سازمانی بریتانیایی خواستار شمارش تلفات در جنگ عراق شد

عکس آرشیوی
Image caption تا کنون آمارهای مختلفی از کشته شدگان غیرنظامی در عراق اعلام شده است

سازمان تحقیقاتی و مستقل "شمارش اجساد در عراق"،(آی بی سی)، از دولت بریتانیا خواسته است برای تعیین آمار افرادی که در جنگ عراق کشته شده اند، یک تحقیق قضایی کامل انجام دهد.

آی بی سی، که مقر آن در بریتانیاست می گوید تحقیق در باره جنگ عراق موسوم به تحقیقات چیلکات که در حال حاضر در جریان است، نتوانسته موضوع آمار کشته شدگان در این جنگ را روشن کند.

بنا به تخمین آی بی سی حدود یک صد هزار غیرنظامی در جنگ عراق کشته شده اند اما چون روشی که برای شمارش اجساد استفاده شده، متکی بر گزارش های رسانه ای بوده آمار واقعی ممکن است دو یا سه برابر بیشتر باشد.

دولت عراق می گوید از ابتدای جنگ عراق تا کنون هشتاد هزار غیر نظامی عراقی کشته شده اند.

تخمین های مستقل دیگر این رقم را بیش از یک میلیون نفر تخمین زده اند.

به گفته اوئن بنت جونز، گزارشگر بی بی سی، تا کنون آمارهای مختلفی از کشته شدگان غیرنظامی در عراق اعلام شده است. آمارها بین 30 هزار نفر که در سال 2005 توسط جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا اعلام شد تا بیش از یک میلیون نفر که توسط یک سازمان نظرسنجی مستقر در بریتانیا اعلام شد، متغیر بوده است.

در گزارشی که در نشریه لانست در سال 2006 منتشر شد، آمده بود که 650 هزار نفر غیرنظامی در جنگ عراق کشته شده اند رقمی که جورج بوش و تونی بلر، نخست وزیر وقت بریتانیا رد کردند.

آقای بلر تخمین آی بی سی را (106 هزار کشته)، معتبر می داند اما اکنون محققان آی بی سی می گویند تکیه بر گزارش های رسانه ای داشته اند و به همین دلیل این آمار، یقینا کمتر از رقم اصلی و واقعی است.

مطالب مرتبط