تنش‌ها در کرانه غربی پس از کشته شدن چهار یهودی افزایش یافت

Image caption اصلی ترین سازمان امور شهرک نشینان یهودی می گوید دولت اسرائیل در واکنش به حمله و کشته شدن چهار شهرک نشین تعلیق ساخت شهرک ها را لغو کند

تشکیلات خودگردان فلسطینی بزرگترین عملیات امنیتی خود علیه گروه حماس را آغاز کرده است. این عملیات در پی کشته شدن چهار شهرک نشین یهودی در کرانه غربی رود اردن به اجرا گذاشته شده است.

این حمله، در آستانه از سر گیری گفتگوهای رو در رو میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی، که قرار است در واشنگتن برگزار شود، رخ داد.

ارتش اسرائیل به دنبال کشته شدن چهار شهرک نشین یهودی به ضرب گلوله در نزدیکی شهر الخلیل، بخش هایی از کرانه غربی رود اردن را محاصره کرده است. صدها نفر در مراسم تشییع کشته شدگان شرکت کرده و خواستار انتقام گیری برای مرگ آنها شده اند.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل از آنها مصرانه خواسته است خویشتندار باشند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز بیش از صد حامی گروه حماس را بازداشت کرده است.

گفته شده که حمله روز گذشته (31 اوت)، که شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس مسئولیت آن را برعهده گرفته، به از سر گیری گفتگوهای صلح رو در رو میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی آسیب زده است. گفتگوهای مذکور قرار است از فردا (2 سپتامبر)، در واشنگتن آغاز شود.

اصلی ترین سازمان امور شهرک نشینان یهودی می گوید دولت اسرائیل در واکنش به حمله و کشته شدن چهار شهرک نشین، تعلیق ساخت شهرک ها را لغو کند.

رهبران اسرائیلی و فلسطینی گفته اند که کشته شدن شهرک نشینیان، گفتگوهای صلح را از مسیر خود منحرف نخواهد کرد.

جورج میچل، نماینده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در امور صلح خاورمیانه این نکته را تصریح کرده است که به باور آمریکا، کامل کردن تازه ترین دور گفتگوهای صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها در طی یک سال امکان پذیر است.

آقای میچل در واشنگتن به گزارشگران گفت آمریکا امیدوار است دو طرف هر دو هفته یک بار با یکدیگر ملاقات کنند.

او گفت آمریکا الزاما در همه این جلسات شرکت نخواهد کرد اما نقش این کشور ادامه خواهد داشت.

Image caption خانم کلینتون به آقای نتانیاهو در باره حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل اطمینان داده است

گزارشگران می گویند نگرش منفی به احتمال موفقیت گفتگوها هنوز هم گسترده است.

اسرائیلی ها و فلسطینی ها از سال 2008 مذاکرات جدی برگزار نکرده اند.

کاخ سفید در آستانه گفتگوهای واشنگتن، کشته شدن چهار شهرک نشین یهودی را قویا محکوم کرده و افزوده است که همه طرف ها باید به تلاش برای رسیدن به صلحی پایدار و عادلانه در منطقه ادامه دهند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد امنیت این کشور اطمینان داد.

خانم کلینتون گفت: "ما قول می دهیم که برای محافظت و دفاع از کشور اسرائیل تمام تلاش خود را بکنیم و امنیت مردم این کشور را تامین کنیم."

سخنگوی آقای نتانیاهو گفت که نخست وزیر اسرائیل به نیروهای امنیتی این کشور دستور داده است بدون محدودیت های دیپلماتیک، قاتلان را به دام بیاندازند.

سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز حملات را محکوم کرده و گفته است که این اقدامات، مغایر منافع فلسطینی است.

پلیس اسرائیل اعلام کرده است که دو مرد و دو زن که یکی آنها باردار بود، در این حمله کشته شده اند.

به گفته مقام های پلیس، مهاجمان از فاصله نزدیک به خودروی قربانیان در جاده تیراندازی کرده اند.

گروه عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، با انتشار بیانیه ای مسئولیت کامل این حمله را برعهده گرفت.

آمریکا و اسرائیل که حماس را گروهی تروریستی می دانند با حضور نمایندگان آن در گفتگوهای صلح مخالفند.

حماس که کنترل نوار غزه را برعهده دارد، مذاکرات صلح با اسرائیل را رد می کند و آن را تلاش آمریکا برای فریب فلسطینی ها توصیف می کند.

مطالب مرتبط