مک کین رقیب خود از 'تی پارتی' را شکست داد

جان مک کین
Image caption آقای مک کین گفت به عقیده او جمهوری خواهان در انتخابات نوامبر به اکثریت باز خواهند گشت

جان مک کین سناتور اهل آریزونا در انتخابات کسب نامزدی حزب جمهوری خواه برای انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر به راحتی بر حریف خود فائق آمده است.

این رقابت از نزدیک زیر نظر بود و تحلیلگران می گویند که آقای مک کین در رقابت با جی دی هیوورت که مورد حمایت جنبش محافظه کار "تی پارتی" است مجبور شد به راست متمایل شود.

در آلاسکا تلاش سناتور لیسا مرکووسکی برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات از سوی جو میلر که مورد حمایت سارا پیلین است تهدید می شود. نتایج نهایی این رای گیری هنوز اعلام نشده است.

سارا پیلین که در انتخابات ریاست جمهوری 2008 نامزد کسب معاونت ریاست جمهوری (در کنار جان مک کین) بود از سخنگویان "تی پارتی" به حساب می آید.

روز چهارشنبه انتخابات مقدماتی داخل احزاب در پنج ایالت آمریکا برگزار شد.

آقای مک کین گفت که او اکنون بر شکست دادن نامزد دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر تمرکز خواهد کرد.

در فلوریدا انتخابات داخلی حزب دموکرات برای تعیین نامزد کرسی سنا برگزار شد که در آن کندریک میک، فرد مورد حمایت باراک اوباما برنده شد.

آقای میک که همچنین مورد حمایت بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق بود بر جف گرین غلبه کرد. آقای گرین یک میلیاردر است که بنابه تخمین ها 20 میلیون دلار برای مبارزات انتخاباتی اش خرج کرد.

آقای میک در انتخابات ماه نوامبر با مارکو روبیو نامزد جمهوری خواهان و همچنین چارلی کریست، فرماندار فلوریدا که مستقل است، رقابت خواهد کرد. آقای روبیو نامزد محبوب "تی پارتی" است.

موضع دشوار

بنابه گزارش ها آقای مک کین در این مبارزه مقدماتی حدود 20 میلیون دلار خرج کرده است، که پس از آن بود که نظرسنجی نشان داد آقای هیوورت قدرت رقابت با او را دارد.

آقای مک کین در مناظره درباره قانون جنجالی مهاجرت در آمریکا موضع سخت تری نسبت به گذشته درباره مساله مرزی اتخاذ کرد.

آقای مک کین همچنین موضع شدیدتری نسبت به مساله حقوق همجنسگرایان اتخاذ کرد و با شدت با طرح اصلاح نظام بهداشتی که تحت هدایت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کنگره تصویب شد مخالفت کرد.

او اکنون مبارزه ده هفته ای برای انتخاب مجدد به عنوان سناتور از ایالت آریزونا را آغاز خواهد کرد و در حال حاضر امید زیادی برای پیروزی مقابل نامزد دموکرات ها دارد.

آقای مک کین پس از پیروزی گفت: "هیچ کس از وضعیت جاری کشور راضی نیست. من اهالی آریزونا را می شناسم، آنها هم مثل مردم باقی آمریکا، به درستی نگران جهتی هستند که کشور ظاهرا در آن در حرکت است."

او افزود: "من قانع شده ام که جمهوری خواهان در ماه نوامبر برنده خواهند شد و ما هم در سنا و هم مجلس نمایندگان به اکثریت بازخواهیم گشت."

آقای هیوورت که مجری محافظه کار یک برنامه گفتگوی رادیویی و عضو سابق کنگره است، از حمایت "تی پارتی" برخوردار بود. این جنبش با سیاستمداران جا افتاده واشنگتن و یک دولت بزرگ مرکزی مخالفت می کند.

همزمان نظرسنجی رویترز/ایپسوس حاکیست که 72 درصد آمریکایی ها به شدت نگران مشکل بیکاری هستند و 67 درصد هم نگران هزینه هایی هستند که دولت خرج می کند.

مطالب مرتبط