بایدن: دولت جدید عراق به زودی تشکیل می شود

جو بایدن در عراق
Image caption آقای بایدن به رهبران عراق اطمینان داد آمریکا متحد این کشور باقی می ماند

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است باور دارد سیاستمداران عراق به توافق برای تشکیل دولت جدید این کشور نزدیک شده اند.

آقای بایدن برای شرکت در مراسمی که به مناسبت پایان رسمی ماموریت رزمی این کشور در عراق، برگزار شده، به بغداد سفر کرده است.

او به شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا گفت که با رهبران عراق از همه جناح ها ملاقات کرده است و متقاعد شده که آنها بزودی خواهند توانست دولت تشکیل دهند.

این موضوع که به رغم گذشت ماهها از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، سیاستمداران این کشور نتوانسته اند در باره تشکیل یک دولت ائتلافی به توافق برسند، نگرانی ها در مورد سرنوشت عراق بعد از خروج نظامیان آمریکا از این کشور را افزایش داده است.

آخرین سربازان رزمی آمریکا دو هفته قبل از عراق خارج شدند.

خروج این سربازان حدود هفت سال و نیم پس از اشغال عراق در مارس 2003، است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی تلویزیونی پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق را به اطلاع ملت آمریکا رساند.

او گفت کشورش برای فراهم آوردن شرایطی در عراق که مردمش بتوانند سرنوشت خود را در دست بگیرند، قیمت گزافی را پرداخته است.

آقای اوباما در نطق خود که روز سه شنبه (31 سپتامبر)، از دفتر کارش در کاخ سفید ایراد کرد، گفت او مبهوت فداکاری های ارتش آمریکاست اما افزود که ضروری ترین وظیفه دولتش احیای اقتصاد این کشور است.

روز چهارشنبه (1 سپتامبر)، ژنرال ریموند اودیرنو، فرماندهی ارتش آمریکا در عراق را به ژنرال لوید آستین تحویل داد. ژنرال آستین بر پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در عراق می مانند ریاست می کند. این نیروها موظفند ارتش عراق را کمک و راهنمایی کنند.

ادامه همکاری ها

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا گفت: "همکاری آمریکا با عراق با عملیاتی ادامه می یابد که از امروز آغاز شد. نام این عملیات سحرگاه نو است."

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: "همانطور که از نام این عملیات بر می آید مراسم پایان رسمی حضور نظامیان رزمی در عراق، نه تنها اعلام تغییر فرماندهی ارتش آمریکا در عراق است بلکه همچنین آغاز فصلی نو در روابط ما با این کشور تلقی می شود."

براساس موافقتنامه امنیتی آمریکا و عراق، قرار است نظامیان آمریکایی تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند اما پیش از آن نیز طبق توافق، نیروهای باقیمانده در عملیات رزمی شرکت نمی کنند و حفظ امنیت این کشور به طور کامل به نیروهای عراقی سپرده می شود.

Image caption رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم به عراق سفر کرده و با نیروهای آمریکایی دیدار کرده است

افزایش بمبگذاری ها و حملات خشونت آمیز در هفته های اخیر در عراق، باعث این نگرانی شده که با خروج نیروهای آمریکایی، ممکن است گروه های مسلح مخالف دولت در صدد ایجاد نا امنی و بی ثباتی در عراق باشند.

ولی مقامات عراقی اطمینان داده اند که ماموران پلیس و ارتش توانایی لازم برای مقابله با شورشیان مسلح و حفظ امنیت کشور را دارند.

اوایل امروز و پیش از برگزاری مراسم پایان رسمی حضور نظامیان رزمی آمریکا در عراق، رابرت گیتس، وزیر دفاع این کشور وارد عراق شد.

مطالب مرتبط