دیدار نماینده منطقه ای ناتو با رئیس جمهور تاجیکستان

Image caption رابرت سیمانز: به نظر من این مرکز همکاریهای منطقه ای را نیز در نظر خواهد داشت زیرا تروریسم مشکل مشترک کشورهای منطقه است

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با دولت تاجیکستان در مورد تأسیس یک مرکز ضد تروریستی در این کشور مذاکره آغاز کرده است.

این مطلب را رابرت سیمانز، نماینده ویژه ناتو در کشورهای آسیای مرکزی، روز سه ‌شنبه ‌31 آگوست پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در شهر دوشنبه (پایتخت)، بیان کرد.

آقای سیمّانز، که مشغول دیدار رسمی از تاجیکستان است، پس از دیدار و گفتگویی خود با امامعلی رحمان به خبرنگاران گفت، که این موضوع را در جریان ملاقاتش با آقای رحمان بررسی کرده است.

این سفر چهارم نماینده ناتو در کشورهای آسیای مرکزی به تاجیکستان است، ولی بررسی همکاریهای مشخّص ناتو با تاجیکستان در عرصه هایی، که این بار صورت گرفت، بی ‌سابقه بوده است.

به گفته آقای سیمّانز، در دیدار وی با آقای رحمان صحبتها بیشتر پیرامون همکاریهای ناتو با تاجیکستان در چهار سمت نظامی، امور اضطراری، مبارزه با تروریسم و بی ‌زیانسازی پرتاوگاه های رادیواکتیف در این کشور صورت گرفته است.

کارشناسان موضوع تأسیس مرکز ضد ترّوریستی ناتو و تاجیکستان را تکانی مهم در همکاریهای میان این نهاد با دوشنبه می ‌خوانند.

رابرت سیمّانز به خبرنگاران گفت، که در چهارچوب مبارزه با تروریسم "دیالوگ مهمّی را" با تاجیکستان آغاز کرده است، که "تاسیس یک مرکز ضد تروریستی در این کشور را در نظر دارد."

در پاسخ به این سؤال، که آیا این مرکز ضد تروریستی تاجیکستان و ناتو و خواهد بود و یا مرکزی منطقه ‌ای، که با ناتو همکاری خواهد کرد، آقای سیمّانس گفت: "این موضوعیست، که باید با دولت تاجیکستان هماهنگ شود، امّا به نظر من، این مرکز همکاری های منطقه ای را نیز در نظر خواهد داشت، زیرا ترّوریسم مشکل مشترَک کشورهای منطقه است."

نگرانی ناتو از پرتاوگاه های رادیواکتیو در تاجیکستان و علاقمندی این نهاد برای کمک به بی ‌آسیب ساختن آنها نیز یکی از موضوعات دست ناخورده در روابط میان دوشنبه و ناتو است.

تاجیکستان، که در گذشته از منابع مهمّ ارانیوم برای برآورده ساختن نیازهای دولت شوروی به این موادّ استراتژیک محسوب می‌ شد، اکنون با مشکل پرتاوگاههای رادیواکتیو از کارخانه ‌های تولید اورانیوم شوروی روبروست.

هرچند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبلاً گفته است، که وضع نگهداری پرتاوگاه ها در ولایت سغد و ناحیه فیض‌‌آباد، در شرق پایتخت تاجیکستان را مثبت ارزیابی می ‌کند، ولی نمایندگان این سازمان در جریان دیدار خود از این کشور گفته بودند، که با درخواست دولت این کشور می ‌توانند در این زمینه کمک هایی ارایه کنند.

با این حال، هر از گاهی از وجود تشعشع بیش از معیار در مناطق اطراف پرتاوگاههای رادیواکتیو و در برخی از مناطق دیگر تاجیکستان گزارش می‌ شود.

حدود یک ماه قبل منابع سفارت ایران در تاجیکستان گفته بودند، که کارشناسان ایرانی در محل ساختمان تونل "استقلال”، که در مسیر دوشنبه-خجند واقع است، "مناطقی را آشکار کردند، که میزان تشعشع در آن جا سه-چهار مرتبه بیشتر از معیار است."

ناتو در حالی برای گسترش همکاریها با تاجیکستان تلاش دارد، که اخیراً محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در ملاقات رؤسای سه کشور فارسی ‌زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان در کابل ضمن تأکید بر ضرورت گسترش همکاریهای این سه کشور حضور نیروهای خارجی در منطقه را مانع گسترش همکاریهای منطقه‌ای خوانده بود.

وی از جمله گفت: "البتّه، در این راه کشورهایی فشار وارد می ‌کنند. باید مهمانان ناخوانده از منطقه بیرون روند، زیرا تجربه نشان داده، که هیچ گاه آنها به نفع کشورهای منطقه اقدامی را انجام نداده‌اند."

امروز رابرت سیمّانز در دوشنبه گفت این ادّعا را، که ناتو در افغانستان فعالیّتهای سازنده ندارد، قبول ندارد.

وی افزود: "از صوحبت هایی، که من در منطقه دارم، اکثر کشورها با شمول رئیس جمهور تاجیکستان می‌ خواهند نات و در افغانستان بماند و کسی علاقمند خروج نیروهای ناتو از افغانستان نیست."

در حالی، که رابرت سیمّانز، نماینده منطقه‌ای ناتو با امامعلی رحمان دیدار داشت، برخی از کارشناسان بر آن اشاره‌می ‌کنند، که دیدارهای آقای رحمان با نمایندگان قدرتهای غربی در فاصله‌ای نزدیک با دیدارهایش با نمایندگان کرملین صورت می‌ گیرند.

رئیس جمهور تاجیکستان هفته‌ قبل در شهر سوچی روسیه با دمیتری مدویدیف، رئیس جمهور روسیه، دیدار داشت.