تاکید سازمان ملل بر کمک به پاکستان با وجود هشدار طالبان

جان هولمز
Image caption جان هولمز، مقام ارشد سازمان ملل متحد بر ادامه کمک به سیل زدگان تاکید کرد

سازمان ملل متحد در واکنش به احتمال حمله شورشیان طالبان به امدادگران بین المللی در پاکستان، اعلام کرده است که در تدابیر امنیتی خود بازنگری می کند، اما کمک به مردم سیل زده را ادامه خواهد داد.

یکی از مقام های ایالات متحده که خواسته هویتش فاش نشود، هشدار داده است که شورشیان طالبان قصد دارند که به خارجی هایی که برای کمک به سیل زدگان در پاکستان بسر می برند، حمله کنند.

یک سخنگوی طالبان نیز روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، حضور امدادگران بین المللی در نواحی سیل زده را "غیرقابل قبول" توصیف کرد.

او گفت: "زمانی که می گوئیم چیزی برای ما غیرقابل قبول است، خودتان از آن نتیجه گیری کنید."

جان هولمز، مقام ارشد سازمان ملل متحد در امور کمک های بشردوستانه واضطراری پنجشنبه در نیویورک گفت که کارشناسان امنیتی این سازمان و گروه های امدادگر بین المللی "برای بررسی خطر و به حداقل رساندن آن" همکاری می کنند.

او با اشاره به اینکه شورشیان اکتبر گذشته نیز در شهر اسلام آباد به دفتر برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد حمله کرده بودند، تهدید طالبان را تحول تازه ای ندانست و بر کمک به مردم سیل زده تاکید کرد.

این در حالیست که سخنگوی سازمان بهداشت جهانی می گوید که فعالیتش در برخی نواحی از جمله در بلوچستان پاکستان به علت نگرانی های امنیتی با مشکل مواجه است.

سیل ناشی از باران های موسمی زندگی بیش از ۱۷ میلیون نفر را در پاکستان مختل کرده است.

گفته می شود که حداقل پنج میلیون پاکستانی سرپناه ندارند و برای در امان ماندن از آفتاب سوزان فورا به چادر و سرپناه نیاز دارند.

Image caption تخمین زده می شود که حدود پنج میلیون پاکستانی سر پناه ندارند

مقام های پاکستانی پنجشنبه به مردم باقی مانده در چند شهر در شمال استان سند دستور دادند که منطقه را ترک کنند.

دولت پاکستان در کنار سازمان های بین المللی تلاش می کند که دامنه توزیع کمک به مردم سیل زده را گسترش دهد.

این دولت هم اکنون در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت وامی به ارزش تقریبی ۱۱ میلیارد دلار برای بازسازی نواحی سیل زده است.

"قصد حمله"

سخنگوی طالبان امدادگران بین المللی را متهم کرد که بین مردم کمکی توزیع نمی کنند و با "مقاصد" دیگری به پاکستان آمده اند.

پیش از این یک مقام آمریکایی به بی بی سی گفته بود که طالبان درصدد است به خارجیانی که در کمک به سیل‌ زدگان مشارکت دارند و نیز به مقام های دولت پاکستان حمله کند.

جیمز رینولدز، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید این اولین بار است که آمریکا به طور مستقیم در مورد احتمال حمله به امدادرسانان در پاکستان هشدار داده است.

مایکل ناگاتا، یکی از ژنرال های ارتش آمریکا پیش از این گفته بود که نیروهای او، طی سه هفته عملیاتی که در پاکستان داشته اند، با خطر امنیتی مواجه نبوده اند.

او گفت نوزده هلیکوپتر ارتش آمریکا موفق شده اند به بیش از شصت هزار سیل ‌زده کمک کنند.

سازمان توسعه بین المللی آمریکا می گوید تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار در حمایت قربانیان این سیل هزینه کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید، با وجود آن که هفتاد درصد از پول مورد نیاز برای کمک به سیل‌زدگان را تامین کرده، بسیاری از آنان هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده اند.

مطالب مرتبط