به روز شده:  14:50 گرينويچ - دوشنبه 06 سپتامبر 2010 - 15 شهریور 1389

تاجیکستان

زنان تاجیکستان؛ پوشش‌های سنتی و نو

اخیرا رئیس جمهور تاجیکستان با اشاره به پوشش اسلامی عده ای از زنان و دختران تاجیک از آنها انتقاد کرد که "لباس پوشی آنها تقلید از کشورهای خارجی" است.

پوشش سنتی زنان و دختران تاجیک در دوران شوروی به پیراهن و شلوار و بستن روسری محدود می شد که خاص کشور های آسیای میانه است.

اما با کسب استقلال و به خصوص در ظرف چند سال اخیر عده ای از زنان و دخترانی که قبلا پوشش سنتی را بر پوششهای اروپایی ترجیح می دادند امروز آن چه پوشش اسلامی خوانده می شود برگزیده اند.

در میان آنها زنان و دخترانی هستند که سرو روی خودرا با حجاب و نقاب می پوشانند. طبق مقررات پوشش نقاب و حجاب در موسسه های دولتی از جمله مدرسه ها و دانشگاه ها ممنوع است.

همکارمان شمسیه قاسم برای تهیه یک آلبوم عکس از پوشش مختلف سنتی، روسری و حجاب و نقاب زنان و دختران تاجیک، سیری در خیابان ها و بازار های شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.