مصر محدودیت های بیشتری برای رسانه ها اعمال کرد

ژنرال سلیمان
Image caption ژنرال عمر سلیمان، رئیس سرویس اداره اطلاعات مصر است و روابط نزدیکی با حسنی مبارک طی این سال ها داشته است

به روزنامه های مصر دستور داده شده است که خبر نصب پوسترهای یکی از داوطلبان احتمالی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را به هیج وجه پوشش ندهند.

این پوسترها عکسی از ژنرال عمر سلیمان، رئیس سرویس اداره اطلاعات مصر است، کسی که گفته می شود ممکن است خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

بی بی سی اطلاع یافته است که هزاران نسخه از دو روزنامه المصری الیوم و الدستور، از محبوب ترین روزنامه های مستقل مصر، که خبر مربوط به پوستر های را چاپ کرده بودند، از بین برده شده است.

خبرهای مربوط به داغ ترین ماجرای سیاسی مصر، یعنی اینکه چه کسی جانشین حسنی مبارک، رئیس جمهوری فعلی مصر خواهد شد، همیشه با علاقه و دقت فراوان در روزنامه های مستقل مصر دنبال می شود. اما خبر از بین بردن نسخه های این دو روزنامه، در هیچ یک از نشریه های روز جمعه مصر منعکس نشد.

خبر دیگری که در هیچ بک از روزنامه های روز جمعه به آن اشاره ای نشد، خبر نصب پوسترهای ژنرال سلیمان بطور ناگهانی در گوشه و کنار خیابان های قاهره بود.

در این پوسترها ژنرال سلیمان عینک تیره ای به چشم دارد و دستش را به شکلی بالا برده که به نظر می آید برای جمعیت دست تکان می دهد. در زیر پوستر ها نوشته شده: "جایگزین واقعی".

حسنی مبارک ۸۲ سال سن دارد و نزدیک به سی سال است که بر مصر حکومت می کند و هر چند که گفته می شود از نظر سلامت جسمانی وضعیت خوبی ندارد، هنوز جانشین مشخصی برای او به چشم نمی خورد.

برخورد پلیس با مخالفان

کسانی که مسئول نشر پوسترها هستند هویت خود را فاش نکرده اند اما بیانیه ای در این مورد صادر کرده اند.

آنها در بیانیه خود ژنرال سلیمان را مردی بسیار محترم در دستگاه دولتی و در اپوزیسیون توصیف می کنند.

در بیانیه گفته شده که او تنها شخصیتی است که می تواند مانع از اجرای برنامه حسنی مبارک برای نشاندن پسرش بر مقام ریاست جمهوری بشود.

کاملا واضح است که فعالان سیاسی مصر مانند مخالفان دولت از تلاش هائی که برای ارتقاء موقعیت پسر حسنی مبارک به عنوان جانشینی مناسب برای پدر می شود، ناراضی اند.

کسانی که طرفدار جمال مبارک هستند به آسانی می توانند در حمایت از او به تبلیغ بپردازند، اما کسانی که حامی محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند، با آزار و اذیت پلیس روبرو شده اند.

به نظر می آید که تصمیم مقامات مصر به اعمال ممنوعیت در رابطه با انتشار خبر مربوط به پوسترهای ژنرال سلیمان، از آنجا ناشی می شود که به اعتقاد آنها هرگونه تبلیغ انتخاباتی در مورد او ممکن است به این حدس و گمان ها دامن بزند که در میان طبقه حاکم مصر مبارزه ای برای به دست گرفتن قدرت درگرفته است.

مطالب مرتبط