'شرایط در پاکستان فاجعه بار است'

سیل

کمیته بین المللی صلیب سرخ، میزان درخواست خود را جهت انجام عملیات امدادرسانی در پاکستان، به 76 میلیون دلار افزایش داده است.

رئیس عملیات امدادرسانی این کمیته در جنوب آسیا، که در ژنو صحبت می کرد گفت شرایط در پاکستان فاجعه بار است و تنها بخش کوچکی از نیازها برآورده می شود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین در مورد افزایش نارضایتی سیل زدگان نسبت به عملیات امدادرسانی هشدار داده و اعلام کرده که طی یک هفته گذشته، دو کاروان امدادرسانی این کمیته غارت شده است.

اخیرا کمیته بین المللی صلیب سرخ در بعضی از مناطق به شدت ناامن و درگیر سیل فاجعه بار پاکستان، مواد غذایی و آب آشامیدنی سالم حدود 350 هزار نفر از سیل زدگان را تامین می کند.

این در حالی است که در این مناطق بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر به کمک احتیاج دارند.

هرچند مسئولان کمیته بین المللی صلیب سرخ امیدوارند که عملیات امدادرسانی خود را در این مناطق گسترش دهند اما آنها با افزایش نارضایتی مردم به شدت نیازمند این مناطق، روبرو شده اند.

ژاک دومایو، رئیس امور عملیات جنوب آسیای کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید: "وقتی شما نیازهای سی هزار نفر را سازماندهی و تدارک می کنید اما در محل با صدهزار نفر دیگر مواجه می شوید که نیازهایشان مشابه همان سی هزار نفر قبلی است، در این وضعیت شما می توانید حدس بزنید که یاس و نامیدی می تواند موجب شکست یک عملیات شود."

در طول هفته گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ دو دفعه توزیع مواد غذایی خود را متوقف کرد، چون با مردم خشمگین روبرو بود و در نتیجه 60 تن مواد غذایی، را از دست داد.

امدادگران نگران بودند که بسیاری از آسیب دیدگان سیل از جمله کودکان و مادرانشان هیچ چیز دریافت نکنند.

در همین حال مسئولان کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده اند که اگر فورا آب آشامیدنی سالم در مناطق سیلزده توزیع نشود، به گفته مسئولان این کمیته، بروز بیماری های مهلک محتمل است.

وضعیت بد کودکان

پیشتر یک سازمان خیریه کمک به کودکان اعلام کرد که با گذشت بیش از یک ماه، هنوز نزدیک به ۲ و نیم میلیون کودک زیر ۵ سال در مناطق سیلزده پاکستان، کمک غذایی دریافت نکرده اند.

سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید" در گزارشی از اینکه با گذشت بیش از یک ماه از سیل پاکستان، هنوز به حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار کودک زیر ۵ سال در مناطق سیلزده پاکستان هیچ کمک غذایی نشده است، هشدار داد.

بر اساس این گزارش، این موضوع سبب افزایش خطر ابتلا و شیوع بیماری های حاد تنفسی، اسهال و بیماری های پوستی در مناطق سیلزده خواهد شد.

این سازمان خیریه همچنین هشدار داده است که جان حداقل نیم میلیون زن باردار در مناطق سیلزده پاکستان در خطر است و در چهار هفته آینده حدود یک صد هزار زن باردار، فرزندشان را به دنیا خواهند آورد.

سیل ناشی از بارش باران های موسمی از بیش از یک ماه پیش نزدیک به یک پنجم سطح کشور پاکستان را در بر گرفت.

بیش از ۱۷ میلیون نفر از جمعیت ۱۶۶ میلیونی پاکستان خانه هایشان را در اثر سیل از دست داده اند و بیش از ۱۶۰۰ نفر در اثر این سیل کشته شده اند.

مطالب مرتبط