دو نماینده مستقل پارلمان استرالیا دولت کارگری را ابقا کردند

ابوت و گیلارد
Image caption گیلارد (چپ) با اکثریت یک کرسی توانست مانع از دستیابی ابوت به قدرت شود

دو هفته پس از اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی استرالیا، سرانجام حزب حاکم کارگر اکثریت لازم برای ادامه زمامداری را به دست آورده است.

روز سه شنبه، 15 شهریور (7 سپتامبر)، دو عضو مستقل مجلس نمایندگان پارلمان فدرال استرالیا تصمیم خود در حمایت از حزب حاکم کارگر ، به رهبری جولیا گیلارد، نخست وزیر را اعلام داشتند که در نتیجه، این حزب خواهد توانست با برخورداری از اکثریت تنها یک کرسی، همچنان قدرت را حفظ کند.

ساعاتی پیش از آن، یکی دیگر از سه نماینده مستقل پارلمان گفته بود که از حزب ائتلافی به رهبری تونی ابوت حمایت خواهد کرد که در نتیجه، شمار کرسی های تحت اختیار این حزب به هفتاد و چهار کرسی افزایش یافت که همچنان کمتر از حد نصاب لازم برای تشکیل دولت بود.

حزب ائتلافی یک تشکل سیاسی راست میانه است که حدود هشتاد سال پیش با عضویت چند حزب سیاسی تشکیل شد و در انتخابات پارلمان فدرال، رقیب اصلی حزب چپگرای کارگر محسوب می شود.

حزب ائتلافی به رهبری جان هوارد تا اواخر سال 2007 زمام امور را در دست داشت اما در انتخابات پارلمانی آن سال، متحمل شکست سنگینی در برابر حزب کارگر شد.

مجلس نمایندگان پارلمان فدرال استرالیا یکصد و پنجاه عضو دارد و در انتخابات 21 اوت سال جاری، هیچیک از دو حزب نتوانست به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست یابد.

این نخستین بار طی هفتاد سال گذشته بود که ناکامی احزاب اصلی در کسب اکثریت پارلمانی به بروز "پارلمان معلق" منجر می شد و تشکیل دولت جدید به اعلام حمایت سه عضو مستقل مجلس نمابندگان استرالیا از یکی از احزاب اصلی بستگی می یافت.

یکی از این سه نماینده گفته است که به خصوص طی بیست و چهار ساعت گذشته، دو حزب رقیب به حداکثر تلاش برای جلب حمایت نمایندگان مستقل دست زدند و با وعده پذیرفتن خواست آنان، کوشیدند نظر موافقشان را برای تشکیل دولت به دست آورند.

انتخابات مجلس نمایندگان در ماه اوت نتیجه تصمیم جولیا گیلارد، نخست وزیر، برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید بود.

ظاهرا خانم گیلارد، که تنها چند هفته پیش از آن به نخست وزیری رسیده بود، انتظار داشت با برخورداری از حمایت افکار عمومی، بتواند اکثریت قابل توجهی را برای ادامه زمامداری خود به دست آورد.

در ماه ژوئن سال جاری، کوین راد، نخست وزیر سابق از حزب کارگر، با از دست دادن حمایت این حزب از سمت خود کنار رفت و جولیا گیلارد به جای او به رهبری حزب انتخاب شد و سمت نخست وزیری را بر عهده گرفت.

محاسبات گیلارد

در انتخابات پارلمانی دسامبر سال 2007 ، حزب کارگر به پیروزی چشمگیری دست یافته و کوین راد به عنوان سیاستمداری محبوب، سمت نخست وزیری را در دست گرفته بود اما از اوایل سال جاری، نشانه هایی از سرخوردگی افکار عمومی از سیاست های دولت آقای راد و همزمان، چند دستگی در درون حزب مخالف مشاهده می شد.

Image caption نخست وزیر استرالیا می تواند خواستار صدور فرمان انحلال مجلس نمایندگان شود

ظاهرا خانم گیلارد و طرفداران او در حزب حاکم کارگر معتقد بودند که با تغییر رهبری حزب، خواهند توانست از نظر موافق مردم و ضعف ظاهری حزب مخالف بهره برداری کنند و به یک پیروزی چشمگیر انتخاباتی دست یابند اما رای دهندگان استرالیایی این انتظار را برآورده نکردند.

استرالیا دارای نظام سیاسی فدرال و حکومت مشروطه سلطنتی است که الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به عنوان رئیس کشور در راس آن قرار دارد اما وظایف رئیس کشور را عمدتا فرماندار کل استرالیا ایفا می کند که به توصیه نخست وزیر و با فرمان ملکه بریتانیا به این مقام تشریفاتی منصوب می شود.

پارلمان فدرال استرالیا از دو مجلس نمایندگان و سنا تشکیل یافته است.

یکصد و پنجاه عضو مجلس نمایندگان با رای مستقیم رای دهندگان از حوزه های انتخابیه سراسر کشور به مجلس راه می یابند و هفتاد و شش عضو سنای استرالیا نمایندگان ایالت ها و سرزمین های تشکیل دهنده این کشور هستند که با رای مردم انتخاب می شوند.

دوره قانونگذاری مجلس نمایندگان سه سال است هر چند نخست وزیر می تواند در هر زمانی که مناسب بداند، از فرماندار کل خواستار انحلال این مجلس و برگزاری انتخابات جدید شود.

مجلس سنای استرالیا هرگز منحل نمی شود و دوره نمایندگی سناتورها شش سال است که هر سه سال یکبار، انتخابات برای گزینش نیمی از اعضای مجلس برگزار می شود هر چند انتخاب مجدد اعضای این مجلس بلامانع است.

اعضای دولت استرالیا باید در زمان انتصاب به سمت های خود عضو یکی از مجالس پارلمان فدرال این کشور باشند یا کوتاه مدتی پس از آن، به عضویت پارلمان انتخاب شوند.

اگرچه احزاب مختلفی در صحنه سیاسی استرالیا فعالیت دارند اما در خلال دهه های اخیر، تنها دو حزب اصلی ائتلافی و کارگر از شمار کرسی های لازم در مجلس نمایندگان پارلمان فدرال برای تشکیل دولت برخوردار شده اند و دامنه نفوذ احزاب دیگر تا کنون عمدتا به صحنه سیاست محلی این کشور محدود بوده است.

پس از اعلام تصمیم دو نماینده مستقل در حمایت از حزب کارگر، خانم گیلارد در سخنانی گفت که با توجه به نتیجه انتخابات، دولت وی مصمم است تلاش خود را برای خدمت به مردم افزایش دهد و به نحوی عمل کند که متضمن شفافیت حتی بیشتر تصمیمات و اقدامات دولت باشد.

به گفته ناظران، دو نماینده مستقل تنها وعده حمایت قطعی از برخی از سیاست های دولت را داده اند و در مورد سایر لوایح، دولت خانم گیلارد ناچار خواهد بود به طور جداگانه نظر موافق آنان را جلب کند و یا با خطر شکست برنامه های خود مواجه شود.

مطالب مرتبط