به روز شده:  03:23 گرينويچ - چهارشنبه 01 سپتامبر 2010 - 10 شهریور 1389

عراق

باراک اوباما: عملیات رزمی در عراق پایان یافت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن اعلام پایان "ماموریت رزمی" نیروهای کشورش در عراق، بر خروج تدریجی نظامیان آمریکایی از افغانستان در سال آینده تاکید کرد.

او سه شنبه ساعت هشت شب به وقت واشنگتن، طی نطقی از دفتر کارش در کاخ سفید به مردم آمریکا گفت که "عملیات آزادی عراق" خاتمه یافته است.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، حمله نظامی در ماه مارس ۲۰۰۳ را که به سرنگونی حکومت صدام حسین انجامید، "عملیات آزادی عراق" نام نهاده بود.

باراک اوباما از پشت میزی که هفت سال و نیم پیش جورج بوش خبر آغاز آن جنگ را به مردم آمریکا و جهان اعلام کرده بود، پایان این جنگ را "لحظه ای تاریخی" و "نقطه عطف" توصیف کرد.

باراک اوباما گفت: "خاتمه دادن به این جنگ نه فقط به نفع عراق است بلکه به نفع ما نیز هست. ایالات متحده برای سپردن آینده عراق به دست عراقی ها هزینه سنگینی پرداخته است."

او در عین حال تاکید کرد: "ماموریت رزمی ما درعراق پایان می یابد، اما تعهد ما به آینده عراق خاتمه نیافته است."

باراک اوباما از "شجاعت" و "فداکاری" سربازان آمریکایی تمجید کرد و گفت آنها "رژیمی را شکست دادند که مردمش را مرعوب می کرد."

بیش از ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق کشته و حدود ۳۲ هزار نفر نیز زخمی شده اند.

آمار دقیق تلفات عراقی ها روشن نیست اما گفته می شود که ده ها هزار نفر غیرنظامی در خشونت های قومی-مذهبی و نیز حملات نیروهای آمریکایی جان خود را از دست داده اند.

آمریکا تا دسامبر سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ هزار نیروی احتیاطی در نقش "مشاور" در عراق خواهد داشت.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۳ یک سناتور ایالتی در ایلینوی بود و با حمله به عراق مخالفت کرده بود

گفته می شود که حدود ۴۵۰۰ نفر آنان از نیروهای ویژه و بقیه جزء واحدهای عادی هستند و ادامه آموزش نیروهای عراقی و کمک به دولت برای مبارزه با پیکارجویان ماموریت اصلی آنهاست.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که خط مشی آمریکا در قبال عراق بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل خواهد بود.

باراک اوباما انتخابات پارلمانی عراق که در اسفند گذشته برگزار شد را معتبر خواند و از سیاستمداران عراقی خواست که هرچه سریع تر برای تشکیل دولتی "فراگیر" اقدام کنند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، سه شنبه گفته است عراق استقلال و حاکمیت خود را باز یافته است.

آقای مالکی گفت سربازان و ماموران پلیس عراقی این توانایی را دارند که ثبات عراق را تضمین کنند و پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در عراق باقی می مانند نقش مشورتی خواهند داشت.

جو بایدن، معاون آقای اوباما، هم اکنون در بغداد بسر می برد که جناح های رقیب را به مصالحه و یافتن راهی برای تشکیل دولت وحدت ملی ترغیب کند.

خروج از افغانستان

رئیس جمهوری آمریکا در نطقش همچنین بر مبارزه با شبکه القاعده و شورشیان در افغانستان تاکید کرد.

او به مردم گفت: "در همین لحظه نیز القاعده علیه ما نقشه می کشد و رهبری اش در نواحی مرزی افغانستان و پاکستان مستقر است."

جو بایدن و مالکی

جو بایدن، معاون باراک اوباما، برای تشکیل دولت وحدت ملی در عراق تلاش می کند

باراک اوباما افزود به دلیل آنکه نیروهای کشورش عراق را ترک می کنند از این پس آمریکا خواهد توانست در افغانستان موضع تهاجمی بگیرد.

وی در عین حال از جدول زمانی خروج تدریجی از افغانستان که قرار است در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ آغاز شود حمایت کرد.

آقای اوباما افزود: "همانند عراق، ما نمی توانیم برای افغان ها کاری را انجام بدهیم که در نهایت آنها باید خودشان انجام بدهند."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که سرعت خروج از افغانستان به شرایط این کشور در سال آتی بستگی خواهد داشت، اما از ماه ژوئیه آمریکا در نظر دارد که روند انتقال قدرت و مسوولیت تامین امنیت به نیروهای افغان را آغاز کند.

آقای اوباما گفت: "اشتباه نکنید: انتقال آغاز خواهد شد زیرا جنگ نامحدود به نفع ما یا به سود مردم افغانستان نیست."

آقای اوباما از زمان ورود به کاخ سفید تعداد نیروهای آمریکایی در عراق را حدود سه برابر افزایش داده و به بیش از ۹۰ هزار نفر رسانده است.

او از سوی جناح چپ حزبش (حزب دموکرات) برای خروج نظامیان از افغانستان تحت فشار است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در نطق خود اذعان کرد که جنگ های عراق و افغانستان اقتصاد کشورش و مردم طبقه متوسط را تحت فشار قرار داده است.

او گفت که طی دهه گذشته: "ما بیش از یک تریلیون دلار صرف جنگ کرده ایم که اغلب توسط قرض گرفتن از منابع خارجی تامین شده است."

وی وظیفه اصلی دولتش در حال حاضر را احیای اقتصاد آمریکا و کمک به میلیون ها بیکار برای یافتن فرصت شغلی دانست.

ترک عراق

آخرین یگان های 'رزمی' ارتش آمریکا حدود دو هفته پیش در تاریکی هوا و از طریق کویت عراق را ترک کردند.

تیپ چهارم از لشگر دوم زمینی ارتش آمریکا آخرین واحد رزمی بود که عراق را ترک کرد.

بر اساس گزارش ها، حدود چهار هزار نیروی این تیپ سوار بر خودروهای زرهی و نفربرها و تحت پوشش هوایی جت ها و هواپیماهای بدون سرنشین از مرز کویت عبور کردند.

از ابتدای سپتامبر نام ماموریت نیروهای آمریکایی از "عملیات آزادی عراق" به "عملیات افق تازه" تغییر می کند.

تمام نیروهای آمریکایی بر اساس توافقی که جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده با دولت نوری مالکی منعقد کرد، باید تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.