انفجار انتحاری در خجند 'یک کشته و ۲۵ مجروح' به جا گذاشت

محل حادثه در خجند
Image caption محل حادثه در خجند

یک بمبگذار انتحاری در شهر خجند در شمال تاجیکستان با یک خودروی پر از مواد منفجره وارد یک پایگاه پلیس شد و خودرو را منفجر کرد.

این انفجار که ساعت ۸ صبح به وقت محلی روی داد به کشته شدن بمبگذار و دست کم یک افسر عالیرتبه پلیس و مجروح شدن ۲۵ نفر که اکثر آنها مأموران پلیس بودند انجامید.

سرهنگ محمدجان نظریف، سخنگوی وزارت داخله تاجیکستان در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه ضمن تأیید کشته شدن این افسر عالیرتبه، گفت که گروه حرکت اسلامی ازبکستان مسئول این حمله بوده است.

مقامات تاجیکستان می گویند که بخش هایی از ساختمان مرکز فرماندهی پلیس در اثر انفجار ویران شده و شیشه ساختمان های اطراف شکسته است.

خبرگزاری فرانسه می گوید که چند مأمور پلیس در این حادثه مفقود شده اند که احتمال دارد در میان ویرانه ها کشته شده باشند.

خجند که حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد در منطقه ای کوهستانی در ۳۴۰ کیلومتری شمال شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان واقع است.

این انفجار یک روز پس از آن اتفاق افتاد که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، رئیس کمیته امنیت ملی و چند مقام بلندپایه دیگر را در پی فرار ۲۵ زندانی امنیتی مرتبط با القاعده، از سمت خود برکنار کرد.

دولت تاجیکستان می گوید که بعضی از این زندانیان در تلاش برای براندازی حکومت مجرم شناخته شده بودند و بعضی از آنها با گروه های تروریستی ارتباط داشتند.

این فراریان تا کنون دستگیر نشده اند، اما ستادی ویژه به رهبری عبدالرحیم قهارف، وزیر داخله تاجیکستان برای تعقیب و دستگیری آنها تشکیل شده است.

مطالب مرتبط