بازداشت یکی از 25 زندانی فراری ضد دولت در تاجیکستان

Image caption آقای نصر الدینف که زندانی سابق گوانتانامو است یکی از مبتکران فرار گروهی زندانیان معرفی شده بود

نهادهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان در یکی از محلات حوالی شهر دوشنبه ابراهیم نصرالدینف، یکی از 25 محبوس فراری از بازداشتگاه کمیته امنیت این کشور را دستگیر کرده‌اند.

مقامات تاجیکستان آقای نصرالدین‌اف را که زندانی سابق گوانتانامو است، از مبتکران اصلی فرار زندانیان از بازداشگاه کمیته امنیت در شب 22-23 اوت معرفی کرده بودند.

منابع پلیس تاجیکستان خبر دادند که این زندانی فراری صبح روز پنج‌شنبه ‌2 سپتامبر در جریان یک عملیات ویژه بازداشت شده است. معلوم نیست که افراد دیگری هم بازداشت شده‌اند یا خیر.

طبق اطلاع منابع غیررسمی، حادثه بازداشت آقای نصرالدین‌اف در یکی از محلات شهر وحدت، در شرق پایتخت تاجیکستان، رخ داده است.

این منابع می‌گویند که حالا محله موسوم به "چوقیشی" در این شهر که در سمت فیض‌‌آباد واقع است، محاصره شده و برخی از ساکنان منازل مسکونی از منطقه بیرون کرده می‌شوند. منابع رسمی این خبر را تا حال تأیید نکرده‌اند.

همچنین، در باره به محاصره افتادن برخی از فراریان دیگر و آغاز عملیات نیروهای انتظامی و امنیتی در دره رامیت خبرهایی رسیده‌اند که تا حال رسماً تأیید نشده‌اند.

شاهدان عینی می‌گویند که محله "چوقیشی" از سوی حدود 500 مأمور پلیس احاطه و عبور به این منطقه ممنوع شده است. شایعاتی نیز وجود دارد که گویا مأموران پلیس دو زندانی فراری را آشکار کرده‌اند، ولی به بازداشت تنها یک نفر از آنها موفق شده‌اند.

اخیراً منابع اداره امور زندانهای تاجیکستان خبر داده بودند که ابراهیم نصرالدینف، یکی از مبتکران فرار زندانیان، که با لقب "قاری ابراهیم" معروف است، به صورت مشکوک در بازداشتگاه کمیته امنیت ملی قرار داشت.

آن گونه که پروین علیزاده، سخنگوی اداره امور زندانهای تاجیکستان، به رسانه‌ها گفت، این زندانی سابق گوانتانامو می‌بایست در زندان شهر قرغان‌تپه دوره محکومییتش را سپری کند.

دادگاه عالی تاجیکستان ابراهیم نصرالدین‌اف را بعد از تحویل به این کشور در سال 2007 برای 23 سال به زندان محکوم کرده بود.

ولی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان به سببهای نامعلوم تصمیم گرفته است آقای نصرالدین‌اف را در بازداشتگاه امنیتی نگاه دارد. به گفته سخنگوی اداره امور زندانها، آقای نصرالدین‌اف در این بازداشتگاه از "امتیازاتی" برخوردار بوده است.

از جمله، وی در بنای بازداشتگاه شب و روز به طور آزاد گشت و گذار می‌کرده و همچنین وظیفه "مامور تامینات" را نیز به عهده داشته است.

بازداشت این زندانی فراری درست همان روزی صورت گرفته که رئیس جمهوری تاجیکستان خیر‌الدین عبدالرحیمف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی این کشور، و چندی از مقامهای کلیدی دیگر این کمیته را برکنار کرد.

سلطان حمد، کارشناس مسائل امنیتی، بازداشت ابراهیم نصرالدین‌اف در روز انتصاب مقامات جدید امنیتی تاجیکستان را اقدامی "رمزی" عنوان کرد.

وی افزود: "شاید این دو حادثه با هم ارتباطی نداشته باشند، ولی این "رمز" است و هم اکنون باید تقویت فعالیت نهادهای امنیتی کشور را انتظار داشت."

دولت عثمان، کارشناس مسائل سیاسی، می‌گوید که از زمان فرار زندانیان دولت تاجیکستان اشاره‌هایی به وادی رشت می‌کرد که احتمال دارد محبوسان فراری به آن جا پناه ببرند.

ولی آقای عثمان بر این باور است که بیشتر فراریان تاجیکستان را ترک نکرده و به احتمال زیاد در پایتخت کشور قرار دارند.

مطالب مرتبط