آمریکا تحریم ها علیه کره شمالی را گسترش داد

Image caption باراک اوباما خبر تشدید تحریم ها را به کنگره اطلاع داد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور فرمانی تحریم های کشورش علیه کره شمالی را گسترش داده است.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه (۳۰ اوت) دو شرکت، سه سازمان دولتی و سه شهروند کره شمالی را به اتهام دست داشتن در فعالیت های اتمی، موشکی و نظامی این کشور به فهرست تحریم های یکجانبه ایالات متحده اضافه کرد.

او در حالی خبر گسترش تحریم ها را به کنگره اطلاع داد که در پی سفر "خصوصی" جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به پیونگ یانگ، رهبر کره شمالی یک جوان آمریکایی زندانی در آن کشور را آزاد کرد.

بر اساس دستور باراک اوباما، "اداره تجسس عمومی" کره شمالی که نهاد اطلاعاتی اصلی این کشور است و به گفته آمریکا در قاچاق تسلیحات دخالت دارد تحریم شده است.

دولت وی همچنین "اداره ۳۰ حزب کارگران" که آمریکا آنرا بازوی اقتصادی پیونگ یانگ می داند و ظاهرا وظیفه تهیه ارز و تامین مالی دولت کره شمالی را برعهده دارد، تحریم کرده است.

سه سازمان دولتی از جمله "کمیته اقتصادی دوم" و نیز دو شرکت تجاری وابسته به دولت کره شمالی نیز به اتهام دست داشتن در برنامه های اتمی و نظامی پیونگ یانگ تحریم شده اند.

سه شهروند کره شمالی به نام های ری جی-سون، ری هونگ-سُپ و یون هو-لین هم که از آنها به عنوان مدیران برنامه اتمی نام برده شده است هم به فهرست تحریم های ایالات متحد افزوده شده اند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه کشورش درخواست کرده است که اشخاص حقیقی یا حقوقی کره شمالی که در قاچاق تسلیحات، خرید کالاهای لوکس، تولید پول جعلی یا قاچاق مواد مخدر دست دارند را شناسایی و تحریم کنند.

دولت کره شمالی هنوز به این اقدام آمریکا واکنش نشان نداده است.

باراک اوباما دوشنبه یکی از دلایل گسترش تحریم ها علیه کره شمالی را حمله ماه مارس نیروهای این کشور به یک کشتی جنگی کره جنوبی دانست.

کره شمالی بارها اتهام غرق کردن آن ناو که ۴۶ کشته برجای گذاشت را رد کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر اخیرش به چند کشور آسیایی در سئول، پایتخت کره جنوبی، بر تشدید تحریم ها علیه کره شمالی تاکید کرده بود.

با این حال، جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، هفته پیش با سفر به پیونگ یانگ توانست که اجالون مالی گومز، یک آمریکایی که در کره شمالی به هشت سال حبس با اعمال شاقه محکوم شده بود را آزاد کند.

این مرد ۳۱ ساله در ماه ژانویه گذشته در حوالی مرز چین و کره شمالی دستگیر شده بود.

آمریکا تاکید کرده است که سفر جیمی کارتر خصوصی بود و به نمایندگی از دولت باراک اوباما با مقام های ارشد کره شمالی دیدار نکرد.

مطالب مرتبط