واکنش تهدید آمیز حماس به از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه

حماس
Image caption حماس می گوید سیزده گروه فلسطینی به مبارزات آنان علیه اسرائیل ملحق شده اند

جنبش حماس در واکنش به از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه در واشنگتن، تهدید کرده است که با شدت بیشتری به هدف های اسرائیلی حمله خواهد کرد.

سخنگوی حماس گفت برای موثرتر بودن این حملات سیزده گروه به نیروهای حماس پیوسته اند.

علاوه بر حماس چند گروه پیکارجوی دیگر فلسطینی نیز از محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان انتقاد کرده و گفته اند وی هم اکنون امتیازهای زیادی به اسرائیل داده است.

در همین حال در اسرائیل نیز دست راستی های افراطی در دولت ائتلافی از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور که فلسطینیان را شریک های صلح خود، خوانده بود انتقاد کرده اند.

وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید به دلیل این که اسرائیل نمی تواند در مورد مسائلی مانند شهرک های یهودی نشین مصالحه کند، این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

گفتگوهای رسمی با هدف دستیابی به یک معاهده صلح جامع در خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها روز گذشته 2 سپتامبر، در واشنگتن شروع شد.

محمود عباس و بنیامین نتانیاهو به مدت یک ساعت با حضور خانم کلینتون و جورج میچل فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه، پشت درهای بسته گفتگو کردند.

این نخستین دور گفتگوها میان دو طرف پس از حدود دو سال بود.

طرفین مناقشه خاور میانه گفته اند که می توانند ظرف یک سال این گفتگوها را به نتیجه برسانند.

یکی از مشکلات اولیه بر سر راه گفتگوها، پایان تعلیق شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری، در تاریخ 26 ماه جاری میلادی است.

اسرائیل می گوید که محدودیت شهرک سازی را تمدید نخواهد کرد اما فلسطینی ها می گویند در صورت عدم تمدید، میز مذاکره را ترک خواهند کرد.

در همین حال، در اولین واکنش منطقه ای به این مذاکرات، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از این گفتگوها انتقاد کرده و گفته است محمود عباس دارای این اختیار نیست که از جانب فلسطینیان مذاکره کند.

مطالب مرتبط