جلوگیری از سفر دانشجویان تاجیک به ایران

Image caption نهادهای امنیتی قبل از پرواز از سفر سی جوان تاجیک به ایران جلوگیری کرده‌اند

نهادهای ذیربط تاجیکستان در فرودگاه شهر دوشنبه روز شنبه 4 سپتامبر از سفر گروهی از دانشجویان تاجیک به ایران جلوگیری کردند.

این گروه سی نفری که 15 نفر از آنها دانشجویان دانشکده اسلامی تاجیکستان هستند، جهت شرکت در یک دوره آموزش دو هفته ای ایران‌شناسی، زبان و ادبیات ایران عازم تهران بوده‌اند.

این سی نفر را از داخل هواپیمایی که از دوشنبه عازم تهران بود، کارمندان نهادهای امنیتی بیرون کردند.

یک منبع سفارت ایران در دوشنبه در صحبت با بی بی سی گفت که قرار بود گروهی از این جوانان در چهارچوب برنامه ویژه‌ای در دوره آموزشی در تهران شرکت کنند.

وی افزود، تعداد کل شرکت ‌کنندگان این دوره آموزشی 34 نفر بود، ولی مأموران امنیتی تنها برای پرواز 4 نفر از آنها به تهران اجازه داده‌اند.

مسئولان سفارت ایران می‌گویند که دولت تاجیکستان دلیل پیش آورده است که گویا این افراد بدون توافق با وزارت آموزش و پرورش کشور، عازم ایران شده‌اند.

ولی سفارت ایران ادعا دارد که این برنامه آموزشی قبلاً با وزارت معارف هماهنگ شد و گذشته از این اسامی 15 نفر از این گروه از سوی این نهاد معرفی شده است.

سفارت ایران در دوشنبه می‌گوید، 15 نفر از این گروه دانشجویان دانشکده اسلامی تاجیکستان بودند و افراد باقیمانده غالبان (شرکت کنندگان موفق) جشنواره‌های مختلف، نظیر آزمون “شاهنامه خوانی”هستند.

این منبع سفارت گفت که قرار است برای حل این قضیه با عبدالجبار رحمان اف، وزیر آموزش و پرورش تاجیکستان دیدار کنند، ولی زمان این ملاقات تا حال تعیین نشده است.

جلوگیری از سفر دانشجویان دانگشاه اسلامی تاجیکستان به ایران در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته امامعلی رحمان در ملاقات خود با ساکنان ولایت ختلان، وادی رشت و حصار مکرراً از والدین دعوت کرد که فرزاند خود را از تحصیل در مدارس مذهبی در کشورهای اسلامی بازخوانند.

به گفته آقای رحمان، این جوانان “در آن جا ملا نه، تروریست و افراطگرا می‌شوند”. همچنین رئیس جمهور تاجیکستان هشدار داد که در آنیده این فرزندان تاجیک “خائن ملّت” خواهند شد.

این در حالیست که تعدادی از جوانان تاجیک در مدراس مذهبی ایران، به ویژه در زاهدان مشغول آموزش اسلامی هستند.

آمار دقیقی در باره چنین افراد وجود ندارد، زیرا برخی از این جوانان معمولاً با دریافت ویزای جهانگردی وارد ایران شده اند.

سال قبل دولت ایران تعدادی از این جوانان را بدلیل نقض مقررات ویزا به دوشنبه دیپورت کرد. این افراد بعد از ورود به دوشنبه، مورد بازپرسی مأموران امنیتی قرار گرفتند و سپس آزاد شدند.

جلوگیری از سفر دانشجویان تاجیک به ایران در حالی صورت گرفته است که مقامات هر دو کشور همکاریهای خود را از لحاظ استراتژیک مهم ارزیابی می‌کنند.

صاحب‌نظران می‌گویند، پس از گرایش روابط تاجیکستان با روسیه به سردی و افزایش مشکلات با ازبکستان، کشور همسایه تاجیکستان، ایران تنها کشوریست که در مسائل سیاسی از دولت تاجیکستان پشتیبانی می‌کند.

ضمناً، در فرودگاه شهر دوشنبه و سایر فرودگاههای تاجیکستان تدابیر امنیتی تشدید شده است.

مطالب مرتبط