بریتانیا و فرانسه همکاری دفاعی را بررسی می کنند

Image caption لیام فاکس شریک شدن ناو با فرانسه را غیر واقعبینانه خواند

به دنبال انتشار گزارش هایی در باره همکاری نزدیک تر فرانسه و بریتانیا در امور دفاعی، وزیران دفاع دو کشور امروز (جمعه، 3 سپتامبر)، در پاریس دیدار کرده اند. محور گفتگوهای دو مقام همکاری در زمینه نیروهای دریایی فرانسه و بریتانیاست.

هدف ملاقات آرو مورن، وزیر دفاع فرانسه با لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا، پیدا کردن راه هایی برای کاهش هزینه های دفاعی دو کشور است.

بنا به یک گزارش مطبوعاتی، بریتانیا و فرانسه از جمله قصد دارند شمار ناوهای هواپیمابر خود را کاهش دهند به گونه ای که در هر مقطع زمانی فقط یک ناو وظیفه گشت را انجام می دهد.

اما وزیران دفاع بریتانیا و فرانسه امروز در پاریس چنین برنامه ای را رد و آن را غیر واقعبینانه توصیف کردند.

با این حال، آنها اذعان داشتند که دو کشور درصددند در سایر جوانب دفاعی همکاری نزدیک تر داشته باشند.

Image caption لیام فاکس در حال بازدید از نیروی دریایی بریتانیا

وزیران دفاع بریتانیا و فرانسه وضعیت در افغانستان و آینده سازمان ناتو را نیز به بحث و بررسی گذاشته اند.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی می گوید روشن است که فرانسه و بریتانیا افزایش همکاری های دفاعی را در دستور کار خود قرار داده اند اما هر دو طرف ظن هایی به یکدیگر دارند و وقایع تاریخی و سنت هم بر سر راه این دست از همکاری ها مانع ایجاد می کند.

گزارشگر بی بی سی معتقد است که بریتانیایی ها به دفاع اروپایی با دیده شک نگاه می کنند و فرانسوی ها هم به ارتباط بریتانیا با آمریکا مظنونند.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی می گوید هر تصمیمی که در این ملاقات گرفته شده احتمالا فعلا اعلام نخواهد شد چون دولت بریتانیا منتظر نتیجه دو موضوع است یکی در ماه اکتبر، که بازنگری امور دفاعی و امنیتی این کشور انجام می گیرد و دیگری ماه نوامبر که نشست مقام های بریتانیایی و فرانسوی برگزار خواهد شد.

به گفته گزارشگر بی بی سی، دو کشور فرانسه و بریتانیا، که قدرت های متوسط با نگرشی جهانی اند، از همکاری دفاعی نفع خواهند برد. چون با این که فرانسه و بریتانیا توانمندترین نیروهای مسلح در اروپا تلقی می شوند، برای حفظ نفوذ بین المللی و گستره نظامی خود با مشکلاتی مواجهند.

مطالب مرتبط