زلزله‌ای قوی نیوزیلند را لرزاند

خسارات زلزله در شهر کرایستچرچ نیوزیلند
Image caption مسئولان می گویند که زلزله در شهر کرایستچرچ خسارات زیادی به جا گذاشته است

وقوع زمین لرزه ای به بزرگی ۷ درجه ریشتر در نیوزیلند به بسیاری از ساختمان‌ها و راه‌ها آسیب زد و چند مجروح به جا گذاشت.

سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا مرکز این زمین لرزه در ۵۵ کیلومتری شمال غرب شهر کرایستچرچ و در عمق دوازده کیلومتری زمین اعلام کرد.

پلیس می گوید دست کم دو مرد در اثر ریزش آوار و شیشه ساختمان ها به شدت زخمی شده اند.

پس از وقوع این زمین لرزه، در شهر کرایستچرچ، دومین شهر بزرگ نیوزیلند با ۳۸۶ هزار جمعیت، وضعیت اضطراری اعلام شد.

نیوزیلند در منتهی الیه جنوبی نیم دایره موسوم به "حلقه آتش" و در منطقه ای از پوسته کره زمین واقع است که صفحه اقیانوس آرام و صفحه استرالیا با هم تماس پیدا می کنند.

"حلقه آتش" نام نیم دایره ای است که از نیوزیلند آغاز می شود و اندونزی، مالزی، ژاپن، بخشی از روسیه و سراسر سواحل غربی آمریکای شمالی و جنوبی را در بر می گیرد.

در این حلقه که در واقع دور بستر اقیانوس آرام را شامل می شود تعداد زیادی زلزله و فوران آتش فشان رخ می دهد.

به عنوان نمونه در نیوزیلند هر سال بیش از ۱۴ هزار زلزله اتفاق می افتد که البته قدرت تنها حدود ۲۰ تای آنها به ۵ درجه ریشتر یا بیش از آن می رسد.

آخرین زلزله نیوزیلند که کشته به جا گذاشت در سال ۱۹۶۸ رخ داد که ۷.۱ درجه ریشتر قدرت داشت و سه نفر در جریان آن جان خود را از دست دادند.

زلزله تازه در ساعت ۴ و ۳۵ دقیقه صبح امروز شنبه ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) به وقت محلی و در زمانی رخ داد که اکثر مردم در خواب بودند.

رادیو نیوزیلند گزارش داد که زلزله به صورت یک حرکت متناوب کش دار احساس شد که حدود ۴۰ ثانیه به طول انجامید و پس از آن چندین پس لرزه رخ داد.

باب پارکر، شهردار کرایستچرچ می گوید که این زمین لرزه آسیب های زیادی به بخش هایی از این شهر زده است.

سخنگوی فرودگاه بین المللی کرایستچرچ گفت که این فرودگاه پس از زمین لرزه احتیاطا بسته شد تا متخصصان باند پرواز و ساختمان فرودگاه را بررسی کنند.

مطالب مرتبط