بلیک: آمریکا قصد ندارد در تاجیکستان پایگاه بسازد

Image caption آقای بلیک گفت آمریکا قصد ندارد که در تاجیکستان پایگاه نظامی تأسیس کند

آمریکا قصد ندارد که در تاجیکستان پایگاه نظامی تأسیس کند.

این مطلب را رابرت بلیک، یاور (معاون) وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه 1 سپتامبر پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به خبرنگاران ابراز داشت.

وی گفت همکاریهای نظامی کشورش با تاجیکستان تنها در زمینه تحکیم مرزهای جنوبی این کشور، آموزش افسران تاجیک و مبارزه مشترَک علیه موادّ مخدر صورت خواهد گرفت.

از جمله، آمریکا در صدد است در سال جاری در شهر تورسون‌زاده، در غرب تاجیکستان، یک مرکز آموزشی برای افسران نیروهای مسلح این کشور افتتاح کند.

اخیراً رسانه‌های روسیه به تلاشهای آمریکا برای استفاده از فرودگاه نظامی "عینی"، در غرب شهر دوشنبه، برای انتقال کالاها به نیروهای این کشور در افغانستان اشاره ‌کرده‌اند.

اما آقای بلیک گفت که ضمن دیدار وی با رئیس جمهوری تاجیکستان این موضوع مطرح نشده است.

ضمناً، موضوع استفاده از فرودگاه نظامی "عینی" در دیدار رؤسای جماهیر روسیه و تاجیکستان در شهر سوچی در ماه گذشته بررسی شده، اما نتایجش اعلام نشده است.

در سال 2008 دمیتری مدودیف و امامعلی رحمان در مورد استفاده از فرودگاه «عینی» از جانب نیروهای هوایی روسیه موافقتنامه‌ای را امضا کرده بودند، اما این سند اجرا نشده است.

گزارش شده که روسیه خواستار استفاده رایگان از فرودگاه شده، ولی تاجیکستان پرداخت حق اجاره را تقاضا کرده است.

فرودگاه نظامی «عینی» در 25 کیلومتری غرب شهر دوشنبه واقع است. در دوران شوروی در این جا کارخانه ترمیم چرخبالها فعالیت می‌کرد و این فرودگاه خط پرواز نیز داشت.

در سند همکاریهای نظامی که در سال 2002 میان هند و تاجیکستان امضا شد، مسئله ترمیم و بازسازی فرودگاه عینی نیز ذکر شده بود. هند برای این کار چند میلیون دلار مصرف کرده است.

هند قصد داشت به بهانه مساعدت به نیرهای بین‌المللی در مبارزه با تروریسم در افغانستان از فرودگاه «عینی» استفاده کند. اما منابع آگاه می‌گویند که روسیه از اجرای این امر مانع شده است.

روسیه فرودگاه «عینی» را از موسسات مهم استراتژیک خوانده و گفته است که از این فرودگاه برای حمایت از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی کشورهای مشترک المنافع در برابر حملات احتمالی بیرونی استفاده خواهد کرد.

در ملاقات رابرت بلیک، یاور وزیر خارجه آمریکا، با رئیس جمهوری تاجیکستان توسعه همکاریهای اقتصادی، مسائل امنیتی و وضع فعلی در افغانستان بررسی شده است.

جانبها به نقش کلیدی تاجیکستان در روند بازسازی اقتصاد افغانستان تأکید کرده‌اند.

همچنین، آقای بلیک از افزایش 10 درصدی کمکهای بلاعوض آمریکا به تاجیکستان در سال جاری خبر داد.

او گفت که کمکهای آمریکا عمدتا برای بهبود وضع اقتصادی و امنیتی، آموزش کادرهای نظامی، تحکیم دموکراسی و رعایت حقوق بشر در تاجیکستان مصرف خواهد شد.

طبق اطلاع سفارت آمریکا در تاجیکستان، در سال جاری میزان کمکهای بلاعوض این کشور به تاجیکستان به 65 ملیون دلار خواهد رسید که این رقم در مقایسه‌با کمکهای سال گذشته ایالات متحده 7 ملیون دلار بیشتر است.

روز گذشته، رابرت بلیک، یاور وزیر خارجه آمریکا با همراخان ظریفی و آزاده رحماناوا، وزیر و معاون وزیر خارجه تاجیکستان دیدار کرده و نتایج ششماهه مشاورت سالانه دوجانبه آمریکا و تاجیکستان را بررسی کرده است.

همچنین، آقای بلیک با مسئولان دفتر سازمان جهانی مهاجرت در تاجیکستان مسائل مربوط به قاچاق انسان را مطرح کرده و در دو افطار در شهر دوشنبه شرکت کرده است.

مطالب مرتبط