اوباما می گوید بدنبال تقویت طبقه متوسط است

باراک اوباما
Image caption در آستانه انتخابات کنگره آمریکا، باراک اوباما کوشش می کند مانع از پیروزی جمهوریخواهان شود

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی رادیویی هفتگی خود از سیاست های اقتصادی خود دفاع کرده و گفته است در صدد تقویت بیش از پیش طبقه متوسط و بهبود حقوق و مزایای بازنشستگی آنها است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که او زیر حملات شدید حزب رقیب، جمهوریخواهان، است و دو ماه بیشتر نیز به انتخابات میاندوره ای کنگره باقی نمانده است.

باراک اوباما روز شنبه گفت اقدامات و سیاست های او جلوی "خونریزی" اقتصادی آمریکا را گرفته و کشور را به سمت خروج از رکود برده است.

وی افزود مشوق اقتصادی 814 میلیارد دلاری او که با کمک حامیان دمکراتش در کنگره تصویب شد مانع از بروز رکود عمیق اقتصادی شده است.

اشاره آقای اوباما به بحران شدید مالی است که این کشور را در آغاز ریاست جمهوری او در ژانویه 2009 فرا گرفته بود.

وی گفت اما اکنون تقویت اقتصادی اقدامات بیشتری می طلبد و باید حمایت های قوی تری از طبقه متوسط کرد.

او به قانون خدمات درمانی اشاره کرد که مانع از آن می شود که شرکت های بیمه از پوشش افرادی که از قبل دچار بیماری بودند خودداری کنند.

وی همچنین گفت باید اقداماتی انجام داد که مردم توانایی تامین هزینه دانشگاه فرزندان خود را داشته باشند و حقوق و مزایای بازنشستگی نیز بهبود یابد.

با نزدیک شدن انتخابات میاندوره ای دوم نوامبر کنگره آمریکا، باراک اوباما کوشش می کند مانع از پیروزی جمهوریخواهان و سلطه آنها بر مجالس نمایندگان و سنا شود.

او قرار است روز دوشنبه که بمناسبت روز کارگر تعطیل است در اجتماعی در ایالت میلواکی حاضر شود و درباره برنامه های اقتصادیش صحبت کند. وی روز چهارشنبه به ایالت اوهایو می رود و جزئیات طرح افزایش اشتغال خود را منتشر می کند. باراک اوباما روز جمعه نیز یک کنفرانس خبری در کاخ سفید خواهد داشت.

برخی گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که دولت اوباما احتمالا در حال تنظیم یک بسته دیگر مشوقهای اقتصادی است.

روزنامه وال استریت ژورنال روز شنبه نوشت با انقضای طرح کاهش مالیات افراد پر درآمد، دولت اوباما قصد دارد 35 میلیارد دلار از محل عایدی این مالیات ها را صرف کمک به کارگران و بازرگانان خرد و کاهش مالیات آنها کند.

اما بدلیل نگرانی بسیاری از رای دهندگان از کسری بودجه هنگفت و بیسابقه آمریکا، کاخ سفید تاکنون اظهار نظری درباره این گزارش ها نکرده است.

دولت اوباما از یکطرف با مشکل بیکاری نه و هشت دهم درصدی دست و پنجه نرم می کند و از طرف دیگر نگران است که سیاست های بهبود اقتصادیش به هزینه از دست رفتن اکثریت دمکرات کنگره تمام شود.

جمهوریخواهان حملات شدیدی را علیه او و دمکراتها آغاز کرده اند.

میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا اخیرا گفت دولت مدعی بود که با گام های اقتصادی خود نرخ بیکاری را به زیر 8 درصد می رساند و کسر بودجه را کاهش می دهد، اما در عوض نرخ بیکاری نزدیک به 10 درصد است، بدهی های این کشور رشد هنگفتی داشته و صدها هزار نفر طی تابستان شغل خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط