محکومیت یک تبعه روسیه برای "دعوت به جهاد"

Image caption در یک ماه اخیر دادگاههای تاجیکستان هفت شهروند روسیه را برای مشارکت در سازمانهای جنایی روانه زندان کرده‌اند

دادگاه شهر دوشنبه یک تبعه روسیه را به اتهام دعوت به جهاد در تاجیکستان برای 9 سال روانه زندان کرده است. یک فعال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت سغد نیز در ارتکاب این جرم مجرم شناخته شده و دادگاه او را نیز برای دوره مشابه به زندان محکوم کرده است.

این مسئول حزب نهضت اسلامی در انتخابات پارلمانی ماه فوریه به مجلس شهر خجند نامزد شده بود.

منابع دادگاه شهر دوشنبه گفتند که این دادگاه اخیراً اخمد (احمد) سلطان اف، یک ساکن ناحیه دربند جمهوری داغستان روسیه را برای عضویت در "جماعت شریعت" و شرکت در یک "اتحادیه جنایتی" برای 9 سال به زندان محکوم کرده است.

فخر‌الدین دادامت اف، قاضی این دادگاه، این پرونده را محاکمه کرده است.

بازرسان ثابت کرده‌اند که "جماعت شریعت" با جنبش طالبان ارتباط داشته و اخمد سلطان اف در قلمرو افغانستان آموزش دیده و "مهارتهای جنگی را" از خود کرده است.

از آن جا وی و رمان سیداف، یک عضو دیگر "جماعت شریعت" دستور گرفته‌اند که به تاجیکستان روند و به سازمان دادن بی‌ثباتی در این کشور اقدام کنند. آنها در ماه فوریه سال جاری وارد تاجیکستان شده و دیرتر، بعد از انتخابات پارلمانی، بازداشت شده‌اند.

طبق مصوبه دادگاه، این دو نفر را طالبجان صالح اف، مسئول امور جوانان و ورزش در بخش محلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت سغد پیشواز گرفته است. گفته می‌شود که آقای صالح اف در انتخابات گذشته نامزد مجلس شهر خجند بود، ولی رأی کافی به دست ناورد.

گفته می‌شود، خود طالبجان صالح اف در ماه مه سال 2006 با برخی از اعضا و جانبداران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در شهر خجند "محفلها" برگزار کرده و آنها را "به جهاد علیه کافران" دعوت کرده است.

بعد از بازداشت و مجازات چند تن از شرکت‌کنندگان این محفلها، طالبجان صالح اف به شهر سورگوت روسیه فرار کرده و تنها در سال 2008 به تاجیکستان برگشته است.

دادگاه مشخص کرده است که طالبجان صالح اف در ماه فوریه سال 2007 در شهر سورگوت به عضویت "جماعت شریعت" پذیرفته شده و تعلیمات این گروه را قبول کرده است.

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گویند که طالبجان صالح اف "بیگناه است و با تهمت" زندانی شده است. واحدخان قاصد الدین اف، یک مسئول این حزب، در صحبت با بی بی سی گفت که آقای صالح اف در گروه "جماعت شریعت" عضویت نداشته است.

به باور وی، از طالبجان صالح اف چند دوستانش که در مهاجرت در شهر سورگوت روسیه به سر می‌برند، توسط تلفن خواهش کرده‌اند که دو نفر مهمانان را در دوشنبه پیشواز بگیرد و برای آنها شرایط اقامت فراهم کند.

به گفته آقای قاصد الدین اف، این دو شهروند روسیه نیز در تاجیکستان هیچ گونه جرمی را مرتکب نشده‌اند و به اطلاع وی، "انها قصد داشتند برای کسب تحصیلات مذهبی به خارج از تاجیکستان بروند."

هفته گذشته دادگاه عالی تاجیکستان شش ساکن دیگر جمهوری داغستان روسیه را برای عضویت در گروههای جنایی برای مهلتهای طولانی روانه زندان کرده بود.

ولی بعد از دو روز صدور این حکم، یعنی شب 22 به 23 اوت، پنج نفر آنها یکجا با بیست نفر دیگر از محبوسان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان فرار کردند.

با گذشت پنج روز از فرار زندانیان تلاشهای نهادهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان برای دستگیر کردن آنها نتیجه‌ای نداده است.