کارتر کره شمالی را با زندانی آمریکایی ترک کرد

Image caption کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی جوان آمریکایی را عفو کرد

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، موفق شده است که در سفرش به کره شمالی، موجبات آزادی یک آمریکایی را فراهم بیاورد.

اجالون مالی گومز، ۳۱ ساله، ژانویه گذشته در حوالی مرز چین و کره شمالی توسط ماموران این کشور دستگیر شد.

انتظار می رود که هواپیمای حامل او و جیمی کارتر بعد از ظهر جمعه به وقت محلی در یکی از فرودگاه های شهر بوستون فرود بیاید.

جیمی کارتر می گوید که سفرش به کره شمالی از سوی دولت آمریکا نبوده و بطور شخصی به پیونگ یانگ رفته بود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه ای از آزادی این شهروند ابراز خشنودی کرده و تاکید کرده است که سفر آقای کارتر "غیر رسمی" و با اهداف بشردوستانه انجام شده بود.

آمریکا همین طور از تلاش دولت سوئد که حافظ منافع ایالات متحده در کره شمالی است برای آزادی شهروندش قدردانی کرده است.

در پی غرق شدن یک ناوچه کره جنوبی در حادثه ای که عامل آن کره شمالی اعلام شد و مانور دریایی اخیر کره جنوبی و آمریکا، تنش در این بخش از آسیا به شدت افزایش یافته است.

"مرکز کارتر" که سازمانی غیردولتی است، طی بیانیه ای اعلام کرده است که کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی جوان آمریکایی را عفو کرد.

اجالون مالی گومز در کره جنوبی زبان انگلیسی تدریس می کرد. گفته می شود که او یک مسیحی "مومن" است که به قصد تبلیغ وارد کره شمالی شده بود.

کره شمالی اعلام کرده بود که این آمریکایی پس از آنکه در ماه آوریل به هشت سال حبس با اعمال شاقه محکوم شده بود، دست به خودکشی زد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سفرش با کیم یونگ نام، معاون رهبر کره شمالی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم کی گوان، مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور در فرودگاه پیونگ یانگ به استقبال جیمی کارتر رفته بود.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که مقام های کره شمالی به جیمی کارتر گفته اند که آماده از سرگیری مذاکرات اتمی چندجانبه با هدف نهایی غیراتمی شدن شبه جزیره کره هستند.

مقام های آمریکایی یا آقای کارتر این خبر را تایید نکرده اند.

مطالب مرتبط