استقبال ایران از خروج نیروهای آمریکایی از عراق

سربازان آمریکایی
Image caption شمار سربازان آمریکایی در عراق به کمتر از 50 هزار نفر رسیده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه در مورد پایان عملیات رزمی ارتش آمریکا در عراق، خروج این نیروها را "مفید" خوانده اما در عین حال گفته است که اقدام آمریکا در این زمینه "جدی" نیست.

ایران همواره به طور رسمی با یورش نظامی تحت رهبری آمریکا به عراق که به سقوط حکومت صدام حسین منجر شد مخالفت کرده است، با این حال مقام های ایرانی گاه به طور خصوصی از اینکه آن حمله بزرگترین دشمن ایران در منطقه خاورمیانه را حذف کرد ابراز خوشحالی کرده اند.

آخرین سربازان رزمی آمریکا دو هفته قبل از عراق خارج شدند. خروج این سربازان حدود هفت سال و نیم پس از اشغال عراق در مارس 2003، صورت می گیرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "حضور این نیروها تاکنون جز کشتار و ناامنی نتیجه جدی نداشته است و من فکر می کنم این خروج می تواند مفید باشد."

با این حال او اظهار عقیده کرد که اقدامات و اظهارات مقام های آمریکایی دچار "تناقض" است زیرا به گفته او "از یک طرف تظاهر می شود که نیروهای آمریکایی خاک عراق را ترک می کنند که این مساله بیشتر به مسائل داخلی و انتخابات پیش رو در آمریکا بر می گردد و از سوی دیگر مقامات ارتش آمریکا در عمل اعلام می کنند که نیروهای آمریکایی در داخل عراق افزایش خواهند یافت."

او نگفت به کدام گزارش ها در مورد "افزایش" نیروهای آمریکایی در عراق اشاره دارد.

آقای مهمانپرست گفت "این تناقضات نشان می دهد اقدام جدی در خروج نظامیان از عراق انجام نشده است."

پیشتر نوری المالکی، نخست وزیر عراق در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت پایان رسمی ماموریت رزمی آمریکا در عراق گفت با خاتمه این ماموریت، عراق استقلال و حاکمیت خود را باز یافته است.

آقای مالکی گفت سربازان و ماموران پلیس عراقی این توانایی را دارند که ثبات عراق را تضمین کنند و پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در عراق باقی می مانند نقش مشورتی خواهند داشت.

قرار است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب نطقی درباره پایان این عملیات ایراد کند که به طور زنده از کانال های خبری پخش خواهد شد.

آقای اوباما احتمالا در این سخنرانی بر عزم آمریکا برای پیشبرد ثبات و امنیت در عراق تاکید خواهد کرد.

انتظار می رود وی از این فرصت استفاده کرده و ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را توجیه کند.

با خروج نیروهای رزمی آمریکا از عراق، تعداد سربازان آمریکایی که در عراق باقی می مانند به 50 هزار نفر کاهش یافته است.

ماموریت این سربازان حمایت از نیروهای عراقی است و آنها بدون درخواست مقامات عراقی در عملیات جنگی شرکت نخواهند کرد.

مطالب مرتبط