به روز شده:  23:13 گرينويچ - 29 اوت 2010 - 07 شهریور 1389

آمریکا

تمجید اوباما از اهالی نیواورلئان در سالگرد کاترینا

سخنرانی اوباما در دانشگاه خاویر در لوئیزیانا

آقای اوباما از روحیه مردم نیواورلئان تمجید کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پنجمین سالگرد توفان کاترینا که بخش های بزرگی از شهر نیواورلئان را ویران کرد از اهالی آن شهر به خاطر روحیه و استقامت آنها تمجید کرده است.

آقای اوباما گفت که دولت در کنار آنها خواهد ماند تا "کار بازسازی شهر کامل شود."

او گفت کاترینا نه فقط یک بلای طبیعی بلکه به دلیل "شکستی شرم آور" از سوی دولت یک فاجعه ساخت دست انسان بود.

در اثر آن حادثه در سال 2005 آب بندهای نیواورلئان - که از سطح دریا پایین تر است - در اثر فشار امواج شکسته شد و بخش اعظم شهر زیر آب رفت.

صدها هزار نفر از خانه هایشان رانده شدند و بیش از 1800 نفر جان باختند. تعدادی از جابجا شدگان هنوز به خانه هایشان بازنگشته اند.

آقای اوباما در دانشگاه خاویر سخنرانی کرد، جایی که همچون بسیاری از نواحی نیواورلئان در آن سال زیر آب رفت.

رئیس جمهور آمریکا شهر نیواورلئان را مظهر مقاومت و انعطاف پذیری در مقابل فاجعه توصیف کرد.

او گفت: "از زمانی که کاترینا سواحل خلیج مکزیک را در هم کوبید پنج سال می گذرد. لازم نیست بر آنچه تجربه کردید و آنچه جهان شاهد آن بود تمرکز کنیم - همه ما سرازیر شدن آب از آب بندهای شکسته را به خوبی به یاد می آوریم، مادرانی که بچه هایشان را از آب بیرون گرفته بودند، آدم هایی که روی بام خانه ها گیر افتاده بودند و برای کمک تمنا می کردند، و اجسادی که در خیابان های یکی از شهرهای بزرگ آمریکا پراکنده بود."

روز یکشنبه راهپیمایی و مراسمی در یکی از محلات شهر که بسیاری از خانه های آن هنوز متروکه است برگزار شد.

باربارا واشنگتن، 77 ساله، به خبرگزاری آسوشیتدپرس توضیح داد که از زمان حادثه تاکنون در حومه شهر زندگی کرده است و افزود: "از این سالگردها خسته شده ام. روزی نیست که دلم برای خانه زندگی ام تنگ نباشد. احساس گم گشتگی می کنم. اما می دانم که اوضاع دارد بهتر می شود."

در جریان مراسم تدفین نمادین قربانیان در شهر شالمت ایالت لوئیزیانا، از ساکنان دعوت شد پیام های "خداحافظ کاترینا" بنویسند و در یک تابوت بگذارند.

یک نفر در یادداشتی که در تابوت قرار داد نوشت: "به لطفت (کاترینا) ما قوی تر شدیم و باعث شدی بفهمیم که در زندگی باید قدر چه چیزهایی را بدانیم. روزی خواهد آمد که دوباره با احساسات خوب زندگی خواهیم کرد."

گریگوری آیموند، اسقف اعظم نیو اورلئان، که این مراسم را اجرا می کرد گفت: "خدا پنج سال پیش در چنین روزی کجا بود؟ همینجا، در کنار ما می گریست، و می کوشید در میانه این فاجعه طبیعی به ما دلداری بدهد."

توفان استوایی کاترینا با بادهایی به سرعت 200 کیلومتر در ساعت در نزدیکی نیواورلئان به سواحل خلیج مکزیک رسید که باعث بلند شدن امواج عظیم دریا شد.

بعضی از سکونتگاه های نزدیک ساحل به کلی ویران شد و بیش از یک میلیون نفر مجبور به ترک ایالت های ساحلی شدند.

بسیاری از آنها در اتاقک های موقتی که سازمان مدیریت امور اضطراری فدرال فراهم کرده بود سکنی گزیدند.

جمعیت نیواورلئان که تا قبل از توفان یک میلیون و 300 هزار نفر بود، یک سال بعد از توفان حتی به نصف هم نمی رسید.

براساس آمارهای اداره سرشماری دولت آمریکا، جمعیت شهر تا ژوئیه 2009 به 90 درصد میزان پیش از توفان بازگشته بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.