حقیقت عریان جنگ عراق با پیام روشن آمریکا

Image caption نیروهای ایالات متحده انتظار دارند که با نزدیکی به زمان خروج ، حملات ستیزه‌جویان افزایش یابد

فرمانده ارتش عراق اخیرا درستی تصمیم ایالات متحده در خارج کردن تمام نیروهایش را تا پایان سال ۲۰۱۱ زیر سوال برده است اگرچه بعید است این کار، تزلزلی در تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ایجاد کند.

آقای اوباما بارها پایبندی خود را به توافق دولت عراق و جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا برای خروج کلیه نیروهای ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۱۱ اعلام کرده است.

او اخیرا گفت :"‌ما نیروهای دوره انتقال را تا زمانی که تمام یگان‌های عملیاتی‌ ما عراق را تا آخر سال آینده، ترک کنند، در آنجا نگاه خواهیم داشت."

او همچنین بر شعار انتخاباتی ‌اش مبنی بر پایان دادن به ماموریت جنگی آمریکا تا ۳۱ اوت ۲۰۱۰ تاکید کرد.

بنابراین بعید به نظر می‌رسد که او تغییری در سیاست های خود بدهد.

این پیام به روشنی توسط کهنه‌سربازانی که او برای آنها صحبت می‌کرد شنیده شد. این تصمیمی بود که بعد از مشاوره با فرماندهان نظامی ایالات متحده در عراق اعلام شد.

با این حال آنچه ژنرال بابکر زیباری، فرمانده عراقی گفته مایه شرمساری دولت آمریکا است، چون این سخنان به نگرانی ها در مورد احتمال بروز وقایعی که تا حد زیادی غیرقابل پیش‌بینی هستند، دامن زده است.

ژنرال زیباری در سخنان خود گفته بود: "‌تاکنون خروج نیروها خوب پیش رفته زیرا نیروهای آمریکایی‌هنوز این‌جا حضور دارند. اما مشکل پس از سال ۲۰۱۱ بروز خواهد کرد. سیاستمداران باید راهی برای پرکردن خلایی که پس از سال ۲۰۱۱ به وجود خواهد آمد، پیدا کنند. اگر نظر مرا در مورد خروج نیروها می‌پرسیدند به سیاستمداران می‌گفتم که ارتش آمریکا باید تا سال ۲۰۲۰ که ارتش عراق به آمادگی کامل می‌رسد در این‌جا بماند."

این نظر احتمالا آن چیزی نیست که ژنرال در ژانویه سال ۲۰۰۷ می‌اندیشید؛ زمانی پیش از آغاز تخلیه نیروها و هنگامی که ریاست ستاد ارتش را به عهده داشت. در زمان دیدارش از نیروهای نظامی ایالات متحده، او مکررا گفته بود که بیشتر نیروهایی آمریکایی می‌توانند تا سال ۲۰۰۸ کشور را ترک کنند.

ممکن است که او از طرف مقامات مافوق خود تحت فشار قرار گرفته باشد و به عنوان یک فرمانده سابق چریکهای کرد به این نکته آگاه باشد که شرایط نظامی، همواره دچار فراز و فرود می‌شوند و تعدیل و اصلاح مداوم در آنها لازم است.

جنگ داخلی؟

اما تعدیل و اصلاح چیزی نیست که آقای اوباما به دنبال آن باشد. برای خلاف شرایطی که در سال ۲۰۰۷ برای افزایش نیروهای ایالات متحده تعیین شد، جزئیات تاریخ نهایی برای خروج این نیروها اعلام نشده است.

در واقع خروج نیروها براساس تاریخ صورت نمی‌گیرد بلکه تابعی از شرایط محلی و مقتضیات سیاسی درون آمریکا و نیز بر مبنای ارزش‌یابی‌های به عمل آمده از میزان کارایی آن صورت می‌گیرد.

تنها چیزی که جریان خروج نیروها را به چالش خواهد کشید، جنگ داخلی است. افزایش خشونت‌هایی نظیر بمب‌گذاری ‌و تیراندازی‌ مانع خروج نیروها نخواهد شد.

اما شکی نیست که بسیاری از ناظران آمریکایی نگران اوضاع هستند، بخصوص در صورتی که سیاستمداران عراقی در پی انتخابات اخیر، موفق به تشکیل دولت نشوند.

کن پولاک، ‌تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، و ‌یکی از مقامات دولت بیل کلینتون که از طرفداران شروع جنگ در سال ۲۰۰۳ بود، می‌گوید:" کارایی فرایند سیاسی عراق به شدت زیر سئوال است. اکنون من نگران آن هستم که تا ماه دسامبر ۲۰۱۱ شرایط سیاسی عراق آن قدر ثبات نیابد که بتواند خروج کامل نیروهایی ایالات متحده را تحمل کند. "

او می گوید شورشیان به آخر راه رسیده‌اند، ‌شاید بتوانند این جا و آن جا عده‌ای را بکشند ولی توانایی تجهیز نیروی کافی برای تهدید دیگران را ندارند. به گمانم که نیروهای مسلح بتوانند ناآرامی‌ها را در همین سطح حفظ کنند مشروط بر آن که فرآیند سیاسی پیشرفت کند. گره کار همین ‌جاست. "

امیدهایی وجود دارد که بن بست سیاسی به زودی رفع شود. کریستوفر هیل، سفیر سابق ایالات متحده اخیرا گفت که "ممکن است امور در مسیر درست پیش روند."

"وظایف خطرناک"‌باقی مانده

Image caption رئیس جمهور آمریکا می گوید پایانی برای از جان گذشتگی آمریکا در عراق قابل تصور نیست

از آخر ماه اوت سال جاری تا آخر ماه دسامبر سال آینده حداقل ۵۰ هزارنفر از نیروهای ایالات متحده در عراق باقی خواهند ماند و ماموریت آنها آن طور که رئیس جمهور آمریکا گفت در واقع هنوز شامل ماموریت رزمی خواهد بود.

او گفت: ‌"درطول این دوره نیروهای ما روی یک ماموریت متمرکز خواهند بود؛ ‌پشتیبانی و آموزش نیروهای عراقی، ‌مشارکت در ماموریت‌های ضد تروریسم آنها و حفاظت از افراد غیر نظامی و اماکن نظامی. این ماموریت‌ها خطرناکند."

توجه داشته باشید که نحوه بیان این مطالب به دقت انتخاب شده است. یگان‌های نظامی به "نبرد" خاتمه نمی‌دهند بلکه "ماموریت‌"شان در نبرد تغییر کرده است. جای تعجب نیست زمانی که آقای اوباما هشدار می دهد "‌حقیقت عریان، این است که هنوز پایانی برای از جان گذشتگی آمریکا در عراق قابل تصور نیست."

مطالب مرتبط