اوباما قتل ها در الخلیل را محکوم کرد

اوباما در دیدار با نتانیاهو
Image caption آقای اوباما می گوید که قتل های روز سه شنبه مذاکرات را متوقف نخواهد کرد

همزمان با آغاز حرکات دیپلماتیک تازه در واشنگتن در ارتباط با صلح خاور میانه، باراک اوباما قتل چهار شهرک نشین اسرائیلی در کرانه باختری را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پس از گفتگو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صحبت می کرد. اولین دور گفتگوهای مستقیم رهبران اسرائیلی و فلسطینی طی 20 ماه گذشته قرار است روز پنجشنبه انجام شود.

او روز چهارشنبه همچنین با محمود عباس رهبر فلسطینی ها دیدار کرد.

آقای نتانیاهو گفت که قتل های روز سه شنبه در نزدیکی الخلیل توسط افرادی انجام شد که "با هرچه مخالف باشند قصابی اش می کنند."

جرمی بوئن خبرنگار بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید که رئیس جمهور آمریکا مجبور است حتی پیش از شروع گفتگو به نجات آن بشتابد.

علاوه بر خشونت ها که فرآیند صلح را تهدید می کند، بر سر ساخت و ساز در کرانه باختری اختلاف نظر وجود ندارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی اسرائیلی ها می گویند که منع نسبی ساخت و ساز خانه ها برای یهودیان در آنجا را که در پایان ماه جاری پایان خواهد یافت، تمدید نخواهد کرد، اما فلسطینی ها می گویند که اگر ساخت و ساز ممنوع نشود گفتگوها را ترک خواهند کرد.

'بدون تزلزل'

مقام های امنیتی فلسطینی یک عملیات عظیم را در کرانه باختری برای دستگیری قاتلان این چهار شهرک نشین یهودی در روز سه شنبه شروع کرده اند.

حماس آن حمله را "حماسی" خوانده است.

ده ها عضو این جنبش اسلامگرا، که شاخه نظامی اش مسئولیت حمله را به عهده گرفت، بازداشت شده اند.

آقای اوباما گفت: "می خواهم خیلی روشن به همه بگویم. آمریکا در حمایت از اسرائیل در زمینه مسائل امنیتی هیچ تزلزلی به خود راه نخواهد داد. و ما به این اعمال تروریستی واکنش نشان خواهیم داد."

"به این ترتیب این پیام باید به گوش حماس و دیگرانی که می خواهند به خاطر این اعمال فجیع به خود ببالند برسد که این اقدامات ما را از حرکت باز نمی دارد."

مطالب مرتبط