به روز شده:  10:44 گرينويچ - دوشنبه 30 اوت 2010 - 08 شهریور 1389

اسرائیل

خاخام اسرائیلی خواستار "محو محمود عباس از صحنه جهان" شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت آمریکا اظهارات یک خاخام بانفوذ اسرائیلی را که گفته بود خداوند باید محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و فلسطینیان را با طاعون از صحنه جهان محو کند، شدیدا توهین آمیز خوانده و آن را محکوم کرده است.

خاخام اُوادیا یوسف، رهبر معنوی حزب سیاسی شاس است که جزو دولت ائتلافی اسرائیل است.

در پی این اظهارات که در جریان موعظه هفتگی خاخام یوسف ایراد شد، صائب عریقات، رئیس هیات فلسطینی در مذاکرات صلح با اسرائیل، این سخنان را "تحریک مردم به نسل کشی" تعبیر کرد.

خاخام یوسف

از نظر یهودیان افراطی، خاخام یوسف بالاترین مقام مذهبی اسرائیل است

او از دولت اسرائیل خواست برای برقراری صلح بیشتر تلاش کند و از پخش خشم و نفرت در جامعه جلوگیری کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت این سخنان علاوه بر این که به شدت توهین آمیز است، به آرمان صلح خاورمیانه نیز لطمه می زند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به اظهارات خاخام یوسف بیانیه ای صادر کرده که در آن گفته شده اظهارات خاخام یوسف، منعکس کننده نظر آقای نتانیاهو یا دولت وی نیست.

اُوادیا یوسف، که 89 سال دارد از بنیانگذاران حزب افراطی شاس است و در گذشته نیز اظهار نظرهای او در باره عرب ها، یهودیان سکولار، لیبرال ها، همجنسگرایان و زنان موجب جر وبحث هایی شده بود.

یهودیان افراطی به او به عنوان بالاترین مقام مذهبی اسرائیل نگاه می کنند.

آمریکا در هفته جاری میزبان اجلاسی است که هدف از آن تلاش برای از سرگیری مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینیان است.

تحلیلگران می گویند با توجه به تنش های موجود و عدم امیدواری به ثمربخش بودن این مذاکرات، تردیدی نیست که اظهارات خاخام یوسف کمکی به پیشبرد گفتگوهای صلح نخواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.