که تعدادی از آنان از ماموران دولتی بوده اند.

در شهر بصره، در جنوب عراق هم انفجار اتومبیلی در یک پارکینگ عمومی یک نفر را کشت و هشت نفر دیگر را زخمی کرد و خسارات گسترده ای به ساختمان های اطراف وارد کرد.

انفجارهایی در بصره، زمادی و فلوجه نیز روی داده است.

هیچ گروهی تا کنون مسئولیت این انفجارها را قبول نکرده اما خبرنگار بی بی سی در عراق می گوید این انفجارها احتمالا کار گروه القاعده است.

  • انفجار در بغداد
    در اثر وقوع انفجارهایی در عراق دست کم سی نفر کشته و دهها نفر زخمی شده اند.
  • انفجار در بغداد
    این حملات از بغداد شروع شد. در این شهر پنج انفجار رخ داد
  • کمتر از یک هفته پیش از انفجارها بود که نیروهای رزمی آمریکا از عراق خارج شدند..
  • در کربلا سی نفر در اثر انفجار یک خوردو کشته شدند.

خروج آمریکاییان

حملات روز چهارشنبه یک روز پس از آن گزارش می شود که مقامات آمریکایی گفتند شمار نظامیان این کشور در عراق تا قبل از روز 31 اوت به کمتر از پنجاه هزار نفر کاهش خواهد یافت.

براساس موافقتنامه امنیتی آمریکا و عراق، قرار است نظامیان آمریکایی تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند اما پیش از آن نیز قرار است نیروهای باقیمانده در عملیات رزمی شرکت نکنند و حفظ امنیت این کشور به طور کامل به ماموران دولتی سپرده شود.

وقوع انفجارهای اخیر باعث نگرانی در این مورد شده است که با خروج نیروهای آمریکایی، ممکن است گروه های مسلح مخالف دولت در صدد ایجاد نا امنی و بی ثباتی در عراق باشند.

انفجار بغداد

انفجارهای روز چهارشنبه چند ساختمان را ویران کرد

شرایط امنیتی در عراق طی سه سال اخیر بهبود قابل توجهی یافته است اما ظاهرا گروه های تندرو در نظر دارند با هدف قرار دادن ماموران پلیس و ارتش، باعث تضعیف روحیه آنان شوند.

در همان حال، برخی گزارش ها حاکی از آن است که علاوه بر حمله به مراکز دولتی و بمب گذاری در مناطق شهری، در هفته های اخیر بر موارد سرقت مسلحانه در نقاط مختلف عراق و به خصوص بغداد نیز افزوده شده است.

براساس این گزارش ها، در هفته های اخیر، تعدادی شعبه بانک، چند صرافی و جواهرفروشی هدف سرقت مسلحانه قرار گرفته اند

این احتمال مطرح شده است که ممکن است گروه های تندرو وابسته به شبکه القاعده با توسل به سرقت مسلحانه در صدد تامین منابع مالی عملیات خود برآمده باشند.

در عین حال، مقامات دولتی عراق اطمینان داده اند که ماموران پلیس و ارتش این کشور توانایی لازم برای مقابله با شورشیان مسلح و حفظ امنیت در این کشور را دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.