انفجار در جنوب لبنان

Image caption سازمان ملل از احتمال وجود انبارهای تسلیحاتی حزب الله در روستاهای جنوب لبنان ابراز نگرانی کرده است

جنوب لبنان بعد از ظهر روز جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۸۹ (۳ سپتامبر ۲۰۱۰) شاهد چند انفجار پی در پی و مهیب در یک ساختمان مسکونی سه طبقه بود که به گفته شاهدان عینی صدای آن حتی در فاصله سی کیلومتری شنیده شد.

منابع رسمی هنوز تلفاتی از این انفجار گزارش نکرده اند و حزب الله که کنترل منطقه را در دست دارد گزارش های برخی منابع لبنانی را در مورد زخمی شدن دو تا پنج نفر در این انفجار تکذیب کرده است.

در حالی که نیروهای آتش نشانی و امداد در حال تلاش برای مهار آتش سوزی ناشی از انفجار هستند، ارتش لبنان حصاری امنیتی گرداگرد محل انفجار ایجاد کرده و همراه با نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد (یونیفیل) در حال بررسی دلیل انفجار است.

دلیل انفجار هنوز به صورت رسمی گزارش نشده اما برخی منابع امنیتی گفته اند که در این ساختمان تعدادی موشک و نارنجک دستی و دیگر مواد منفجره و همچنین کپسول های گاز انبار شده بوده و آتش سوزی در بیرون ساختمان و سرایت آن به داخل باعث انفجار شده است.

از منابعی در حزب الله لبنان هم نقل شده که یک دستگاه مولد برق در ساختمان آتش گرفته و سرایت آتش به دو بشکه گازوئیل باعث انفجار شده است.

ساختمانی که انفجار در آن رخ داد بالای تپه ای به نام بیت روح قرار داد که بین دو شهر شهابیه و کفردونین در شهرستان صور در جنوب لبنان واقع است.

تابستان سال گذشته نیز جنوب لبنان شاهد انفجار مواد منفجره ای بود که در یک ساختمان متروکه انبار شده بودند اما حزب الله منسوب شدن این مهمات به خود را رد و اعلام کرد که این مهمات به اسرائیلی ها تعلق داشته و از زمانی که جنوب لبنان در اشغال ارتش اسرائیل بوده جا مانده بودند.

این در حالی است که اسرائیلی ها وقوع چنین انفجارهایی را نشانه نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ناظر بر آتش بس میان لبنان و اسرائیل دانسته اند. این قطعنامه وجود هر گونه سلاح را در دست افرادی غیر از ارتش لبنان و نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان منع می کند.

مطالب مرتبط