اجساد 72 قربانی قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک کشف شد

نیروهای امنیتی مکزیک در صحنه
Image caption محلی که اجساد در آن پیدا شد

اجساد دهها قربانی درگیری های مرتبط با قاچاق مواد مخدر در مکزیک کشف شده است.

پلیس مکزیک گفته است که نظامیان این کشور اجساد 72 نفر را که ظاهرا در ارتباط به قاچاق مواد مخدر کشته شده بودند در مزرعه ای واقع در شهر سان فرناندو، ایالت تامولیپاس در شمال این کشور کشف کرده است.

براساس این گزارش، این اجساد متعلق به پنجاه و هشت مرد و چهارده زن است که پس از یک درگیری چند ساعته بین ارتش و گروهی از افراد مسلح وابسته به گروه های قاچاق مواد مخدر کشف شدند.

نقشه: مناطق زیر نفوذ باندهای مواد مخدر مکزیک

در جریان درگیری بین نظامیان و قاچاقچیان، سه تن از تبهکاران و یک عضو واحد تفنگدار دریایی مکزیک کشته شدند.

این تیراندازی پس از آن آغاز شد که یک مرد زخمی به پاسگاه نیروی دریایی مکزیک در نزدیکی سان فرناندو مراجعه کرد و گفت که قاچاقچیان مسلح به او تیراندازی کرده اند.

در پی این گزارش، واحدهای دولتی با حمایت هلی کوپترهای توپدار به مزرعه ای حمله کردند و پس از تصرف این مزرعه، گور محل دفن اجساد هفتاد و دو نفر کشف شد.

در جریان این عملیات، ماموران دولتی تنها توانستند یک پسر نوجوان را بیابند و او را به ظن ارتباط با قاچاقچیان بازداشت کردند.

علاوه بر کشف اجساد این کشته شدگان، در این عملیات مقداری اسلحه، مهمات و اونیفورم های ارتش و پلیس به دست ماموران افتاد.

درگیری های خشونت آمیز

هنوز مقامات دولتی در مورد این حادثه، محل دقیق کشف اجساد و اینکه قربانیان در چه زمانی به قتل رسیده اند جزئیاتی بیشتری در اختیار رسانه ها قرار نداده اند.

Image caption رهبران آمریکا و مکزیک دولتهای یکدیگر را به کم کاری در مقابله با قاچاق مواد مخدر متهم کرده اند

ایالت تامولیپاس در نزدیکی مرز مکزیک و آمریکا واقع است و از جمله مناطق فعالیت خشونت آمیز گروه های قاچاقچی در مکزیک محسوب می شود.

اگرچه حادثه کشف گور دستجمعی نزدیک سان فرناندو از لحاظ تعداد اجساد یافت شده در آن، کم سابقه است، اما گورهای دستجمعی قربانیان درگیری های قاچاقچیان در مکزیک امری غیرعادی نبوده است.

در ماه ژوئن سال جاری پنجاه و پنج جسد در یک معدن متروکه در ایالت گوتررو در جنوب مکزیک کشف شد و ماه گذشته هم، ماموران پلیس از یافتن پنجاه و یک جسد در حومه یکی از شهرهای شمالی مکزیک خبر دادند.

ارتش مکزیک از سال 2006 عملیات گسترده مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر را آغاز کرده و به گفته منابع خبری مکزیک، در خلال این چهار سال بیش از بیست و هشت هزار نفر در درگیری های مرتبط با قاچاق مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

در عین حال، دولت های آمریکا و کانادا از آنچه که ناکافی بودن اقدامات مکزیک در مقابله با قاچاق مواد مخدر انتقاد کرده اند که با واکنش تند مقامات مکزیکی مواجه شده است.

هفته پیش رئیس جمهوری مکزیک دولت آمریکا را به خاطر آنچه که کم کاری در ریشه کن کردن اعتیاد به مواد مخدر می خواند هدف انتقاد قرار داد و گفت که رونق بازار مصرفی این مواد در آمریکا انگیزه تجارت آن در منطقه است.

بالا

مطالب مرتبط