به روز شده:  23:49 گرينويچ - پنج شنبه 02 سپتامبر 2010 - 11 شهریور 1389

خاورمیانه

گفتگوهای صلح خاورمیانه از سر گرفته شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گفتگوهای رسمی با هدف دستیابی به یک معاهده صلح جامع در خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها روز پنجشنبه در واشنگتن شروع شد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در شروع این گفتگوها در وزارت خارجه گفت که رهبران اسرائیلی و فلسطینی نخستین گام ها را به سوی یک راه حل مبتنی بر ایجاد دو کشور برداشته اند و افزود که آمریکا سعی نخواهد کرد راه حلی را به دو طرف تحمیل کند.

محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای یک ساعت با حضور خانم کلینتون و جورج میچل فرستاده ویژه آمریکا پشت درهای بسته گفتگو کردند.

آقای عباس و آقای نتانیاهو سپس یک دیدار خصوصی در دفتر خانم کلینتون اما بدون حضور دیگران انجام دادند.

طرفین مناقشه خاور میانه گفته اند که می توانند ظرف یک سال این گفتگوها را به نتیجه برسانند.

خانم کلینتون گفت که او بدبینی و سوءظنی که خیلی ها نسبت به گفتگوها احساس می کنند را درک می کند، اما او عمیقا معتقد است که بنیامین نتانیاهو و محمود عباس این توانایی را دارند که رؤیای دیرینه صلح را به واقعیت بدل کنند.

عباس، کلینتون، نتانیاهو

گفتگوها رسما روز پنجشنبه در واشنگتن کلید خورد

جورج میچل فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا بعدا گفت که گفتگوها مفصل و سازنده بوده است و اینکه ظرف دو هفته از سر گرفته خواهد شد.

فرستاده آمریکا که چندین ماه را صرف گفتگو با دو طرف برای راضی کردن آنها برای بازگشت به میز مذاکره کرده است، گفت قدم منطقی بعدی رسیدن به چهارچوبی است که راه را بر یک معاهده جامع همواره کند.

این نخستین دور گفتگوها میان دو طرف ظرف تقریبا دو سال است.

در عین حال گروه اسلامگرای حماس که غزه را کنترل می کند و در گفتگوها شرکت ندارد تهدید کرد که دست به حملات بیشتری علیه اسرائیلی ها خواهد زد.

اگر بیش از این صبر کنیم حل مسائل اصلی در قلب مذاکرات یعنی مساله مربوط به سرزمین، امنیت، بیت المقدس، پناهندگان، شهرک های یهودی نشین و سایر مسائل آسانتر نخواهد شد یا خود به خود حل نخواهد شد

هیلاری کلینتون

ایران نیز به این گفتگوها واکنش منفی نشان داده است. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه پیش بینی کرده بود که گفتگوها شکست خواهد خورد.

او گفته بود که در 30 سال گذشته ده ها مذاکره انجام شده و همگی شکست خورده است.

محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز روز پنجشنبه با "خرفت" خواندن کسانی که به اسرائیل مذاکره می کنند گفت: "امروز روز سخت گرفتن بر رژیم غاصب اسرائیل و تمام کردن این قائله است. بنابراین چنین مذاکره ای سرنوشت مذاکرات قبلی و حتی بدتر از آن را نیز خواهد داشت."

محمود عباس رهبر تشکیلات اداره کرانه باختری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هر دو ضمن تاکید بر لزوم رسیدن به صلح بر دشوار بودن گفتگوها تاکید کرده اند.

خانم کلینتون که شوهرش بیل کلینتون تقریبا 17 سال قبل ناظر بر امضای سندی برای شروع فرآیند پایان مناقشه بود روز پنجشنبه گفت: "اگر بیش از این صبر کنیم حل مسائل اصلی در قلب مذاکرات یعنی مساله مربوط به سرزمین، امنیت، بیت المقدس، پناهندگان، شهرک های یهودی نشین و سایر مسائل آسانتر نخواهد شد یا خود به خود حل نخواهد شد."

یکی از مشکلات اولیه بر سر راه گفتگوها، پایان تعلیق موقتی ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری در روز 26 سپتامبر است.

اسرائیل می گوید که محدودیت بر ساخت و ساز را تمدید نخواهد کرد اما فلسطینی ها می گویند که اگر چنین نشود میز مذاکره را ترک خواهند کرد.

آقای عباس گفت که موضوع را رها نخواهد کرد. او گفت رسیدن به توافق صلح در عرض یک سال میسر است اما اسرائیل باید ساخت شهرک های یهودی نشین را متوقف کند.

در این دوازده سال نیروهای تازه ای در منطقه ما ظهور کرده است و ما شاهد قدرت گرفتن ایران و نائبان آن و گسترش جنگ افزارهای موشکی بوده ایم. و بنابراین توافق صلح باید شامل ترتیبات امنیتی علیه این تهدیدهای واقعی باشد

نتانیاهو

آقای نتانیاهو نیز بار دیگر گفت که محمود عباس را شریک صلح می داند.

او می خواهد که فلسطینی ها اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی شناسایی کنند. فلسطینی ها می گویند تا همین امروز هم به اندازه کافی اسرائیل را شناسایی کرده اند.

نخست وزیر اسرائیل با یادآوری موافقتنامه های قبلی که در سال 1998 به عنوان نخست وزیر امضا کرده بود گفت که خاور میانه و همزمان با آن ضمانت امنیتی مورد نیاز اسرائیل عوض شده است.

آقای نتانیاهو گفت: "در این دوازده سال نیروهای تازه ای در منطقه ما ظهور کرده است و ما شاهد قدرت گرفتن ایران و نائبان آن و گسترش جنگ افزارهای موشکی بوده ایم. و بنابراین توافق صلح باید شامل ترتیبات امنیتی علیه این تهدیدهای واقعی باشد."

گفتگوهای جاری صلح در میان بدبینی شدید انجام می شود اما به هرحال احیاکننده مذاکرات صلح است.

ناظران می گویند که اگر این گفتگوها شکست بخورد، امید برای به نتیجه رسیدن آن در دفعه آینده حتی کمرنگ تر خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.