'طرح اتهام جاسوسی برای اسرائیل' علیه روحانی شیعه منتقد حزب الله

Image caption شیخ مشیمش به مدت دوازده سال از مسئولان حزب الله بود

با گذشت دو ماه از بازداشت شیخ حسن مشیمش، روحانی شیعه لبنانی در سوریه، گزارش هایی به نقل از مسئولان پلیس لبنان منتشر شده حاکی از اینکه بازداشت او به اتهام جاسوسی برای اسرائیل و بر اساس مدارکی بوده که پلیس لبنان در اختیار سوریه قرار داده است.

شیخ حسن مشیمش هفتم ژوئیه (شانزدهم تیر) گذشته هنگامی که همراه با همسر و برادرش راهی سفر به عربستان سعودی برای ادای حج عمره بود، پس از عبور از مرز سوریه بازداشت شد، اما دلیل بازداشت او تاکنون به صورت رسمی از جانب سوریه اعلام نشده است.

مقام های لبنانی هم با وجود مراجعات پی در پی خانواده و هواداران شیخ حسن مشیمش، درباره بازداشت او سکوت کرده اند.

بنابر اطلاعاتی که منابعی در پلیس لبنان در اختیار رسانه ها گذاشته اند، مدارکی که از جانب پلیس لبنان به سوریه داده شده بیانگر این است که او در سوریه برای اسرائیل جاسوسی می کرده و نه لبنان.

این در حالی است که خانواده شیخ حسن مشیمش می گویند او از شش سال پیش به این سو هیچ سفری به سوریه نکرده بود.

روزنامه لبنانی الاخبار که به حزب الله نزدیک است به نقل از منبعی در پلیس لبنان نوشته که شیخ حسن مشیمش در بازجویی هایی که در سوریه از او شده به جاسوسی برای اسرائیل اعتراف کرده است.

این روزنامه همچنین نوشته که چند ماه پیش پلیس لبنان به برخی ارتباطات تلفنی برادر شیخ حسن مشکوک شده و او را به ظن ارتباط با اسرائیل بازداشت کرده بود، اما وی هر گونه ارتباط با اسرائیل را تکذیب کرد و سپس آزاد شد.

شیخ حسن مشیمش که ساکن شهر کوچک شیعه نشین کفرصیر در جنوب لبنان است، در سال های آغازین شکل گیری حزب الله از مسئولان حزب و معاون شیخ صبحی طفیلی، دبیرکل وقت آن بود که بعداً از حزب الله جدا و منتقد این حزب شد.

شیخ حسن مشیمش که در حوزه های علمیه نجف و قم تحصیل کرده و سال ها ساکن ایران بوده، به مدت دوازده سال از مسئولان حزب الله بود.

او حتی به نمایندگی از حزب الله سفرهایی به اروپا کرد اما وی نیز سرانجام حزب الله جدا شد و به صف منتقدان حزب الله پیوست هرچند همچنان با مسئولان این حزب ارتباط داشت.

وی از دو سال پیش مجله ای به نام ضفاف منتشر می کرد و در آن مجله و همچنین برخی دیگر از نشریات لبنانی مقالاتی در انتقاد از حزب الله، سوریه و گاهی ایران می نوشت.

وی همچنین سال گذشته همراه با گروهی از روحانیون شیعه منتقد و مخالف حزب الله تشکلی با عنوان جمعیت علمای مستقل تشکیل داد.

خانواده و همفکران شیخ حسن مشیمش می گویند که بازداشت او با انگیزه سیاسی و به دلیل مواضع انتقادی اش صورت گرفته است.

مطالب مرتبط