به روز شده:  08:56 گرينويچ - سه شنبه 31 اوت 2010 - 09 شهریور 1389

عراق

عراق پس از صدام؛ روایت جنگ هفت ساله

مجسمه صدام

عراقی ها، مجسمه بزرگ صدام را پائین کشیدند

۹ آوریل ۲۰۰۳ -- دولت صدام سقوط کرد

با پیشروی نیروهای آمریکایی به قلب پایتخت، دولت صدام کنترل بغداد را از دست داد. نیروهای آمریکایی در حرکتی نمادین به عراقی های خوشحال در پایین کشیدن مجسمه بزرگی از رئیس جمهور مخلوع کمک کردند.

۱۵ آوریل ۲۰۰۳ -- آمریکا بنای عراق جدید را آغاز می کند

نمایندگان عراقی در همایشی که توسط آمریکا ترتیب داده شده است برای همکاری در ساختن عراقی دموکرات و فدرال به توافق می رسند. این اولین تلاش برای استقرار حکومت مدنی پس از سرنگونی دولت بعثی در عراق است. زلمای خلیل زاد، فرستاده کاخ سفید به شرکت کنندگان در این گردهمایی گفت آمریکا مطلقا تمایلی به حمکرانی بر عراق ندارد.

۱ مه ۲۰۰۳ -- بوش پایان بخش اصلی نبرد مسلحانه را اعلام کرد

جنگ عراق

با پیشروی نیروهای آمریکایی به قلب پایتخت، دولت صدام کنترل بغداد را از دست داد

جورج بوش می گوید که آمریکا در جنگ عراق پیروز شده و بخش عمده عملیات نظامی در این منطقه پایان یافته است؛ اما هشدار می دهد هنوز کارهای دشوار زیادی برای انجام دادن مانده است.

۶ مه ۲۰۰۳ -- حکمران جدید آمریکایی و غیر نظامی عراق تعیین شد

بوش، پل برمر را به عنوان حکمران غیر نظامی عراق تعیین می کند. او موظف می شود که بر گذار عراق به دموکراسی نظارت کند. او همچنین به عنوان مافوق جی گارنر، ژنرال بازنشسته که مسوول بازسازی عراق است، منصوب می شود.

۲۲ مه ۲۰۰۳ -- سازمان ملل تحریمها را لغو می کند

سازمان ملل قاطعانه از قطعنامه ای که تحریم های اعمال شده علیه عراق را لغو می کند، پشتیبانی می کند. چهارده کشور از ۱۵ عضو شورای امنیت، به پذیرش قطعنامه رای می دهند؛ سوریه، تنها کشور عرب عضو شورا، جلسه رای گیری را تحریم می کند.

۲۳ مه ۲۰۰۳ -- موسسات و سازمانهای وابسته به صدام منحل می شوند

پل برمر، وزارتخانه ها و موسساتی را که نقش اساسی در ساختار قدرت صدام داشتند و نیز ارتش عراق را منحل می کند. این اتفاق یک هفته پس از این می افتد که هزاران تن از اعضای حزب بعث عراق از تصدی مشاغل دولتی محروم شدند.

۱۳ ژوئیه ۲۰۰۳ -- عراق برای اداره خود آماده می شود

شورای حکمرانی عراق برای اولین بار تشکیل جلسه می دهد. این شورا از ۲۵ نفر عراقی تشکیل شده است که توسط نیروهای متحد به رهبری آمریکا اتنخاب شده اند. این شورا به تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید کمک خواهد کرد. پل برمر، همچنان تصمیم گیرنده اصلی در عراق است.

۱۶ ژوئیه ۲۰۰۳ -- آمریکا تصدیق می کند که با جنگ چریکی مواجه است

فرمانده عملیات نظامی آمریکا در عراق اعلام می کند که حملاتی که بر ضد نیروهای آمریکایی انجام می شود از جنس "عملیات کلاسیک چریکی" است. تا این زمان، مقامات پنتاگون این عملیات را به عنوان حرکات خشونت بار نامنظم، که توسط افراد باقیمانده از رژیم بعث صورت می گیرد مطرح می کردند.

۲۳ ژوئیه ۲۰۰۳ -- پسران صدام در جریان حمله نیروهای آمریکایی کشته می شوند

نیروهای آمریکایی، عدی و قصی، پسران صدام را در حمله به خانه ای در شهر شمالی موصل می کشند. به نظر می رسد محل اختفای آن ها به نیروهای آمریکایی اطلاع داده شده بود. آمریکا مدتی بعد عکس هایی از جسد این دو نفر منتشر می کند تا عراقی های شکاک باور کنند که این دو برادر ترسناک واقعا مرده اند.

۱۹ اوت ۲۰۰۳ -- دفاتر سازمان ملل در عراق هدف حملات انتحاری قرار می گیرند

سرجیو ویرا دو ملو،  فرستاده ارشد سازمان ملل، آسوشیتدپرس

سرجیو ویرا دو ملو، فرستاده ارشد سازمان ملل

بمبی بزرگ، در دفتر فرماندهی سازمان ملل در بغداد منفجر می شود. در نتیجه این انفجار، ۲۰ نفر از جمله سرجیو ویرا دو ملو، فرستاده ارشد سازمان ملل، کشته و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح می شوند. به دنبال این حمله انتحاری، تعدادی از سازمان های بین المللی تصمیم به خروج نیروهایشان از پایتخت عراق می گیرند.

۲۹ اوت ۲۰۰۳ -- یک رهبر بلندپایه شیعیان، در بمب گذاری کشته می شود

آیت الله محمد باقر الحکیم، از رهبران سیاسی شیعیان، به همراه نود نفر دیگر با انفجار بمبی که در یک اتومبیل در شهر نجف، در مرکز عراق، کار گذاشته شده بود کشته می شوند. این اتفاق در نزدیکی مقبره حضرت علی، یکی از مقدس ترین زیارتگاه های شیعیان می افتد. بسیاری از شیعیان، طرفداران صدام را مسوول این بمب گذاری می دانند.

۱۶ اکتبر ۲۰۰۳ -- سازمان ملل از قطعنامه عراق حمایت می کند

شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا از نسخه اصلاح شده متنی که توسط آمریکا جهت ترسیم آینده سیاسی عراق تهیه شده حمایت می کند و به آن رای می دهد. این قطعنامه نقش تعیین کننده سیستم اداره کنونی عراق به رهبری آمریکا را محفوظ می دارد و همزمان خواستار انتقال تدریجی حاکمیت و دولت در اولین فرصت ممکن به مردم عراق است.

۲۳ اوت ۲۰۰۳ -- بازسازی عراق در نشست اهدا کنندگان کمک های مالی به بحث گذاشته می شود

در اجلاس دوروزه ای که با شرکت ۸۰ کشور تشکیل می شود، این کشورها متعهد می شوند که ۱۳ میلیارد دلار، علاوه بر ۲۰ میلیارد دلاری که آمریکا پیش از آن قول داده بود، به بازسازی عراق کمک کنند. سازمان ملل و بانک جهانی برآورد می کنند که عراق در چهار سال آینده به ۵۶ میلیارد دلار نیاز خواهد داشت.

۲۷ اوت ۲۰۰۳ -- حملات، روزهای آغازین ماه رمضان را آشفته می سازد

در اولین روز رمضان، ماه مقدس مسلمانان، بمب گذاری انتحاری در پنج پاسگاه پلیس و مرکز صلیب سرخ در بغداد منجر به کشته شدن ۳۵ نفر و زخمی شدن صدها نفر می شود.

۲ نوامبر ۲۰۰۳ -- هلی کوپتر آمریکایی سرنگون می شود

هلی کوپتر شینوک آمریکایی توسط پیکارجویان سرنگون می شود، و دست کم ۱۵ سرباز کشته و ۲۱ نفر زخمی می شوند. این سنگین ترین تلفات نیروهای امریکایی پس از شروع این جنگ است.

۲۳ نوامبر ۲۰۰۳ -- ایتالیایی ها در حمله به مقر فرماندهی کشته می شوند

در حمله انتحاری به مقر فرماندهی نیروهای ایتالیایی در شهر جنوبی نصیریه، شانزده نظامی و دو غیر نظامی ایتالیایی به همراه هشت شهروند عراقی کشته می شوند.

۱۵ نوامبر ۲۰۰۳ -- برنامه زمان بندی انتقال قدرت تدوین می شود

شورای حکمرانی عراق اعلام می کند که نیروهای متحد به رهبری آمریکا قدرت را تا ژوئن سال ۲۰۰۴ به یک دولت انتقالی تحویل خواهند داد. یکی از وظایف این دولت موقت، زمینه سازی برای تحویل اداره کشور، پس از انتخابات عمومی که در سال ۲۰۰۵ برگزار خواهد شد به دولتی کاملا عراقی است. در این برنامه، انتقال قدرت به دولت عراقی سریعتر از آنچه در برنامه قبلی پیش بینی شده بود انجام می شود.

۱۳ دسامبر ۲۰۰۳ -- صدام حسین دستگیر می شود

صدام

نیروهای آمریکایی صدام حسین را دستگیر می کنند. او در گودالی در نزدیکی یک خانه روستایی در زادگاهش، تکریت، پنهان شده و بدون درگیری تسلیم می شود. آمریکا که جایزه ۲۵ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری صدام شود تعیین کرده بود، اعلام می کند که این اطلاعات را توسط یکی از افراد طایفه صدام دریافت کرده است.

۱ فوریه ۲۰۰۴ -- ۱۰۰ نفر در بمب گذاری انتحاری در اربیل کشته می شوند

در اثر دو بمب گذاری انتحاری در جریان مراسم عید، در دفاتر دو حزب اصلی کرد در شهر اربیل، دست کم ۱۰۰ نفر کشته و شمار زیادی مجروح می شوند.

۱۰ فوریه ۲۰۰۴ -- پاسگاه پلیس مورد حمله قرار می گیرد

در اثر انفجار بمبی که در یک اتومبیل بیرون یک پاسگاه پلیس در شهر شیعه نشین اسکندریه کار گذاشته شده، دست کم ۴۵ نفر کشته و تعداد زیادی مجروح می شوند. این تنها یکی از حملات پرشماری است که به پاسگاههای پلیس و مراکز استخدام ارتش صورت می گیرد.

۱ مارس ۲۰۰۴ -- قانون اساسی موقت مورد توافق قرار می گیرد

شورای حکمرانی عراق، قانون اساسی موقت را تائید می کند. این قانون شامل حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی است و اسلام را به عنوان مرجع قانون گذاری برمی گزیند. این قانون همچنین به کردها تا حدودی اختیارات خود مختاری اعطا می کند. امضای این پیش نویس قانون موقت که به عنوان" قانون اجرایی انتقالی" شناخته می شود به دلیل مخالفت شیعیان تا ۸ مارس به تاخیر می افتد.

۲ مارس ۲۰۰۴ -- کشتار در روز مقدس شیعیان

بیش از ۱۸۰ نفر در انفجارهایی که شیعیان عراقی را هنگام برگزاری مراسم مذهبی در شهر های نجف و کربلا مورد هدف قرار می دهد کشته می شوند. مقامات آمریکایی، ابومصعب الزرقاوی، تبعه اردن را که گفته می شود دارای ارتباطاتی با القاعده است، عامل این حمله می دانند.

۳۱ مارس ۲۰۰۴ -- پیمانکاران آمریکایی در فلوجه کشته می شوند

چهار پیمانکار غیر نظامی آمریکایی در فلوجه کشته و بدنهای مثله شده شان در خیابان ها ی شهر گردانده می شود. روی بدن یکی از این اجساد نوشته شده است" فلوجه، گورستان آمریکاییهاست". فلوجه یکی از سه شهری است که گفته می شود هنوز طرفداران صدام حسین در آن زیاد هستند.

۴ آوریل۲۰۰۴ -- شیعیان در چند شهر دست به شورش می زنند

در درگیریهایی که در شهرهای بغداد، نجف و بصره رخ می دهد، بیش از ۴۰ نفر از حامیان مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه و شماری از سربازان نیروهای متحد کشته می شوند. این درگیری ها در پی دستگیری یکی از حامیان ارشد مقتدی صدر و بستن روزنامه متعلق به او توسط نیروهای متحد، صورت می گیرد. طی چند روز، آشوب ها به مناطق دیگری سنی و شیعه نشین نیز گسترش می یابد.

۶ آوریل ۲۰۰۴ -- آمریکا مسجدی در فلوجه را بمباران می کند

حدود ۴۰ نفر در حین درگیری در مسجدی در فلوجه در اثر اصابت یک بمب هدایت شونده لیزری آمریکایی کشته می شوند. ارتش آمریکا اعلام می کند هدف این حمله، جنگجویانی بوده اند که از داخل مسجد می جنگیدند.

۲۰ آوریل ۲۰۰۴ -- دادگاه صدام حسین تشکیل می شود

رهبران عراقی دادگاهی برای محاکمه صدام حسین و سایر اعضای دولت بعثی تشکیل می دهند. این دادگاه درباره جرایم و محکومیت آن ها تصمیم خواهد گرفت.

۲۱ آوریل ۲۰۰۴ -- ده ها نفر در حملات بصره کشته می شوند

۶۸ نفر در جریان چهار حمله انتحاری در شهرهای بصره و زبیر(شهری در نزدیکی بصره) کشته می شوند. هدف این بمب گذاری ها ساختمان های پلیس بود.

۲۳ آوریل ۲۰۰۴ -- سخت گیری ها نسبت به اعضای حزب بعث کمتر می شود

پل برمر می گوید کارمندان سابق دولت که پس از سقوط صدام حسین کارشان را از دست داده اند می توانند به مشاغل قبلیشان باز گردند. با این تغییر فاحش در سیاست آمریکا، اعضای حزب حاکم بعث که سوء سابق ندارند می توانند کارشان را در مشاغل آموزشی یا نظامی از سر بگیرند.

۲۹ آوریل ۲۰۰۴ -- انتشار عکس هایی از بد رفتاری با زندانیان، آتش خشم را شعله ور می سازد

عکس هایی از نیروهای آمریکایی در حال آزار زندانیان عراقی در زندان ابوغریب در نزدیکی بغداد، منتشر می شود. عکس ها به وضوح زندانیان برهنه را نشان می دهد که با سگ ترسانده شده یا مجبور به تقلید حرکات سکسی می شوند. تعدادی از زندانبانان مورد بازجویی قرار می گیرند.

۳۰ آوریل ۲۰۰۴ -- نیروهای آمریکایی از فلوجه عقب نشینی می کنند

پس از یک ماه درگیری خونین با پیکارجویان، نیروهای آمریکایی شروع به عقب نشینی از شهر فلوجه می کنند. آمریکا انتقال مسولیت امنیت شهر به یک ژنرال عراقی را آغاز می کند.

۱۱ مه ۲۰۰۴ -- ویدئویی از سربریدن یک گروگان منتشر می شود

ویدئویی که در سایت یک گروه پیکارجوی اسلامی منتشر می شود، بریدن سر نیک برگ، گروگان آمریکایی را نشان می دهد. در این ویدئو، گروگان گیران که ابو مصعب الزرقاوی هم جزو آن هاست، می گویند که این کار در جهت گرفتن انتقام بد رفتاری با زندانیان عراقی انجام می شود. این اولین مورد بریدن سر یک گروگان خارجی در عراق است.

۱۷ مه ۲۰۰۴ -- رئیس شورای حکمرانی عراق کشته می شود

عزالدین سلیم، رئیس دوره ای شورای حکمرانی عراق، در یک بمب گذاری انتحاری کشته می شود. در ماههای آتی چند تن از مقامات ارشد عراقی کشته می شوند.

۲۸ مه ۲۰۰۴ -- ایاد علاوی به عنوان نخست وزیر موقت منصوب می شود

ایاد علاوی

ایاد علاوی

شورای حکمرانی عراق، ایاد علاوی را که یک شیعه است، به عنوان نخست وزیر دولت موقت که قرار است از تاریخ ۳۰ ژوئن قدرت را در دست بگیرد، معرفی می کند. آقای علاوی کابینه اش را دو روز بعد معرفی می کند و شورا انحلال خود را اعلام می کند.

۸ ژوئن ۲۰۰۴ -- سازمان ملل قطعنامه حمایت از انتقال قدرت را تصویب می کند

شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به قطعنامه ای رای می دهد که بر اساس آن اشغال رسمی عراق از تاریخ ۳۰ ژوئن پایان می یابد و اداره کشور به حکومتی عراقی سپرده می شود. متن قطعنامه، اختیارات نیروهای چند ملیتی به رهبری آمریکا را مشخص می کند و کنترل درآمد های نفتی عراق را به عراقی ها می سپارد.

۲۸ ژوئن ۲۰۰۴ -- آمریکا قدرت را به دولت عراقی تحویل می دهد

نیروهای متحد به رهبری آمریکا دو روز زود تر از برنامه تعیین شده قدرت را تحویل می دهند. پل برمر پیش از ترک کشور، طی مراسم مختصری در بغداد، اداره کشور را به یک قاضی عراقی واگذار می کند. ایاد علاوی و کابینه اش، چند ساعت بعد مراسم سوگند را به جا می آورند.

۱ ژوئیه ۲۰۰۴ -- صدام در دادگاهی عراقی حاضر می شود

رئیس جمهور سابق عراق، در اولین حضورش در دادگاه برای پاسخ به اتهامات نسل کشی و جنایات جنگی، مخالفت خود را با این دادگاه اعلام می کند. صدام حسین صلاحیت دادگاه را رد می کند و بوش را جنایتکار اصلی معرفی می کند.

۷ ژوئیه ۲۰۰۴ -- عراق قوانین امنیتی سختگیرانه وضع می کند

ایاد علاوی، نخست وزیر، قانونی را توشیح می کند که به دولت اجازه می دهد در مناطقی که دچار بحران هستند حکومت نظامی برقرار کند. تصویب این قانون به دلیل افزایش شمار عراقی هایی است که در حملات خشونت آمیز کشته می شوند.

۲۸ ژوئیه ۲۰۰۴ -- ده ها نفر در اثر بمب گذاری در بعقوبه کشته می شوند

در بعقوبه در شمال بغداد، حدود ۷۰ نفر در اثر انفجار بمبی که در یک اتومبیل بیرون یک پاسگاه پلیس کار گذاشته شده است کشته می شوند.

۱۸ اوت ۲۰۰۴ -- اعضای هیات قانون گذاری ملی تعیین می شوند

کنفرانس ملی عراق، پس از چهار روز مذاکره، هیات قانونگذاری ۱۰۰ نفره ای را انتخاب می کند. این هیات وظیفه دارد تا زمان برگذاری اتتخابات عمومی بر عملکرد دولت ایاد علاوی نظارت کند. اختیارات این شورای ملی، شامل حق وتو قوانین و تایید بودجه سال ۲۰۰۵ است.

۲۷ اوت ۲۰۰۴ -- پیکار جویان نجف، زیارتگاه را ترک می کنند

مقتدی صدر

مقتدی صدر

نیروهای وفادار به مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه، پس از سه هفته درگیری، مسجد امام علی در نجف را ترک می کنند و نیروهای آمریکایی نیز عقب نشینی می کنند. این آتش بس به واسطه گری آیت الله سیستانی، روحانی بلند مرتبه و رهبر شیعیان عراق انجام می شود.

۲۴ اکتبر ۲۰۰۴ -- نیروهای تازه پیوسته به ارتش عراق کشته می شوند

بیش از ۴۰ نفر از نیروهای تازه پیوسته به ارتش عراق، در حمله غافلگیرانه ای در شمال شرقی کشور، کشته می شوند. پلیس می گوید اجساد این افراد در کنار جاده و در حالی که یک گلوله به سر هرکدامشان شلیک شده است پیدا شده است. این کشتار، نشانه شکست دیگری در استراتژی انتقال وظیفه تامین امنیت از نیروهای خارجی به عراقی ها است.

۱۵ نوامبر ۲۰۰۴ -- نیروهای آمریکایی و عراقی، فلوجه را پس می گیرند

پس از گذشت یک هفته از آغاز حمله به پیکارجویان فلوجه، آمریکا اعلام می کند که نیروهایش کنترل این شهر را به دست گرفته اند. فرماندهان آمریکایی می گویند که بیش از ۱۲۰۰ نفر از ستیزه جویان در جریان این درگیری های خونین کشته شده اند. پیکارجویان از ماه آوریل کنترل این شهر را در دست داشته اند.

۲۲ نوامبر ۲۰۰۴ -- تاریخ برگزاری انتخابات عمومی معین می شود

مسئولان در عراق اعلام می کنند که اولین انتخابات عمومی پس از سقوط صدام حسین، در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۰۵ برگزار خواهد شد.

۲۲ دسامبر ۲۰۰۴ -- حملات شدید به پایگاه آمریکایی در موصل

۱۹ سرباز آمریکایی در اثر انفجاری در پایگاه ارتش آمریکا در شهر موصل، بدترین حادثه ای که تا کنون برای نیروهای آمریکایی رخ داده است، کشته می شوند. در جریان یک حمله انتحاری، حداقل سه نفر دیگر کشته و ۶۰ نفر زخمی می شوند.

۱۴ ژانویه ۲۰۰۵ -- سر دسته شکنجه گران زندان ابوغریب در دادگاه محکوم می شود

سرباز آمریکایی متهم به سردستگی در آزار زندانیان در زندان ابوغریب عراق، به جرم بد رفتاری با زندانیان، گناهکار شناخته می شود. چارلز گارنر ۳۶ ساله، در دادگاهی ۴ روزه که در ایالت تگزاس آمریکا توسط هیات منصفه نظامی برگزار شد، به شکنجه و آزار و اذیت زندانیان با هدف خوشگذرانی و لذایذ شخصی محکوم شد.

۲۰ ژانویه ۲۰۰۵ -- نوار صوتی زرقاوی، هشداری برای طولانی شدن جنگ عراق

نوار صوتی که ظاهرا بوسیله ابومصعب الزرقاوی، یکی از رهبران پیکارجویان ضبط شده است، بیان می کند که مبارزه علیه نیروهای آمریکایی میتواند سالها ادامه داشته باشد. این فایل صوتی در یک وبسایت اسلامی برای متهم کردن مسلمانان شیعه به مبارزه به در کنار آمریکاییها قرار می گیرد. در حالیکه فقط نه روز تا برگزاری انتخابات باقی مانده است، حملات علیه شیعیان شدت می گیرد.

۲۴ ژانویه ۲۰۰۵ -- عراق خبر دستگیری خطرناک ترین یار و همدست زرقاوی را منتشر می کند

مقامات دولت موقت عراق اعلام می کنند که سامی محمد علی سیدالجاف مشهوربه ابوعمر کردی را دستگیر کرده اند. گفته می شود که او همکار مهم ابو مصعب زرقاوی و متهم به دست داشتن در بسیاری از بمبگذاری ها و انفجارهای رخ داده در عراق از جمله بمب گذاری سال ۲۰۰۳ مقر سازمان ملل در بغداد است. خبر این دستگیری چندین روز بعد از بازداشت او که روز ۱۵ ژانویه است، منتشر می شود.

۳۰ ژانویه ۲۰۰۵ -- عراقی ها پس از ۵۰ سال در انتخاباتی چند حزبی رای می دهند

میلیونها عراقی به پای صندوقهای رای می روند تا به رغم تهدید به احتمال خشونت، برای انتخاب مجلس انتقالی رای دهند. این انتخابات، پس از نیم قرن، اولین انتخابات چند حزبی در عراق است. همانگونه که پیش بینی می شد، شیعیان و کردها حضور فعالی در انتخابات دارند. این انتخابات از طرف رهبران بین المللی و عراقی به عنوان یک موفقیت مورد ستایش است.

۲۸ فوریه ۲۰۰۵ -- انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در شهر حله

انفجار در این شهر که در جنوب بغداد قرار دارد، باعث کشته شدن دستکم ۱۱۴ تن می شود. دراین بمبگذاری، ۱۳۰ نفر هم زخمی می شوند. این فجیعترین واقعه تروریستی بعد از استیلای آمریکا بر عراق است. خودرو مذکور که یک تروریست انتحاری راننده آن بود، در نزدیکی گروهی از مردم که برای درخواست کارهای دولتی صف کشیده اند منفجر می شود. این واقعه در شهر حله ۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد رخ می دهد.

۷ آوریل ۲۰۰۵ -- جلال طالبانی رهبر کردهای عراقی به عنوان رئیس جمهور موقت منصوب می شود

جلال طالبانی

جلال طالبانی

مجلس عراق، پس از هفته ها بلاتکلیفی، آقای طالبانی را برای این پست عمدتا تشریفاتی انتخاب می کند. انتصاب طالبانی، رهبر اتحادیه میهنی کردستان عراق، برای کردها، اقلیتی که در دوران صدام رنج و محرومیت بسیار کشیده اند، یک پیروزی بزرگ سیاسی به حساب می آید.

مه ۲۰۰۵ -- اوجگیری حملات مسلحانه و بمبگذاری ها

خشونت، آرامش نسبی ایجاد شده پس از انتخابات اواخر ماه ژانویه را بر هم می زند. حملات جدید پیکار جویان، مناطق مرکزی و شمالی کشور را بیش از هرجا مورد هجوم قرار می دهد. مقامات عراقی، آمار غیر نظامیان کشته شده در ماه مه ۲۰۰۵ را ۶۷۲ تن اعلام می کنند که در مقایسه با ۳۶۴ کشته شده ماه آوریل افزایش چشمگیری داشته است. تحلیلگران رکود و بلاتکلیفی در سیاست حاکم بر عراق را در این فجایع مقصر می دانند.

۱۴ ژوئن ۲۰۰۵ -- ‌رئیس جمهور کردستان عراق، برای احراز این پست، سوگند می خورد

رهبر یکی از دو حزب اصلی کردهای عراق، مسعود بارزانی، به عنوان ‌رئیس منطقه کردستان عراق انتخاب می‌شود. برخلاف برخی از کردها که هنوز به دنبال استقلال کردستان عراق به عنوان کشوری مستقل هستند، خواسته رهبران آن ها به تشکیل عراق فدرال تبدیل شده است.

۱۹ ژوئیه ۲۰۰۵ -- شمار کشته شد‌گان غیرنظامی در عراق به ۲۵۰۰۰ تن می رسد

در گزارش‌ها عنوان می‌شود که نزدیک به ۲۵ هزار غیرنظامی پس از حمله سال ۲۰۰۳ نیروهای متحد به رهبری آمریکا به عراق، قربانی خشونت شده اند. پرونده مبتنی بر گزارش‌های رسانه‌ای، نیروهای آمریکایی را مسئول بیش از یک سوم این تلفات می‌داند. این بررسی با همکاری گروه انگلیسی "شمارش کشته شدگان عراقی" و گروه تحقیقاتی آکسفورد متشکل از فعالان صلح و افراد آکادمیک، انجام شد.

۲۸ آگوست ۲۰۰۵ -- سنی‌های عراق با قانون اساسی مخالفت می‌کنند

درحالیکه کردها و شیعیان عراقی پیش‌نویس قانون اساسی عراق را مورد تایید قرار داده و آن را تسلیم مجلس می‌کنند رهبران سنی عراقی با آن مخالفت می‌کنند و خواستار نظارت سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب بر قوانین مذکور می شوند. قرار است قانون اساسی عراق در تاریخ ۱۵ اکتبر به رای گذاشته شود.

۳۱ اوت ۲۰۰۵ -- نزدیک به ۱۰۰۰ نفر بر اثر ازدحام جمعیت کشته می‌شوند

در یک مراسم مذهبی در شمال بغداد، قریب به ۱۰۰۰ زائر شیعه در حال فرار و به علت ازدحام جمعیت کشته می‌شوند. این واقعه بر روی یک پل رودخانه و هنگامی رخ می‌دهد که حدود یک میلیون مسلمان شیعه برای اجرای مراسم مذهبی به سوی زیارتگاهی در حرکتند. شواهد نشان می‌دهد که شایعه حضور تروریست‌های انتحاری باعث ایجاد وحشت و هجوم جمعیت شدت. پس از حمله نیروهای متحد به رهبری آمریکا، این فاجعه بیشترین تعداد کشته‌شدگان را به خود اختصاص می‌دهد.

۱۴ سپتامبر ۲۰۰۵ -- درگیری‌های خشونت بار در سه روز، جان صدها نفر را می‌گیرد

حملات با یک بمب‌گذاری انتحاری در روز ۱۴ سپتامبر در منطقه شیعه‌ نشین کاظمیه بغداد و کشتار بیش از ۱۰۰ نفر آغاز می‌شود. بمب‌گذاری مسجد شیعیان در مرکز عراق و به رگبار بستن جمعیتی از کارگران در شرق بغداد از جمله دیگر حملات تروریستی این دوره است.

۱۹ سپتامبر ۲۰۰۵ -- نیروهای انگلیسی برای آزادی گروگان‌های خود به مقر پلیس در بصره هجوم می‌آورند

نظامیان انگلیسی طی عملیاتی برای آزادی دو سرباز گروگان گرفته شده خود به یک پاسگاه پلیس در بصره حمله می‌کنند. دو گروگان، که طبق گزارش‌های تایید نشده، نفرات نیروهای ویژه نظامی بودند به علت عدم اطاعت از فرمان ایست در یک ایست بازرسی بوسیله پلیس عراق بازداشت شده بودند.با شنیده شدن اینکه قرار است گروگان‌ها به پیکار ‌جویان عراقی تحویل داده شوند، نیروهای انگلیسی در حین در گیری با تظاهرکنندگان عراقی راه خود را بوسیله خودروهای زره‌پوش باز کرده، وارد پاسگاه پلیس می شوند و گروگان‌ها را آزاد می کنند.

۲۸ سپتامبر ۲۰۰۵ -- سرباز زن آمریکایی، در آزار و اذیت زندانیان عراقی در زندان ابوغریب، گناهکار شناخته می شود

ابو غریب

آزار و اذیت زندانیان عراقی در ابو غریب

لیندی انگلند، سرباز آمریکایی، به جرم بد رفتاری سال گذشته اش با زندانیان در زندان ابوغریب، توسط دادگاهی نظامی به سه سال حبس محکوم می شود. او به طرز شرم آوری از ارتش مرخص می شود. در بیانیه ای که چند ساعت پیش از صدور حکم قرائت شد، او از نیروهای متحد در عراق، زندانیان و خانواده های آنان عذر خواهی کرد.

۲۹ سپتامبر ۲۰۰۵ -- ۶۲ نفر در جریان بمب گذاری در بلاد واقع شمال بغداد، کشته می شوند

۵ اکتبر ۲۰۰۵ -- بریتانیا، ایران را به دست داشتن در بمب گذاری های عراق متهم می کند

یک مقام بلند پایه بریتانیا، ایران را به ارائه تجهیزات مخصوص ساخت بمب به جنگجویان شیعه مستقر در جنوب عراق، متهم می کند. سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ می گوید:" این دروغ است، عامل بی ثباتی و بحران در عراق، بریتانیایی ها هستند".

۱۵ اکتبر ۲۰۰۵ -- عراقی ها در رفراندم قانون اساسی شرکت می کنند

میلیون ها نفر از مردم برای رای دادن به قانون اساسی جدید که بر اساس آن، کشور تبدیل به یک دموکراسی اسلامی فدرال پای صندوق های رای می روند. علی رغم انجام چند حمله و پیش آمد چند حادثه خشن، تعداد زیادی از مردم در این رای گیری که تحت تدابیر شدید امنیتی صورت می گیرد شرکت می کنند.

۱۶ اکتبر ۲۰۰۵ -- ۷۰ نفر در حملات هوایی در نزدیکی رمادی، جان خود را از دست می دهند

ارتش آمریکا اعلام می کند که ۷۰ نفر از جنگجویان در جریان بمباران دو روستا در نزدیکی رمادی، توسط هواپیما و هلی کوپتر های آمریکایی کشته شده اند. شاهدان عینی می گویند که بسیاری از کشته شدگان غیر نظامی بوده اند.

۱۹ اکتبر ۲۰۰۵ -- صدام حسین در بغداد به دادگاه می رود

صدام حسین به اتهام جنایت علیه بشریت به دادگاهی در بغداد، که ساختمان آن برای برگزاری محاکمه او ساخته شده است، می رود. او قبل از اینکه اعلام بی گناهی کند، صلاحیت دادگاه را زیر سوال می برد. رهبر سابق عراق به همراه هفت نفر از نزدیکانش، متهم به صدور دستور قتل ۱۴۳ مرد شیعه در شهر دجیل در سال ۱۹۸۲ هستند.

۱۵ دسامبر ۲۰۰۵ -- تعداد زیادی در انتخابات شرکت می کنند

در سرتاسر کشور، شمار زیادی از مردم در انتخابات شرکت می کنند. عرب های سنی، که انتخابات قبلی را در ژانویه ۲۰۰۵ تحریم کرده بودند، حتی در مناطقی که مخالفان و پیکارجویان مستقر هستند، به طور وسیع در این انتخابات شرکت می کنند. نتایج انتخابات در ژانویه ۲۰۰۶ اعلام می شود و "اتحاد یکپارچه عراق" به رهبری شیعیان، بدون کسب اکثریت مطلق آرا به پیروزی می رسد.

۲۱ ژانویه ۲۰۰۶ -- اتحاد یکپارچه عراق، به عنوان پیروز انتخابات ماه دسامبر، بدون کسب اکثریت مطلق آرا معرفی می شود

این اتحاد،با فاصله ۱۰ کرسی از اکثریت مطلق، ۱۲۸ کرسی از ۲۷۵ کرسی موجود را از آن خود می کند. احزاب کرد ۵۳ کرسی و جناح اعراب سنی ۴۴ کرسی را تصاحب می کنند. تعدادی از سیاستمداران سنی مدعی می شوند در انتخابات تقلب شده است.

۲۲ فوریه ۲۰۰۶ -- در سامرا، حرم عسکری، در اثر بمب گذاری آسیب جدی می بیند

سرباز انگلیسی

هنگام سحر، دو مرد، گنبد طلایی معروف این زیارتگاه را که یکی از مقدس ترین زیارتگاه های شیعیان است، منفجر می کنند. این بمب گذاری حملات تلافی جویانه ضد سنی ها در عراق و ترس از وقوع جنگ داخلی را افزایش می دهد. در سایر نقاط جهان نیز، مسلمانان تظاهرات اعتراضی بر پا می کنند.

۱۳ مارس ۲۰۰۶ -- انگلیس اعلام می کند ۸۰۰ نفر از نیروهایش در عراق را کم می کند و تعداد آن ها را به ۷۰۰۰ نفر می رساند

۱۶ مارس ۲۰۰۶ -- بزرگترین حمله هوایی پس از سقوط صدام

آمریکا منطقه ای در نزدیکی سامراء را هدف قرار می دهد. وزیر امور خارجه عراق می گوید هدف این حملات جلوگیری از تبدیل سامراء به پایگاه شورشیان بوده است. بعدا مشخص می شود که منظور از عبارت "بزرگترین حمله هوایی"، شدید ترین بمباران نبوده بلکه در این عملیات نسبت به عملیات قبلی از تعداد بیشتری هلی کوپتر استفاده شده است.

۷ آوریل ۲۰۰۶ -- ۸۵ نفر در سه انفجار انتحاری در مسجد بوراثا، جان خود را از دست می دهند

۲۲ آوریل ۲۰۰۶ -- جلال طالبانی، رئیس جمهور از نوری المالکی درخواست می کند تا دولت تشکیل دهد

نوری مالکی

نوری مالکی

انتصاب نوری المالکی به عنوان نخست وزیر، پس از ماه ها فراز و نشیب در امید به پایان درگیری ها و خشونت های قومی و فرقه ای انجام می گیرد. پس از موافقت نخست وزیر موقت، ابراهیم جعفری، با کناره گیری از قدرت، جناح اکثریت شیعه، آقای مالکی را به عنوان نامزد مورد نظر خود برمی گزیند. آقای مالکی که به عنوان یکی از معماران "عراق پس از حمله نیروهای متحد" شناخته می شود و به عنوان مشاور آقای جعفری هم خدمت کرده، مورد تایید سیاستمداران سنی نیز هست.

۶ مه ۲۰۰۶ -- ۵ نفر از نیروهای انگلیسی با سقوط هلی کوپتری در بصره کشته می شوند

۸ ژوئن ۲۰۰۶ -- ابو مصعب الزرقاوی، فرمانده القاعده در عراق، در حملات هوایی کشته می شود

ابو مصعب الزرقاوی اردنی الاصل، به عنوان رهبر دست نشانده جنگجویان سنی در عراق، فرمانده القاعده در عراق و مسئول کشته شدن هزاران تن از شیعیان عراقی و نیروهای آمریکایی شناخته می شد. آمریکا می گوید او در حمله هوایی به یک خانه امن در ۸ کیلومتری شمال بعقوبه کشته شده است. ابو حمزه المهاجر به عنوان جانشین او تعیین می شود.

۱ ژوئیه ۲۰۰۶ -- ۶۰ نفر در اثر انفجار بمبی که در یک اتومبیل کار گذاشته شده، در شهرک شیعه نشین صدر در بغداد کشته می شوند

۱۳ ژوئیه ۲۰۰۶ -- انگلیس تامین امنیت استان مثنی را به نیروهای بومی می سپارد

۱۸ ژوئیه ۲۰۰۶ -- ۵۳ نفر در شهر کوفه در جنوب عراق در اثر انفجار بمبی که در یک اتومبیل، درنزدیکی زیارتگاهی کار گذاشته شده، کشته می شوند

۲۱ اوت ۲۰۰۶ -- صدام حسین در دادگاه انفال به نسل کشی متهم می شود

صدام حسین و شش متهم دیگر از جمله پسر عموی صدام، علی حسن المجید، معروف به علی شیمیایی به جرم نقش داشتن در عملیات نظامی در دهه ۱۹۸۰ بر ضد کردها در شمال عراق محاکمه می شوند. در دادگاه انفال ادعا می شود که بیش از ۱۸۰هزار نفر در جریان این عملیات کشته شده اند.

۷ سپتامبر ۲۰۰۶ -- آمریکا اعلام می کند که اداره بخشی از نیروی دریایی و هوایی را به عراقی ها می سپارد

۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ -- نیروهای ایتالیایی و انگلیسی کنترل استان ذی قار را به عراقی ها منتقل می کنند

۱۷ اکتبر ۲۰۰۶ -- کمیسیون بیکر بررسی تغییر سیاست آمریکا در عراق را آغاز می کند

کارگروهی که برای بررسی اثر بخشی سیاست های آمریکا در عراق تشکیل شده است، بر ایجاد تغییرات اساسی تاکید دارد. گفته می شود از نظر این کار گروه که به ریاست جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق آمریکا اداره می شود، حفظ و ادامه وضع موجود به عنوان یک استراتژی بلند مدت، قابل دفاع نیست. کمیسیون آقای بیکر باید گزارش خود را در ماه نوامبر، پس از انتخابات میان دوره ای آمریکا ارائه کند.

۵ نوامبر ۲۰۰۵ -- صدام حسین به اعدام با دار محکوم می شود

بسیاری از عراقی ها پس از اینکه صدام حسین به جنایت علیه بشریت و اعدام محکوم می شود، به شادمانی می پردازند. این محکومیت به دلیل کشتار ۱۴۸ نفر در شهر دجیل پس از ترور نافرجام صدام در سال ۱۹۸۲ صورت می گیرد. صدام حسین و سایر متهمان حق تقاضای تجدید نظر دارند. اما به نظر می رسد این جریان بیش از چند هفته طول نکشد و نتیجه ای جز محکومیت برای آن ها در بر نداشته باشد.

۶ دسامبر ۲۰۰۶ -- گزارش اصلی در مورد سیاست های آمریکا در عراق منتشر می شود

گروه مطالعات عراق، گزارش پیشنهادهایش در مورد سیاست های آینده آمریکا در عراق را منتشر می کند. گروه مطالعاتی به ریاست جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق آمریکا پیشنهاد می کند که تلاش ها برای حل معضل بزرگتر خاور میانه، شامل مذاکره با ایران و سوریه باشد.

۳۱ دسامبر ۲۰۰۶ -- صدام حسین به دار آویخته می شود

اعدام صدام

اعدام صدام

صدام حسین در سحرگاه عید قربان، زمانی که مسلمانان برای قربانی کردن گوسفند آماده می شوند به دار آویخته می شود. هنگامی که یک فیلم غیر رسمی از این مراسم در اینترنت منتشر شد، موجی از اعتراضات، داخل و خارج عراق را فرا گرفت. فیلمی که با استفاده از تلفن موبایل گرفته شده است نشان می دهد که صدام حسین پای چوبه دار مورد طعنه قرار می گیرد.

۱۰ ژانویه ۲۰۰۷ -- بوش برنامه تقویت نیروهای نظامی را اعلام می کند

برنامه بوش، اعزام ۲۰ هزار نیروی جدید است که بیشترشان برای تامین امنیت در بغداد و مقابله با درگیری های فرقه ای و طایفه ای بکار گرفته خواهند شد. آقای بوش پیشنهاد "گروه مطالعات عراق" مبنی بر آغاز مذاکرات با ایران و سوریه را نادیده می گیرد.

۲۲ ژانویه ۲۰۰۷ -- بیش از ۱۳۰ نفر در بغداد و حومه آن کشته می شوند

۸ مارس ۲۰۰۷ -- آمریکا اعزام نیروی بیشتر به عراق را تصویب می کند

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، با تقاضای اعزام ۲۲۰۰ نیروی دژبانی جهت کمک به تامین امنیت بغداد موافقت می کند.

۱۹ مارس ۲۰۰۷ -- نمایندگان ایران، سوریه و آمریکا در مذاکرات بغداد شرکت می کنند

این مذاکرات، کشورهای همسایه عراق و اعضای دائمی شورای امنیت را گرد هم می آورد. هدف این کنفرانس این است تا همسایگان عراق را قانع کند که اگر تمایلی به حمایت همه جانبه از دولت عراق ندارند، حداقل حمایت ضمنی خود را از این دولت نشان دهند. در نتیجه این مذاکرات، آمریکا با ایران و سوریه دور یک میز می نشینند.

۲۷ مارس ۲۰۰۷ -- ۱۵۲ نفر در اثر انفجار بمبی که در کامیون کار گذاشته شده، در شهر تلعفر کشته می شوند

۱۶ آوریل ۲۰۰۷ -- ۶ وزیر از طرفداران مقتدی صدر، کابینه را ترک می کنند

مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه، به ۶ وزیر کابینه که از جناح او هستند دستور می دهد تا از کابینه استعفا دهند. هدف این کار، اعمال فشار بر نخست وزیر، نوری مالکی، برای اعمال زمان بندی جهت خروج نیروهای آمریکایی است.

۱۸ آوریل ۲۰۰۷ -- حدود ۲۰۰ نفر در یک سلسله بمب گذاری در نقاط مختلف بغداد کشته می شوند

۱ اوت ۲۰۰۷ -- ۶ تن از اعضای مهمترین جناح سیاسی سنی ها کابینه را ترک می کنند

۶ تن از اعضای بزرگترین جناح سنی عربی، جبهه وفاق، در اعتراض به اینکه دولت تحت رهبری شیعیان به درخواست های آن ها، از جمله برخورد شدید با گروه های شبه نظامی شیعه، ترتیب اثر نداده است، از حضور در کابینه استعفا می دهند.

۶ اوت ۲۰۰۷ -- ۵ نماینده مجلس سنی وفادار به ایاد علاوی استعفا می دهند

۱۴ اوت ۲۰۰۷ -- بیش از ۵۰۰ نفر در حملات به فرقه یزیدی در شمال عراق کشته می شوند

بیش از ۵۰۰ نفر از پیروان فرقه مذهبی یزیدی در روستاهای قحطانیه و عدنانیه دراثر بمب گذاری برنامه ریزی شده ای که با استفاده از یک تانکر سوخت و چند اتومبیل انجام می شود کشته می شوند. تنش های بین اعضای این فرقه و مسلمانان محل، از ماه آوریل شدت گرفت که بنا بر گزارش ها، اعضای این فرقه یک دختر یزیدی را به دلیل گرویدن به اسلام، سنگسار کردند. پیروان فرقه یزیدی، فرشته ای را می پرسند که به عقیده برخی مسیحیان و مسلمانان همان شیطان است.

۱۶ اوت ۲۰۰۷ -- نوری مالکی، نخست وزیر، موفق می شود که با ائتلاف شیعیان و کردها دولت اکثریت و بدون حضور نمایندگان سنی عرب تشکیل دهد

۲۹ اوت ۲۰۰۷ -- گروه شبه نظامی "ارتش مهدی" آتش بس ۶ ماهه ای را اعلام می کند

۱۱ سپتامبر ۲۰۰۷ -- ژنرال پترئوس، فرمانده نیروهای آمریکایی و رایان کراکر، سفیر آمریکا در عراق، گزارش پیشرفت های حاصل شده در عراق را در کنگره آمریکا ارائه می‌دهند

۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ -- کارکنان شرکت خصوصی بلک واتر که مسولیت تامین امنیت را به عهده دارد، ۱۷ غیر نظامی عراقی را می کشند

دولت عراق، این اقدام را غیر قانونی می داند. دولت عراق، بلک واتر را متهم می کند که کارکنان آن، هنگام اسکورت یک هیات دیپلماتیک آمریکایی در بغداد، ۱۷ غیر نظامی عراقی را بدون اینکه اقدام تحریک آمیزی انجام داده باشند کشته اند. بلک واتر مدعی می شود که کارکنانش این اقدام را در دفاع از خود انجام داده اند.

۱۷ اکتبر ۲۰۰۷ -- پارلمان ترکیه به عبور از مرز عراق برای حمله به کردهای مسلح که درشمال عراق فعالیت می کنند رای می دهد

۱۶ دسامبر ۲۰۰۷ -- بصره، آخرین استان عراق که در کنترل نیروهای انگلیسی است، تحویل نیروهای عراقی می شود

۱۲ ژانویه ۲۰۰۸ -- پارلمان عراق قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن مقامات سابق حزب بعث صدام حسین می توانند به عرصه عمومی بازگردند

تصمیم به کنار گذاشتن همه اعضای حزب بعث صدام حسین از مناصب دولتی عراق در سال ۲۰۰۳ به اعتقاد عده زیادی از دلایل بی ثباتی کشور در دوران پس از حمله خارجی بحساب می آمد. اقدام جهت ملغی کردن این قانون با مخالفت دولت شیعه این کشور مواجه شد، ولی در تاریخ ۱۲ ژانویه قانونی به تصویب رسید که به اعضای سابق حزب بعث اجازه می داد به عرصه عمومی بازگردند.

۱۷ فوریه ۲۰۰۸ -- ترکیه عملیاتی نظامی را در شمال عراق علیه مبارزان کرد آغاز کرد

۲۲ فوریه ۲۰۰۸ -- مقتدی صدر، روحانی شیعه، آتش بس اعلام شده از سوی سپاه مهدی را به مدت شش ماه تمدید کرد

۲ مارس ۲۰۰۸ -- محمود احمدی نژاد به بغداد سفر می کند تا اولین رئیس جمهور ایرانی باشد که به عراق می رود

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، دستور سرکوب شبه نظامیان بصره را صادر می کند که این کار باعث شعله ور شدن آتش درگیری با جیش مهدی مقتدا صدر می شود و در نتیجه آن صدها نفر کشته می شوند.

ژوئیه ۲۰۰۸

مهمترین بلوک اعراب سنی، جبهه توافق العراقیه، یک سال پس از خروج از دولت، دوباره به دولت تحت رهبری شیعیان می پیوندد

سپتامبر ۲۰۰۸

نیروهای آمریکایی کنترل استان غربی انبار – که زمانی شورشیان و القاعده بر آن مسلط بودند – را به دولت عراق بازگرداند.

این اولین استان سنی نشین بود که کنترل آن به دولت تحت رهبری شیعیان بازگردانده شد.

پارلمان عراق قانون انتخابات محلی را به تصویب رساند. موضوع شهر مورد اختلاف کرکوک کنار گذاشته شد تا امکان برگزاری انتخابات در جاهای دیگر فراهم شود.

نوامبر ۲۰۰۸

مجلس عراق معاهده ای امنیتی با ایالات متحده را به تصویب رساند که به موجب آن مقرر می شود نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند.

ژانویه ۲۰۰۹

عراق کنترل امنیت منطقه حفاظت شده سبز بغداد را در دست می گیرد و قدرت بیشتری در قبال نیروهای خارجی مستقر در این کشور پیدا می کند. نوری المالکی، نخست وزیر، از این امر استقبال می کند و این روز را "روز حاکمیت ملی" عراق می خواند.

فوریه ۲۰۰۹

ائتلاف تحت رهبری نخست وزیر نوری المالکی پیروزی های بزرگی در انتخابات محلی بدست می آورد.

مارس ۲۰۰۹

اوباما در عراق

باراک اوباما در عراق

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام می کند که بیشتر نیروهای آمریکایی تا پایان ماه اوت ۲۰۱۰ از عراق خارج می شوند. حدود ۵۰ هزار تن از ۱۴۲ هزار سربازی که در عراق مستقر هستند تا سال ۲۰۱۱ در این کشور باقی می مانند تا به نیروهای عراقی مشاوره دهند و از منافع آمریکا محافظت کنند. این نیروها هم تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج خواهند شد.

ژوئن ۲۰۰۹

شش سال پس از آغاز حمله، و پس از تحویل رسمی مسوولیت های امنیتی به نیروهای عراقی، نیروهای آمریکایی از شهرک ها و شهرهای عراقی خارج می شوند.

ژوئیه ۲۰۰۹

نیروهای جدید مخالف در انتخابات پارلمان منطقه ای کردستان عراق پیروزی های قابل توجهی بدست می آورند، ولی ائتلاف حاکم متشکل از حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان با وجود از دست دادن تعدادی کرسی، اکثریت خود را حفظ می کند. مسعود بارزانی (از حزب دموکرات کردستان) مجددا به ریاست منطقه خودمختار کردستان عراق انتخاب می شود.

اکتبر ۲۰۰۹

بعد از آن که در اکتبر ۲۰۰۵ در ائتلاف شیعی حاکم در عراق انشعاب ایجاد شد، نخست وزیر نوری المالکی تشکیل گروه بندی سیاسی جدیدی - متشکل از ۴۰ حزب و موسوم به ائتلاف دولت قانون - را اعلام می کند.

در یکی از مرگبارترین حملات از آوریل ۲۰۰۷، دو بمب کار گذاشته شده در دو خودرو در نزدیکی منطقه سبز بغداد دستکم ۱۵۵ نفر را کشت.

دسامبر ۲۰۰۹

گروه دولت العراق الاسلامی، که با شبکه القاعده مرتبط است، مسوولیت یک سری بمبگذاری انتحاری در بغداد – که طی آن ۱۲۷ نفر کشته شدند – و همچنین حملات دیگری که در ماه های اوت و اکتبر ۲۴۰ نفر را کشت، را برعهده گرفت.

در پی "تصرف" یک میدان نفتی در خاک عراق از سوی ایران، روابط با این کشور دچار تنش شد.

ژانویه ۲۰۱۰

ممنوعیت شرکت نامزدهایی که به ارتباط با حزب بعث متهم شده بودند در انتخابات پارلمانی ماه مارس جنجال هایی به همراه داشت. کمی بعد، دادگاهی این ممنوعیت را لغو کرد که این حکم باعث تأخیر در مبارزات انتخاباتی شد.

علی شیمیایی

علی شیمیایی

علی حسن المجید، معروف به علی شیمیایی، که یکی از چهره های کلیدی دولت صدام حسین بود اعدام شد.

مارس ۲۰۱۰

انتخابات پارلمانی. هیچ ائتلافی حائز اکثریت کرسی های پارلمان نمی شود.

آوریل ۲۰۱۰

عفو بین الملل می گوید بلا تکلیفی سیاسی باعث افزایش خشونت ها شده است.

اوت ۲۰۱۰

عالی ترین مقام نظامی عراق با انتقاد از خروج نیروهای آمریکایی از کشور، آن را زودهنگام می خواند. او هشدار می دهد که ارتش عراق شاید تا یک دهه دیگر هم آمادگی لازم برای بر عهده گرفتن کنترل کامل را پیدا نکند.

هفت سال پس از حمله نیروهای تحت رهبری ایالات متحده، آخرین تیپ جنگی آمریکایی، عراق را ترک می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.