وزیر نفت عراق: بن بست سیاسی، امنیت عراق را تهدید می‌کند

حسین شهرستانی
Image caption حسین شهرستانی می گوید بن بست سیاسی عراق موجب ترغیب شورشیان شده است

حسین شهرستانی، وزیر نفت و برق در دولت موقت عراق، در مصاحبه با بی بی سی هشدار داده که بن بست سیاسی موجود در این کشور به وضعیت امنیتی عراق لطمه زده و موجب بهره برداری شورشیان از این بلاتکلیفی می شود.

در حالی که شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق می گذرد، هنوز گفتگوهای نمایندگان مجلس برای توافق بر سر مشارکت در قدرت به نتیجه نرسیده است.

آقای شهرستانی که از متحدان نزدیک نوری المالکی نخست وزیر عراق در دولت موقت است، می گوید تروریست ها امیدوارند با عدم توافق سیاستمداران بر سر نحوه مشارکت در قدرت، بتوانند آسان تر به اهداف خود برسند.

انتخابات عراق در هفتم ماه مارس گذشته برگزار شد. اعتراض ها به نحوه شمارش آرا سبب شد میلیون ها رای به صورت دستی بازشماری شود.

ولی این کار به حل بن بست کمکی نکرد و سیاستمداران هنوز نتوانسته اند در مورد این که چه کسی باید دولت آینده عراق را تشکیل دهد به توافق برسند.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید با وجود بهبود وضعیت امنیتی عراق در سال های اخیر، حملات خشونت آمیز به صورت یک واقعیت روزمره در آمده و هر ماه موجب کشته شدن صدها نفر می شود.

ولی از سایر جهات، فقدان یک دولت جدید تاثیر چندانی در زندگی مردم عراق نداشته است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید در حالی که ماموریت رزمی آمریکا در عراق پایان یافته، بسیاری از عراقی ها به داشتن یک دولت دموکراتیک فکر می کنند و از خود سئوال می کنند که اگر هنوز نمی توانند رهبران خود را تغییر دهند، به چه دلیل زحمت رای دادن را به خود داده اند.

فیصل استرآبادی، نماینده سابق عراق در سازمان ملل متحد، سیاستمداران عراقی را مسبب بن بست سیاسی موجود می داند.

وی می گوید: "مشکل اینجاست که بسیاری از بازیگران سیاسی به جای این که در باره نیازهای کشور فکر کنند، در صدد حفظ مقامی برای خود در دولت آینده هستند.

آقای استرآبادی که اکنون مدیر مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ایندیانا در آمریکاست، می گوید حتی اگر به صورت یک معجزه، امروز دولت جدید عراق تشکیل شود، در وضع شهروندان عادی تغییری حاصل نخواهد شد و پس از مشکلات و بحران هایی که آنها در هشت سال اخیر شاهد آن بوده اند، از تشکیل دولت جدید سودی عایدشان نخواهد شد.

مطالب مرتبط