البرادعی خواهان تحریم انتخابات پارلمانی مصر شد

محمد البرادعی، از رهبران مخالفان دولت حسنی مبارک
Image caption آقای البرادعی می گوید شرکت در انتخابات، بر خلاف خواست و اراده ملی خواهد بود

محمد البرادعی، از رهبران مخالف دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، خواهان تحریم انتخابات پارلمانی این کشور از سوی مردم شده است.

انتخابات پارلمانی مصر قرار است نوامبر امسال برگزار شود.

آقای البرادعی که پس از اتمام دوره اش به عنوان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازگشت به مصر، رهبری جریانی از مخالفان حسنی مبارک را به عهده گرفته گفته است که از تقلب در انتخابات، مطمئن است.

او تاکید کرده که تحریم انتخابات پارلمانی از سوی مردم، دولت حسنی مبارک را تضعیف خواهد کرد.

محمد البرادعی گفته است سال آینده، سال مهم و حیاتی برای مصر خواهد بود و نافرمانی مدنی، در صورتی که دولت به درخواست ها برای تغییر اعتنایی نکند، به عنوان آخرین حربه مد نظر قرار خواهد گرفت.

او می گوید شرکت در این انتخابات، بر خلاف خواست و اراده ملی خواهد بود.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری مصر سال آینده برگزار شود.

حسنی مبارک که نزدیک به سی سال است، قدرت را در این کشور در دست دارد، هنوز اعلام نکرده که در این انتخابات شرکت می کند یا نه.

محمد البرادعی پس از بازگشت به مصر، به برجسته ترین مخالف دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور تبدیل شده و به گفته تحلیلگران، دولت مصر از این امر خشنود نیست.

آقای البرادعی هم وضعیت حضور خود در این انتخابات را مشخص نکرده است.

او با به راه انداختن "ائتلاف ملی برای تغییر" درخواست تغییر قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را مطرح کرده است

او پیش از این تاکید کرده که دولت مصر باید به درخواست ها برای تغییر عمل کند یا خود را برای ناآرامی های مدنی احتمالی آماده کند.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد.

فعالیت سیاسی احزاب مخالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه است. اخوان المسلمین، بزرگ ترین حزب مخالف سال هاست از سوی دولت سرکوب می شود و سران و اعضای آن بازداشت می شوند.

مطالب مرتبط