خطر حمله طالبان به امدادرسانان خارجی در پاکستان

Image caption نزدیک به پنج میلیون پاکستانی سرپناه ندارند و برای در امان بودن از تابش شدید آفتاب سریعا به چادر و سقف مشمعی نیاز دارند

یکی از مقام های ارشد آمریکا هشدار داده است که طالبان درصددند به خارجی هایی که برای کمک به سیل زدگان در پاکستان بسر می برند، حمله کنند.

این مقام دولتی که به شرط مخفی ماندن هویتش این موضوع را با بی بی سی مطرح کرد، گفت طالبان ممکن است همچنین درصدد باشند در اسلام آباد و سایر مناطق پاکستان به مقام های دولتی این کشور حمله کنند.

این هشدار در حالی داده شده که با جاری شدن سیل از شمال پاکستان به سمت مناطق ساحلی واقع در جنوب این کشور، هزاران نفر از خانه های خود در گریخته اند.

پیشتر، مایکل ناگاتا، یکی از ژنرال های ارتش آمریکا گفت نیروهای او، طی سه هفته عملیاتی که در پاکستان داشته اند، با خطر امنیتی مواجه نبوده اند.

او گفت نوزده هلیکوپتر ارتش آمریکا موفق شده اند به بیش از شصت هزار نفر سیل‌زده کمک کنند.

سازمان ملل متحد می گوید سیل ناشی از بارندگی های موسمی، زندگی بیش از هفده میلیون نفر را در پاکستان مختل و خانه حدود یک میلیون و دویست هزار نفر را ویران کرده است.

نزدیک به پنج میلیون پاکستانی سرپناه ندارند و برای در امان بودن از تابش شدید آفتاب سریعا به چادر و سقف مشمعی نیاز دارند.

'درصدد حمله'

مقام آمریکایی به بی بی سی گفت: "بر اساس اطلاعاتی که در دسترس دولت آمریکا بوده، گروه 'تحریک طالبان' درصدد است به خارجیانی که در عملیات کمک به سیل‌زدگان مشارکت داشته اند و همچنین به مقام های دولت پاکستان حمله کند."

جیمز رینولدز، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید این اولین بار است که آمریکا به طور مستقیم در مورد احتمال حمله به امدادرسانان در پاکستان هشدار داده است. گزارشگر بی بی سی همچنین می گوید روشن نیست که هشدار این مقام ارشد آمریکا چه تاثیری بر مشارکت این کشور در امدادرسانی در پاکستان خواهد داشت.

آمریکا از جمله کشورهایی است که به پاکستان مواد امدادی فرستاده و همچنین امدادرسان اعزام کرده است.

سازمان توسعه بین المللی آمریکا می گوید تا کنون 150 میلیون دلار در حمایت قربانیان این سیل هزینه کرده است.

سازمان ملل به تازگی گفت که با وجود آن که هفتاد درصد از پول مورد نیاز برای کمک به سیل‌زدگان را تامین کرده، بسیاری از آنان هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده اند.

دولت پاکستان برآورد کرده که بازسازی این کشور حدود پانزده میلیارد دلار هزینه بردارد.

لوئی-ژرژ آرنولت، مدیر عملیات اضطراری یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، نیز هشدار داده که بحران انسانی ناشی از سیل پاکستان بزرگ ترین فاجعه دهه های اخیر است.

سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام می گوید سیل پاکستان دارای ابعاد سونامی آسیا، ویرانگری زلزله هائیتی و پیچیدگی بحران خاورمیانه است.

واکنش دولت پاکستان به سیل اخیر و نحوه کمک رسانی با انتقادهایی همراه بوده است.

مطالب مرتبط