پیشنهادات ناسا برای مراقبت از معدنچیان به دام افتاده شیلی

دعا برای معدنچیان شیلی
Image caption معدنچیان در پناهگاه داغ و مرطوبی که بیش از ۷۰۰ متر زیر زمین قرار دارد زندگی می کنند

کارشناسان ناسا، سازمان فضایی آمریکا، در مورد چگونگی مراقبت از ۳۳ معدنچی که در شمال شیلی زیر زمین به دام افتاده اند، چندین پیشنهاد به دولت شیلی ارائه کردند.

آنها گفته اند تیم پزشکی که در محل معدن حضور دارد باید میزان ویتامین دی درنظرگرفته شده برای معدنچیان را افزایش دهد و از طریق شبیه سازی شب و روز، خواب آنها را منظم کند.

یک گروه از کارشناسان سازمان فضایی آمریکا، ناسا، دو روز را در کنار معدن سن خوزه گذراندند و در این مدت با پزشکان، روانشناسان و کارشناسان تغذیه گفتگو کردند. این افراد وظیفه حساس و دشوار کمک به معدنچیان را برعهده دارند.

امدادگران می گویند که تا سه ماه دیگر به آنها دسترسی پیدا نخواهند کرد.

تا آن زمان، معدنچیان باید در پناهگاه داغ و مرطوبی که بیش از ۷۰۰ متر زیر زمین قرار دارد زندگی کنند.

مایکل دانکن، رئیس این گروه ناسا، ایجاد و انجام فعالیت های روزمره را برای این معدنچیان لازم دانسته است.

آقای دانکن گفت: "از جمله کارهایی که ما پیشنهاد کرده ایم، بهبود شرایط نور است تا از این طریق بیشتر حالت شب و روز ایجاد شود. ما بر سازمان دهی این معدنچیان تاکید داریم؛ مانند تعیین رهبر و گروه بندی شدن که همگی برای فراهم کردن شرایط عادی است تا زندگی در این مدت طولانی انزوا، ادامه پیدا کند."

در حالی که پزشکان، وضعیت سلامت معدنچیان را تحت نظر دارند، مهندسان هم در تلاشند تا هر چه سریعتر به آنها دسترسی پیدا کنند.

روز جمعه (۳ سپتامبر) یک مته جدید به محل معدن برده شد تا در کنار مته پیشین که در طی چهار روز گذشته حدود ۴۰ متر صخره را حفر کرد بود، کار را ادامه دهد.

مهندسان، مته دوم را در بخش دیگری از کوه تعبیه خواهند کرد که به احتمال زیاد از روز یکشنبه آغاز به کار می کند.

مطالب مرتبط