برنامه اوباما برای توسعه ساختارهای زیربنایی آمریکا

اوباما
Image caption باراک اوباما همچنین در نظر دارد که یک بانک سرمایه گذار در امور زیربنایی تاسیس کند

باراک اوباما با تاکید بر احیای اقتصاد آمریکا، یک برنامه ۵۰ میلیارد دلاری را برای توسعه ساختارهای زیربنایی کشورش اعلام کرده است.

او دوشنبه از تعطیلی فدرال روز کارگر استفاده کرد و طی نطقی در جمع هزاران نفر از اعضای اتحادیه های کارگری و طرفدارانش در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین این برنامه شش ساله را تشریح کرد.

بارک اوباما گفت: "ما حداقل ۲۴۰ هزار کیلومتر جاده را بازسازی خواهیم کرد. این مسافتی معادل شش بار سفر به دور کره زمین است."

تعمیر حدود ۶۴۰۰ کیلومتر خط آهن و مرمت حداقل ۲۴۰ کیلومتر باند فرودگاه از اهداف دیگر این برنامه است.

یک مقام ارشد کاخ سفید دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفت که این یک طرح فوری محرک اقتصادی برای ایجاد فرصت های شغلی در کوتاه مدت نیست.

به گفته این مقام، اگر کنگره بودجه ۵۰ میلیارد دلاری این برنامه را اختصاص دهد، اولین فرصت های شغلی مربوط به آن در سال میلادی ۲۰۱۱ ایجاد خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در نطق خود گفت که این سرمایه گذاری زیربنایی، کسری بودجه دولت فدرال را افزایش نخواهد داد.

بر اساس برآورد کاخ سفید، کسری بودجه دولت فدرال تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی به یک تریلیون و ۴۷۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

منتقدان جمهوریخواه آقای اوباما سیاست اقتصادی دولت او را پرهزینه و ناکارآمد می دانند.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی آقای اوباما، وی را متهم کرده است که در آستانه انتخابات میان دوره ای، این طرح را با هدف حمایت از دموکرات ها اعلام کرده است.

انتخابات میان دوره ای کنگره و فرمانداری ایالات ها کمتر از دو ماه دیگر در روز دوم نوامبر برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره جمهوریخواهانی که تاکنون با اکثر طرح های اقتصادی او مخالفت کرده اند گفت: "شعار آنها این است: نه، ما نمی توانیم. نه، نه، نه."

باراک اوباما گفت کرد که آمریکا بدون یک طبقه متوسط قوی، اقتصاد قدرتمندی نخواهد داشت.

او تاکید کرد: "من هر روز، هر ساعت و هر دقیقه برای احیای اقتصاد مبارزه خواهم کرد."

میزان متوسط بیکاری در آمریکا هم اکنون به رقم میانگین نه و شش-دهم درصد رسیده است. این رقم در برخی ایالت ها بیشتر و در تعدادی از آنها کمتر است.

انتظار می رود که حتی در صورت بهبود وضع اقتصادی، میزان بیکاری در آمریکا حداقل تا سال ۲۰۱۵ بالای شش درصد باقی بماند.

برخی ناظران بر این باورند که میزان بیکاری بالا در انتخابات میان دوره ای امسال آمریکا احتمالا به ضرر حزب دموکرات آقای اوباما که کنگره را در کنترل خود دارد تمام خواهد شد.

اجرای طرح های پرهزینه دولت فدرال در اواخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش و سال اول ریاست جمهوری باراک اوباما برای نجات نظام بانکی و بازار مسکن، این بدهی سنگین را برای دولت آمریکا پدید آورده است.

مطالب مرتبط