سعد حریری: متهم کردن سوریه به قتل رفیق حریری اشتباه بود

سعد حریری، نخست وزیر لبنان
Image caption سعد حریری خود پیشتر، بارها، سوریه را به دست داشتن در قتل پدرش متهم کرده بود

سعد حریری، نخست وزیر لبنان در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، متهم کردن سوریه به دست داشتن در ترور پدرش، رفیق حریری را یک اشتباه خوانده است.

رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، در حادثه بمب گذاری چهارده فوریه ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد.

بعد از کشته شدن آقای حریری، انگشت اتهام متوجه سوریه و نیروهای طرفدار آن شد و در اثر فشارهای جامعه جهانی و تظاهرات گسترده لبنانی ها، نیروهای سوریه بعد از ۲۹ سال از لبنان خارج شدند.

نخست وزیر لبنان، در مصاحبه خود با الشرق الاوسط گفته است متهم کردن سوریه به دست داشتن در این ماجرا، یک اتهام سیاسی بود که بدون بررسی و مطالعه مطرح شد.

سعد حریری افزود سوریه و لبنان روابط برادرانه و تاریخی داشته و تحقیقات بین المللی در باره قتل رفیق حریری، با شهادت های نادرست به اشتباه کشیده شده است.

این اظهارات در حالی بیان می شود که آقای حریری خود بارها، سوریه را به دست داشتن در قتل پدرش متهم کرده و نسبت به تلاش های سوریه برای برخوردار شدن از "نفوذ گذشته" در لبنان هشدار داده بود.

سعد حریری، پیش از تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه عوامل ترور رفیق حریری، سوریه و ایران را متهم به جلوگیری از تشکیل آن کرده بود.

این دادگاه هنوز هیچ فردی را در این پرونده متهم نکرده و فعالیت های آن ادامه دارد.

سید حسین نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته است این دادگاه قصد دارد چند عضو این گروه را در این پرونده متهم کند.

سوریه و لبنان اواخر سال ۲۰۰۸ روابط دیپلماتیک برقرار کردند.

برقراری روابط کامل دیپلماتیک میان سوریه و لبنان پس از فشارهای بین المللی بر سوریه برای شناسایی حاکمیت همسایه کوچکتر خود انجام شد.

از زمان استقلال لبنان در سال ۱۹۴۳، دو کشور هیچ وقت سفارتخانه ای نداشتند و هیچ سفیری نیز میان سوریه و لبنان رد و بدل نشده بود. سوریه دو سال پس از لبنان به استقلال دست یافت.

مطالب مرتبط