به روز شده:  12:28 گرينويچ - پنج شنبه 26 اوت 2010 - 04 شهریور 1389

به معدنچیان گرفتار در شیلی گفته شد فعلا نجات نخواهند یافت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیر بهداشت شیلی روز پنجشنبه (26 اوت) گفت که به سی و سه معدنچی که بیش از بیست روز است که در اعماق زمین گرفتار شده اند، گفته شده که ممکن است تا ماهها نجات نیابند.

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، جیمی مانالیخ گفت این معدنچیان که در عمق هفتصد متری زمین گرفتار شده اند، با آرامش به این خبر واکنش نشان داده اند.

همه معدنچی ها زنده هستند.

مقام های شیلی خبر تاخیر در عملیات نجات را تاکنون برای معدنچیان افشا نکرده بودند چون نگران بروز اختلال روحی در آنها بودند.

کلیک عکس:‌ در انتظار نجات

برای سالم نگه داشتن معدنچیان گرفتار، برنامه ورزشی ویژه در نظر گرفته شده است. آنها همچنین باید قوی بمانند تا بتوانند آسانسوری را که قرار است برای نجات آنها به اعماق زمین فرستاده شود، بالا بکشند.

ممکن است آماده شدن این آسانسور چهار ماه طول بکشد.

آقای مانالیخ به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما به معدنچیان گفتیم که قبل از روز استقلال شیلی - هجده سپتامبر - نجات نمی یابند و امیدواریم تا قبل از عید کریسمس آنها را بیرون آورده باشیم."

وزیر بهداشت شیلی افزوده است که با این که واکنش معدنچیان به این خبر با آرامش بوده اما دوره ای از افسردگی، اضطراب و ناراحتی در آنها محتمل است.

رییس معدنچیان گرفتار شده از سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی عاجزانه خواسته است که آنها را از "این جهنم" نجات دهد.

آقای پینرا به آنها اطمینان داده که فراموش نشده اند و به خبرنگاران گفت معدنچیان تا کریسمس نجات می یابند.

ماموران نجات اکنون از طریق یک لوله باریک پلاستیکی مواد غذایی پر انرژی و تجهیزات ارتباطاتی مانند دوربین و میکروفون را برای معدنچیان گرفتار می فرستند.

هنگامی که این معدنچیان در اعماق یک معدن مس و طلا کار می کردند، قطعه سنگ بزرگی از بالای سر آنها پایین افتاد و تونل اصلی خروج را مسدود کرد.

آنها اکنون در فضایی که به وسعت یک آپارتمان کوچک است، پناه گرفته اند.

این معدن در حدود 725 کیلومتری سانتیاگو، پایتخت شیلی، قرار دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.