تلاش برای رسیدن به صلح در خاورمیانه آغاز می شود

دیدار اوباما، عباس و نتانیاهو
Image caption دولت اوباما برای از سرگیری گفتگوهای صلح بر اسرائیل و فلسطینی ها فشار وارد کرده است

گروه فلسطینی حماس هشدار داده است که هر زمان که در کرانه باختری رود اردن باشد، اسرائیلی ها را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

در حالی که رهبران اسرائیل و فلسطینی در واشنگتن ملاقات کرده اند تا پس از دو سال گفتگوهای مستقیم صلح را آغاز کنند حماس روز پنجشنبه (2 سپتامبر)، گفت مسئولیت تیراندازی و مجروح کردن دو اسرائیلی را می پذیرد.

حماس، که به این گفتگوها دعوت نشده گفت فلسطینی ها به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی قیومیتی نداده اند که از طرف آنها مذاکره کند.

شاخه نظامی حماس روز چهارشنبه (اول سپتامبر)، گفت به خودروی دو اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن حمله و آنها را زخمی کرده است.این گروه همچنین مسئولیت حمله روز سه شنبه (31 اوت)، و کشته شدن چهار شهرک نشین یهودی در کرانه باختری را پذیرفته است.

گزارشگر بی بی سی می گوید حماس - که کنترل نوار غزه را در دست دارد- ظاهرا این حملات را انجام داده است تا به آنهایی که در واشنگتن مذاکرات صلح برگزار کرده اند، یادآوری کند، نمی توانند وجودش را نادیده بگیرند.

مذاکرات صلح

ساعاتی پیش از آغاز گفتگوهای مستقیم صلح میان رهبران اسرائیل و فلسطینی، که از دو سال پیش متوقف شده بود، نخست وزیر اسرائیل و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دست یکدیگر را فشردند.

بنیامین نتانیاهو و محمود عباس پیشتر در یک کنفرانس خبری مشترک با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن گفتند راغب هستند در مورد صلح به توافق برسند.

آقای اوباما از دو طرف مصرانه خواست راه صلح را انتخاب کنند.

نخست وزیر اسرائیل آقای عباس را شریک خود در صلح خواند اما گفت هر توافقی که صورت بگیرد باید ضامن امنیت اسرائیل باشد.

آقای عباس گفت رسیدن به توافق صلح در عرض یک سال میسر است اما اسرائیل باید ساخت شهرک های یهودی نشین را متوقف کند.

این روند ناموفق هفده ساله در حالی از سرگرفته می شود که تحلیلگران نسبت به موفقیت آن خوشبینی چندانی ابراز نکرده اند.

تحلیلگران خواسته کاخ سفید برای به نتیجه رسیدن گفتگوها تا یک سال دیگر را یک قمار خطرناک سیاسی برای باراک اوباما در خاورمیانه می دانند.

کارشناسان می گویند این مذاکرات در صورتی در مهلت یک ساله تعیین شده به وسیله کاخ سفید به نتیجه خواهد رسید که علاوه بر گردهم آمدن طرف های مذاکره در کاخ سفید و انتشار عکس های مذاکره کنندگان در کنار میزبانشان، عزم آنها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها جدی باشد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر به موانع پیش روی گفتگوهای صلح اشاره کرده بود.

توقف موقت شهرک سازی در سرزمین های اشغالی و حضور محمود عباس در گفتگوها که با کنار گذاشتن شرط های او برای از سرگیری مذاکرات همراه بود، نتیجه این فشار است.

بنیامین نتانیاهو در پاسخ به فشار کاخ سفید، شهرک سازی در سرزمین های اشغالی را به مدت ده ماه به حالت تعلیق درآورده بود.

این تعلیق در بیست و ششم سپتامبر، یعنی کمتر از یک ماه دیگر به پایان خواهد رسید.

آقای نتانیاهو تاکنون از خود نشانه ای را که بیانگر تمایل برای تمدید این تعلیق باشد، نشان نداده است و محمود عباس هم می گوید در صورت عدم تمدید منع احداث شهرک های جدید، از روند گفتگوها خارج خواهد شد.

رهبران اردن و مصر همزمان با آغاز گفتگوهای مستقیم صلح، در واشنگتن حضور دارند.

مطالب مرتبط