رهبر نظامی برمه و معاون او 'استعفا داده اند'

تان شوئی
Image caption گفته می شود که هدف ژنرال تان شویئ این است که به عنوان نامزد غیرنظامی در انتخابات شرکت کند

شماری از نظامیان ارشد برمه از جمله ژنرال تان شوئی، رهبر نظامی برمه و معاونش، پیش از برگزاری انتخابات این کشور 'استعفا داده اند.'

آنها اکنون می توانند در انتخابات آینده که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

خبرنگار بی بی سی می گوید هدف رهبر نظامی برمه از استعفا ممکن است این باشد که پست رئیس جمهوری غیر نظامی را عهده دار شود.

اعضای پارلمان جدید رئیس جمهوری را انتخاب می کنند.

طیق قانون اساسی برمه بیست و پنج در صد کرسی های پارلمان در اختیار نظامیان قرار می گیرد و نظامیان بازنشسته ممکن است به عنوان نامزدهای غیر نظامی در انتخابات شرکت کرده و از این راه نفوذ ارتش را در پارلمان افزایش دهند.

چند ماه قبل سی نفر از افسران ارشد برمه از جمله ژنرال تاین سین، نخست وزیر وقت کناره گیری کرده بودند. بسیاری از آنها اکنون از وزیران کابینه برمه هستند.

در آخرین انتخابات برمه که در سال 1990 برگزار شد، حزب لیگ ملی برای دموکراسی که رهبری آن با خانم آنگ سان سوچی بود، به پیروزی گسترده دست یافت ولی رهبران نظامی برمه اجازه ندادند که این حزب قدرت را به دست گیرد.

آنگ سان سوچی بخش اعظم بیست سال گذشته را در زندان گذرانده و به او اجازه شرکت در انتخابات آینده داده نشده است.

حزب وی که می توانست بزرگ ترین خطر برای رهبران نظامی برمه محسوب شود، شرایط برگزاری انتخابات را غیر منصفانه خوانده و اعلام کرده در این انتخابات شرکت نخواهد کرد.

رهبران برمه متعاقبا این حزب را غیرقانونی دانسته و آن را منحل کردند.

تا کنون به چهل و دو حزب سیاسی اجازه شرکت در انتخابات داده شده ولی شماری از این احزاب از تهدید و ارعاب اعضای خود ابراز نگرانی کرده اند.

منتقدان می گویند انتخابات آینده برمه، که اولین انتخابات این کشور در بیست سال اخیر است، چیزی بیش از یک ظاهرسازی نیست و صرفا برای تقویت رژیم نظامی برمه برگزار می شود.

سازمان منطقه ای آ سه آن، که برمه از اعضای آن است از این کشور خواسته تضمین دهد این انتخابات شفاف و با در نظر گرفتن موازین دموکراسی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط